Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Kwas foliowy w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Kwas foliowy, inaczej nazywany witaminą B9, jest niezwykle ważny dla kobiet w ciąży. Przyjmowanie go może zapobiec wystąpieniu poważnych zaburzeń rozwojowych płodu.

Odpowiednia dawka kwasu foliowego jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka już od pierwszych dni ciąży. Narządy płodu kształtują się do 8. tygodnia ciąży, czyli w okresie, w którym kobieta może jeszcze nie wiedzieć, że będzie mamą. Dlatego też aby zapobiec komplikacjom Ministerstwo Zdrowia zaleca wszystkim kobietom, które potencjalnie mogą zajść w ciąże (czyli od 15. do 50. roku życia) przyjmowanie raz dziennie 0,4 mg kwasu foliowego.

"Wyeliminowanie ryzyka wystąpienia wad rozwojowych płodu powinno być priorytetem dla każdej kobiety, która jest w wieku rozrodczym, a nie tylko w okresie planowania ciąży" - mówi prof. dr hab. Romuald Dębski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP.

Generalnie kobieta powinna przyjmować kwas foliowy przynajmniej 6 tygodni przed zapłodnieniem. Tego rodzaju suplementacja zalecana jest aż do końca drugiego trymestru ciąży.

Niedobór kwasu foliowego w ciąży

Zbyt mała jego ilość może być przyczyną wystąpienia wady cewy nerwowej, co implikuje pojawieniem się szeregu wad wrodzonych dziecka. Do najczęściej występujących zalicza się rozszczepienie kręgosłupa, przepuklinę mózgu i rdzenia kręgowego, bezmózgowie. Niedobór kwasu foliowego w ciąży może również wywołać rozszczep wargi i podniebienia oraz wady serca. Jego obecność jest również niezbędna do powstawania w szpiku krwinek czerwonych.

Kwas foliowy obecny jest w:

  • zielonych, liściastych warzywach: kapusta, szpinak, brokuły, brukselka, szparagi,
  • roślinach strączkowych: groch, fasola, kiełki, soja,
  • owocach cytrusowych: kiwi, banany, pomarańcze,
  • wątróbce (nie powinno się jej spożywać w ciąży!),
  • drożdżach,
  • natce i korzeniu pietruszki,
  • żółtkach jaj,
  • ciemnym pieczywie.

Zapotrzebowanie na kwas foliowy w ciąży wzrasta o ponad 100%, dlatego też sama dieta nie jest w stanie go zaspokoić. W aptekach można nabyć kwas foliowy w postaci tabletek zalecany jako suplement diety. Farmaceutyk dostępny jest bez recepty i w przystępnej cenie.

Pozostałe porady

Criorectum - niezawodny sztyft krioterapeutyczny wielokrotnego użytku

Zdrowie przyszłej mamy

Criorectum to wypróbowany i niezawodny sztyft krioterapeutyczny wielokrotnego użytku, stosowany w leczeniu hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych. Zasada działania Criorectum opiera się na uznanej przez medycynę i stosowanej od wielu lat krioterapii miejscowej.

Czytaj dalej
Co daje joga w ciąży? Kiedy można ją ćwiczyć i na co zwrócić uwagę?

Zdrowie przyszłej mamy

Joga staje się w Polsce coraz popularniejsza, między innymi wśród kobiet w ciąży. Czy czas, w którym przygotowujemy się do roli matki, to dobry moment na rozpoczęcie praktyki? Co dobrego mogą dać asany - pozycje jogi - kobiecie w ciąży? Jakich efektów można oczekiwać?

Czytaj dalej
Hormony w ciąży. Jakie przemiany hormonalne czekają przyszłą mamę?

Zdrowie przyszłej mamy

Macierzyństwo odmieni Cię na zawsze. Nawet jeśli wcześniej nie interesowałaś się dziećmi, poczujesz powołanie, by zostać matką. Tak właśnie działają hormony w ciąży.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Słoneczny Klasyk - trzewiki Emel z linii Roczek

Słoneczny Klasyk - trzewiki z linii Roczek, w którym nosek i pięta wykończone są charakterystycznym dziurkowaniem w stylu hiszpańskim. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało ... Czytaj dalej
Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie