Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Hormony w ciąży. Jakie przemiany hormonalne czekają przyszłą mamę?

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: Monika Pietranik, położna

Zdjęcia: Dreamstime

Macierzyństwo odmieni Cię na zawsze. Nawet jeśli wcześniej nie interesowałaś się dziećmi, poczujesz powołanie, by zostać matką. Tak właśnie działają hormony w ciąży.

Przemiany hormonalne, których doświadczysz w czasie ciąży, połogu i karmienia piersią, wzmocnione przez codzienny kontakt fizyczny i zapach noworodka, zmienią Twój kobiecy mózg - jego budowę i funkcje. Dosłownie i nieodwracalnie.

Jak zmienia się mózg kobiety w ciąży

Transformacja mózgu przyszłej mamy zaczyna się po zapłodnieniu i może sprawić, że nawet kobiety bardzo silnie zorientowane na karierę zawodową zaczynają inaczej się czuć i myśleć. Już 2 tygodnie od momentu zapłodnienia embrion (etap rozwojowy od zapłodnienia do 8. tygodnia ciąży), usadowiony w macicy, łączy się z krwiobiegiem matki. To połączenie sprawia, że oboje wzajemnie wpływają na swoje organizmy.

Hormony w ciąży - progesteron, estrogeny

Jako pierwsze w organizmie matki rośnie stężenie progesteronu. Wzrasta nawet 10-100-krotnie i utrzymuje się na tak wysokim poziomie przez 2 do 4 miesięcy. Mózg jest dosłownie w nim skąpany. Hormon ten sprawia, że piersi kobiety robią się bardziej miękkie, słabnie popęd seksualny, a sam mózg uspokaja się.

Ciężarna coraz częściej czuje się senna i najchętniej nie rozstawałaby się z poduszką. Bywa, że jej mózg, nieprzyzwyczajony do tak dużych dawek hormonów, zareaguje nawet otępieniem. Naukowcy porównują ten stan do Valium podanego w dużych dawkach.

Równocześnie wzrasta stężenie estrogenów, odpowiedzialnych m.in. za żeńskie cechy płciowe, stan i elastyczność błony śluzowej macicy oraz pochwy, ukrwienie tkanek, krzepnięcie krwi, tworzenie białek i tłuszczów, a także popęd płciowy. Jednak w połączeniu z olbrzymimi dawkami progesteronu estrogeny nieco inaczej oddziałują na mózg i organizm kobiety.

To połączenie sprawia, że mózg kobiety o wiele słabiej reaguje na hormony stresu, np. produkowany w dużych ilościach przez płód i łożysko kortyzol (regulujący przemiany białek, węglowodanów i tłuszczów). Taki koktajl hormonalny ma za zadanie uwrażliwić kobietę na jej własne potrzeby i bezpieczeństwo, a równocześnie odwrócić uwagę od pozostałych, niebiologicznych problemów.

W tym czasie może ona mieć problemy z koncentracją i nagminnie o czymś zapominać. Równocześnie mózg zakłada blokadę na komórki podwzgórza odpowiedzialne za uruchomienie cyklu menstruacyjnego.

Hormony w ciąży. Zachcianki, mdłości, nadwrażliwość na zapachy...

Rośnie apetyt, zwłaszcza rano. Pojawiają się zachcianki, mdłości oraz nadwrażliwość na zapachy. Zachcianki są wynikiem niedoborów pokarmowych. W ten sposób przyszła mama intuicyjnie uzupełnia brakujące/potrzebne składniki pokarmowe. Preferencja konkretnych smaków świadczy o zapotrzebowaniu lub nadmiarze energii w konkretnych narządach wewnętrznych oraz zaburzeniu ich funkcji.

Żołądek oraz śledziona odpowiadają za upodobanie do smaku słodkiego, serce oraz jelito cienkie - gorzkiego, płuca i jelito grube - ostrego, wątroba i woreczek żółciowy - gorzkiego, nerki oraz pęcherz moczowy - słonego.

Mdłości są wynikiem nadreaktywności wątroby. Najczęściej dotyczą kobiet z grupą krwi A i ustępują po uzupełnieniu witaminy B6. Ale nie wszystkim kobietom wystarczają te same dawki tej witaminy. Może się okazać, że ciężarna potrzebuje nawet 750% rekomendowanego dziennego zapotrzebowania.

Preferencja konkretnych smaków świadczy o zapotrzebowaniu lub nadmiarze energii w konkretnych narządach wewnętrznych oraz zaburzeniu ich funkcji.

Dawkę pomoże dobrać lekarz, położna lub dietetyk. Nadwrażliwość na zapachy ma ochronić rosnący płód przed starymi lub zepsutymi pokarmami, które mogłyby mu zaszkodzić. W tym czasie dwukrotnie wzrasta zapotrzebowanie na krew, co wywołuje wzrost pragnienia oraz pogorszenie wyników morfologii.

Butelka z wodą stają się najbliższą przyjaciółką kobiety. Pomagają też naturalne, umiarkowanie słodkie produkty żywnościowe (nie myślę o słodyczach), które doenergetyzują śledzionę odpowiadającą m.in. za krew i cykl miesiączkowy. Zwykle w 4. miesiącu ciąży powyższe dolegliwości ustępują, a apetyt znacznie wzrasta.

Przemiany hormonalne po 18. tygodniu ciąży

Około 18. tygodnia ciąży (u wieloródki) i 20. (u pierworódki) mózg zaczyna odróżniać ruchy płodu od gazów jelitowych.

Te kopnięcia sprawiają, że przyszła mama coraz bardziej identyfikuje się z rosnącym płodem. To także bardzo ważny objaw dla obliczenia terminu porodu.

Zapisz sobie dokładną datę pierwszych ruchów płodu.

Na pewno zapytają o nią twój ginekolog, położna i lekarz na sali porodowej.

Odczucie pierwszych ruchów płodu jest także przełomowym momentem dla rozwoju świadomości ojcowskiej. Mężczyźni w tym czasie chętniej interesują się swoim potomkiem. Chcą dotykać brzucha kobiety i słuchać tętna płodu. Przy czym mężczyźni chętniej wyobrażają sobie, że dziecko ma płeć męską, a kobiety - żeńską.

W trzecim trymestrze zmienia się wielkość i budowa kobiecego mózgu. Między 6. miesiącem a porodem, dosłownie się kurczy. Nie dzieje się to kosztem zmniejszenia ilości komórek nerwowych. Zmiany dotyczą masy, objętości oraz funkcji, np.: bardzo powiększa się rejon kory mózgowej odpowiedzialnej za procesy myślowe.

Na 1-2 tygodnie przed porodem mózg kobiety zaczyna wracać do pierwotnej wielkości. Ale nadal doświadcza przemian. Tworzą się w nim nowe sieci połączeń zwane "obwodami macierzyństwa". Proces jest długi i kończy się ok. pół roku po porodzie.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu "Położna na medal"

Liczne badania, stan zdrowia dziecka i przyszły poród to naturalne przyczyny lęku przyszłej mamy. Kobieta, w której organizmie szaleją hormony, przejmuje się wszystkim - począwszy od wyboru ubranek dla malucha, a skończywszy na przebiegu porodu. O ile niepokój jest integralną częścią ciąży, o tyle paniczny strach może świadczyć o poważnej chorobie zwanej tokofobią. O tym jak radzić sobie ze strachem przed bólem porodowym, opowiada Marzena Langner - Pawliczek, położna i ambasadorka Kampanii "Położna na medal".

Czytaj dalej
Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży. Jego przyczyną jest słabsza kontrola płytki nazębnej oraz zmiany hormonalne. Pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej ma w tym przypadku istotne konsekwencje. Zaczerwienione, krwawiące dziąsła, a także obrzęk zapalny, może oznaczać zwiększone ryzyko powikłań. Dlatego niezwykle istotne jest proste działanie profilaktyczno-lecznicze polegające na zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Czytaj dalej
Nordic walking – idealny sport dla kobiet w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Jeśli chcesz być aktywna w ciąży, a lekarz prowadzący daje ci zielone światło – wypróbuj nordic walking. Przekonaj się na własnej skórze, że marsz z kijkami to najlepsza i najzdrowsza forma aktywności dla pań oczekujących narodzin dziecka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie