Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Seks w ciąży. Bezpieczne pozycje i wskazówki

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: Konsultacja dr n. med. Grzegorz Mrugacz specjalista położnictwa i ginekologii, dyrektor medyczny Kliniki Bocian www.klinikabocian.pl

Wiele kobiet ma obawy związane z uprawianiem miłości w błogosławionym stanie. Tymczasem otoczonemu wodami płodowymi malcowi nic nie grozi. A tobie seks w ciąży może sprawiać wielką frajdę - sprzyjają temu hormony. Warto to wykorzystać.

Seks w ciąży. Pozycja "na łożu rozkoszy"

Partner klęka przy krawędzi łóżka, a kobieta kładzie się przed nim na plecach (z pośladkami na krawędzi łóżka). W ciąży można się tak kochać do momentu, gdy partnerce będzie wygodnie leżeć na plecach. Gdy jej brzuszek sporo urośnie, swobodne krążenie krwi może (choć nie musi) utrudniać ciężka macica - przyjmuje się, że dzieje się tak pod koniec II trymestru. W tym czasie wygodnie ci będzie opierać stopy o łydki mężczyzny lub opleść nogami jego biodra. Z kolei na początku ciąży możesz opierać je o klatkę piersiową kochanka.

seks w ciąży - pozycja na łożu rozkoszy

Zniewalająca kołyska

Wygodna pozycja dla drobnych pań i tych z małym brzuszkiem - wymaga od partnerki trochę wysiłku. Mężczyzna może jej pomóc, podtrzymując ukochanej biodra. Jeśli lubicie być blisko, uklęknij w tej konstelacji i przytul się do partnera - jeśli kochacie się na łóżku, mężczyzna może opierać się o jego wezgłowie lub o ścianę. Połóż się na nogach ukochanego, jeśli jest ci jeszcze wygodnie leżeć na plecach. Układ ten umożliwia głęboką penetrację.

pozycja Zniewalająca kołyska. Seks w ciąży

W fotelu miłości

Uwielbiasz, gdy mężczyzna pieści twoje uszy i całuje cię w szyję? Zaproponuj mu pozycję, w której opierasz się o jego tors, jakbyś siedziała w fotelu. W takim układzie możesz swobodnie pieścić biodra i pośladki ukochanego, z kolei on ma dostęp do twojej łechtaczki. Obydwoje regulujecie rytm zbliżenia. Ty także - miejsce stymulacji, pochylając się lub poruszając biodrami na boki. Nie ma w zasadzie ograniczeń co do tej pozycji - możecie się nią cieszyć przez całą ciążę.

Seks w ciąży. W fotelu miłości

W miarę zaawansowania ciąży należy być coraz bardziej ostrożnym i wybierać bezpieczniejsze pozycje. W ostatnim miesiącu ciąży należy rozważyć powstrzymanie się od seksu.

Czuły splot

Alternatywa dla pozycji na łyżeczki. Możecie przechodzić płynnie z jednej miłosnej konstelacji w drugą. Kobieta ma swobodę w ułożeniu górnej części ciała, może przytulać się do mężczyzny lub położyć prostopadle do niego. Podobnie jak inne pozycje, w których ciężarna leży na plecach, ta może nie być zbyt komfortowa pod koniec ciąży. Zaletą jej jest to, że partner może w niej głaskać cię prawie po całym ciele: udach, brzuchu, piersiach i ramionach.

Seks pozycje, w których ciężarna leży na plecach

Seks w ciąży. Pozycja "krzesło pożądania"

Bardzo wygodny układ - nie wymaga ani od kobiety, ani od mężczyzny dużego wysiłku. To kobieta reguluje w nim tempo zbliżenia. Pochyl się do przodu i oprzyj o uda partnera, jeśli potrzebujesz intensywniejszej penetracji. Warto tylko pamiętać, że mężczyzna nie powinien pieścić zbyt intensywnie twoich piersi, jeśli ciąża jest już zaawansowana (połowa i koniec III trymestru). Mogłoby to wywołać skurcze macicy.

seks w ciąży. bezpieczne pozycje. wskazówki

 

Pozycja wygodna w III trymestrze ciąży "figlarne łyżeczki"

Idealna konstelacja dla pań, które mają dużą potrzebę bliskości, znana doskonale nie tylko kobietom z brzuszkiem. Szczególnie wygodna w III trymestrze - gdy maluch jest już dość spory - nie wymaga bowiem od partnerki wysiłku. Sama zdecyduj, jak głęboka penetracja ci odpowiada. Im bardziej jesteś przytulona do partnera, tym jest mniejsza. Im bardziej zaś pochylasz się do przodu, tym staje się głębsza. Partner może ci w tej pozycji szeptać do ucha czułe słowa.

Uwodzicielski jeździec

Docenią ją kobiety, które lubią trzymać ster. To od nich bowiem zależy zarówno miejsce największej stymulacji, głębokość penetracji, jak i tempo miłosnych zapasów. W I trymestrze, gdy brzuch nie jest jeszcze zbyt duży, możesz dodatkowo pochylić się do przodu, co zapewni ci doskonałą stymulację łechtaczki. Z kolei partner może wygodnie pieścić w tym układzie twoje piersi. Nie powinien tego robić jedynie pod koniec III trymestru - masaż może bowiem spowodować skurcze macicy.

Jazda na oklep

To pozycja z wieloma zaletami, nie tylko dla ciebie, ale również twojego partnera, który ma w niej doskonały widok na twoje pośladki. Jeśli w tej pozycji szybko się męczysz, partner może pomóc ci się poruszać - wystarczy, że przytrzyma cię za biodra albo podłoży dłonie pod twoje pośladki. Konstelacja "na oklep" zapewnia stymulację tylnej ściany pochwy. Możesz się w niej kochać na każdym etapie ciąży.

Kiedy nie wolno się kochać

W każdej sytuacji, w której seks może spowodować przedwczesny poród lub poronienie:

  • gdy ciężarna ma krwawienia
  • w ciąży mnogiej
  • przy niewydolności cieśniowo-szyjkowej
  • przy infekcji w drogach rodnych
  • gdy seks powoduje ból albo dyskomfort.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Plan na wakacje - macierzyństwo

Zdrowie przyszłej mamy

Wakacje to dobry moment na planowanie dziecka. Wiele par często słyszy takie sugestie od swojego ginekologa. Chcecie zajść w ciążę? Korzystajcie z uroków pięknej pogody i urlopu!

Czytaj dalej
Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu "Położna na medal"

Liczne badania, stan zdrowia dziecka i przyszły poród to naturalne przyczyny lęku przyszłej mamy. Kobieta, w której organizmie szaleją hormony, przejmuje się wszystkim - począwszy od wyboru ubranek dla malucha, a skończywszy na przebiegu porodu. O ile niepokój jest integralną częścią ciąży, o tyle paniczny strach może świadczyć o poważnej chorobie zwanej tokofobią. O tym jak radzić sobie ze strachem przed bólem porodowym, opowiada Marzena Langner - Pawliczek, położna i ambasadorka Kampanii "Położna na medal".

Czytaj dalej
Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży. Jego przyczyną jest słabsza kontrola płytki nazębnej oraz zmiany hormonalne. Pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej ma w tym przypadku istotne konsekwencje. Zaczerwienione, krwawiące dziąsła, a także obrzęk zapalny, może oznaczać zwiększone ryzyko powikłań. Dlatego niezwykle istotne jest proste działanie profilaktyczno-lecznicze polegające na zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie