Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Nudności i wymioty w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: lek.med. Katarzyna Opuchlik

Zdjęcia: Dreamstime

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Jak radzić sobie z małymi i dużymi trudnościami i częstymi w tym stanie dolegliwościami, takimi jak nudności i wymioty?

Poranne nudności, nazwane tak nie do końca zgodnie z prawdą, gdyż występują zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, odczuwa aż 50-90 proc. ciężarnych. Często towarzyszą im wymioty.

Przyczyna tego zjawiska nie jest w pełni poznana. Uważa się jednak, iż odpowiada za nie hormon - gonadotropina kosmówkowa, charakterystyczny dla okresu ciąży. Jego stężenie wzrasta między 5 a 18 tygodniem ciąży i osiąga swój szczyt około 9 tygodnia, wywołując adekwatnie uczucie nudności. Na szczęście tylko ok. 5 proc. kobiet objawy te towarzyszą do końca ciąży.

Pojawieniu się nudności i wymiotów w ciąży sprzyjają m.in.: stres, ciąża bliźniacza oraz występowanie tych dolegliwości w poprzedniej ciąży lub wśród kobiet w bliskiej rodzinie. Nasilenie nudności może być także spowodowane chorobą lokomocyjną oraz migreną.

Istotne jest, by nie dopuścić do odwodnienia albo niedożywienia organizmu, gdyż, poza oczywistymi konsekwencjami, może doprowadzić to do zahamowania rozwoju dziecka, przedwczesnego porodu i w efekcie niskiej masy urodzeniowej.

Sposoby na nudności i wymioty w ciąży:

  1. Regularne, mniejsze lecz częstsze posiłki,
  2. Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów (2-3 litry),
  3. Dbanie o prawidłowy zasób witamin i makroelementów (bardzo ważna jest witamina B6, którą zawierają m.in.: kapusta, szpinak, marchew, ziemniaki, kalafior, zboża, soja i fasola - wymienione produkty mogą być trudne do przyswojenia przez kobietę w I trymestrze, należy więc jeść to, na co ma się ochotę),
  4. Unikanie wychłodzenia organizmu oraz intensywnych zapachów.
Uwaga! Jeżeli standardowe metody zwalczania nudności i wymiotów nie przynoszą ulgi lub przyszła mama wymiotuje więcej niż 5 razy na dobę i/lub nie je, nie pije i/lub wymiotuje po każdym posiłku - konieczna jest konsultacja lekarska i leczenie.

Dobra rada. Dobrze jest mieć świadomość, że nudności i wymioty w ciąży towarzyszą w różnym natężeniu prawie wszystkim kobietom i nie są objawem choroby. W krajach rozwiniętych kobietom raczej nie grożą niedobory we wczesnej ciąży. Nie trzeba martwić się przejściowym brakiem apetytu - wróci - i zmuszać się do jedzenia. Zawsze warto zjeść małą kanapkę przed pójściem spać - poranne wymioty i nudności z reguły mijają.

Pozostałe porady

Zadbaj o swoją wewnętrzną siłę

Zdrowie przyszłej mamy

Ćwiczenie mięśni Kegla ułatwia poród i zwiększa doznania seksualne. Jak je wykonywać prawidłowo i bezpiecznie, aby uzyskać oczekiwane efekty?

Czytaj dalej
Nadmierna potliwość w ciąży 5 sposobów, by sobie z nią radzić

Zdrowie przyszłej mamy

Pocenie się jest naturalnym zjawiskiem, a przy tym niezbędną funkcją organizmu. W ciąży, na skutek przybierania na wadze i zmian hormonalnych, często pocimy się w nadmiarze.

Czytaj dalej
Kwas omega-3: niezbędny w ciąży i podczas laktacji

Zdrowie przyszłej mamy

W okresie ciąży zapotrzebowanie na energię, podstawowe składniki mineralne oraz witaminy znacząco wzrasta. Dotychczasowe badania naukowe wskazują, że jednym z najważniejszych elementów diety podczas ciąży oraz laktacji jest kwas dokozaheksaenowy (DHA) z grupy kwasów omega-3.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

Poradnik

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój ... Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie