Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Obrzęki w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Do bardzo częstych dolegliwości występujących w ciąży należą obrzęki. Zobacz, jak sobie z nimi radzić.

W organizmie kobiety, który od początku ciąży przystosowuje się do zaspokojenia potrzeb dwóch osób, dochodzi do zwiększenia objętości krążącej krwi. Żeńskie hormony płciowe dodatkowo zatrzymują wodę w tkankach, a rosnąca wraz z dzieckiem macica zaczyna uciskać naczynia żylne.

To wszystko może prowadzić do powstawania obrzęków, w ciąży i po porodzie. To jedna z najczęstszych dolegliwości w ciąży - dotyczą one większości ciężarnych, są fizjologicznym objawem towarzyszącym ciąży i najczęściej nie wymagają interwencji. Charakteryzują się stopniowym puchnięciem nóg, które narasta do godzin wieczornych, po długim staniu lub siedzeniu, a także po nadmiernym wysiłku fizycznym. Upały nasilają ich występowanie.

Obrzęki w ciąży ustępują zazwyczaj po nocy lub po dłuższym odpoczynku w pozycji leżącej. Niestety nie da się całkowicie pozbyć obrzęków w ciąży, ale można próbować zmniejszyć towarzyszące im dolegliwości.

Sposoby na obrzęki w ciąży:

 1. Jak najczęściej unosić nogi, w trakcie siedzenia powinny leżeć nieco wyżej na podparciu,
 2. Unikać nadmiernego wysiłku oraz spędzania czasu na słońcu,
 3. Zmniejszyć ilość spożywanej soli (nie należy całkowicie wykluczać jej z diety, jest bowiem konieczna dla prawidłowego rozwoju dziecka),
 4. Unikać pozycji na wznak na rzecz leżenia na lewym boku (co zmniejsza ucisk macicy na naczynia żylne),
 5. Nosić wygodne obuwie.

Obrzęki w ciąży powinny zaniepokoić, gdy:

 • są niesymetryczne,
 • występują w innych partiach ciała niż podudzia lub okolice kostek,
 • towarzyszą zwiększonej wartości ciśnienia tętniczego,
 • w badaniu ogólnym moczu wykazano obecność białka,
 • przed ciążą rozpoznano choroby nerek lub wątroby,
 • na skórze podudzi pojawiła się wysypka, zaburzenia czucia,
 • stają się bolesne.

Uwaga!!! Obrzęki mogą się nasilić po porodzie. Zazwyczaj jest to tymczasowe i po kilku dniach wraca do normy sprzed ciąży.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu "Położna na medal"

Liczne badania, stan zdrowia dziecka i przyszły poród to naturalne przyczyny lęku przyszłej mamy. Kobieta, w której organizmie szaleją hormony, przejmuje się wszystkim - począwszy od wyboru ubranek dla malucha, a skończywszy na przebiegu porodu. O ile niepokój jest integralną częścią ciąży, o tyle paniczny strach może świadczyć o poważnej chorobie zwanej tokofobią. O tym jak radzić sobie ze strachem przed bólem porodowym, opowiada Marzena Langner - Pawliczek, położna i ambasadorka Kampanii "Położna na medal".

Czytaj dalej
Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży. Jego przyczyną jest słabsza kontrola płytki nazębnej oraz zmiany hormonalne. Pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej ma w tym przypadku istotne konsekwencje. Zaczerwienione, krwawiące dziąsła, a także obrzęk zapalny, może oznaczać zwiększone ryzyko powikłań. Dlatego niezwykle istotne jest proste działanie profilaktyczno-lecznicze polegające na zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Czytaj dalej
Nordic walking – idealny sport dla kobiet w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Jeśli chcesz być aktywna w ciąży, a lekarz prowadzący daje ci zielone światło – wypróbuj nordic walking. Przekonaj się na własnej skórze, że marsz z kijkami to najlepsza i najzdrowsza forma aktywności dla pań oczekujących narodzin dziecka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie