Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Zgaga w ciąży - nieprzyjemna dolegliwość. Sposoby na zgagę

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: lek.med. Katarzyna Opuchlik

Zdjęcia: Dreamstime

Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia, odczuwane w przełyku, któremu często towarzyszy odbijanie, gorzko-kwaśny smak w ustach i ból w klatce piersiowej. Zgaga w ciąży jest bardzo częstym zjawiskiem.

Zgaga może występować u każdego, ale ciąża jest czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się jej. Dzieje się tak z powodu zwiotczenia mięśni ścian przewodu pokarmowego - co osłabia jego prawidłową perystaltykę - na skutek działania progesteronu, którego wysokie stężenie odpowiada za prawidłowy przebieg ciąży.

Zgaga w ciąży, zwłaszcza pod jej koniec, wynika głównie z ucisku powiększonej macicy na ściany żołądka. Poza leczeniem farmakologicznym, które lepiej zastosować w drugiej kolejności, istotna jest zmiana stylu życia.

Sposoby na zgagę w ciąży:

  1. Jedzenie częste, ale w małych ilościach, około 5-6 posiłków dziennie,
  2. Zdrowe odżywianie - lepiej wypić sok ze świeżo wyciskanych owoców niż typowy sok z kartonu,
  3. Unikanie potraw pikantnych, tłustych, smażonych, bardzo gorących oraz słodyczy,
  4. Spokojne (bez pośpiechu) spożywanie posiłku, a po nim odpoczynek w pozycji siedzącej.
  5. Lekki posiłek przed snem.
  6. Zrezygnowanie z używek: kawy, papierosów i alkoholu w czasie ciąży.
  7. Unikanie ubrań zbyt ciasnych w pasie.

Dobra rada na zgagę

Jeżeli pomimo zastosowania powyższych działań, zgaga nadal się pojawia, może pomóc wypicie mleka, jogurtu lub zastosowanie preparatów dostępnych bez recepty, które neutralizują kwas żołądkowy. W przypadku bardzo uciążliwych dolegliwości (poza zgagą w ciąży), do których dołączają się inne objawy, takie jak: utrata masy ciała, wymioty, zaparcia lub gorączka - należy zgłosić się do lekarza.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu "Położna na medal"

Liczne badania, stan zdrowia dziecka i przyszły poród to naturalne przyczyny lęku przyszłej mamy. Kobieta, w której organizmie szaleją hormony, przejmuje się wszystkim - począwszy od wyboru ubranek dla malucha, a skończywszy na przebiegu porodu. O ile niepokój jest integralną częścią ciąży, o tyle paniczny strach może świadczyć o poważnej chorobie zwanej tokofobią. O tym jak radzić sobie ze strachem przed bólem porodowym, opowiada Marzena Langner - Pawliczek, położna i ambasadorka Kampanii "Położna na medal".

Czytaj dalej
Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży. Jego przyczyną jest słabsza kontrola płytki nazębnej oraz zmiany hormonalne. Pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej ma w tym przypadku istotne konsekwencje. Zaczerwienione, krwawiące dziąsła, a także obrzęk zapalny, może oznaczać zwiększone ryzyko powikłań. Dlatego niezwykle istotne jest proste działanie profilaktyczno-lecznicze polegające na zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Czytaj dalej
Nordic walking – idealny sport dla kobiet w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Jeśli chcesz być aktywna w ciąży, a lekarz prowadzący daje ci zielone światło – wypróbuj nordic walking. Przekonaj się na własnej skórze, że marsz z kijkami to najlepsza i najzdrowsza forma aktywności dla pań oczekujących narodzin dziecka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie