Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Nudności i wymioty w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: lek.med. Katarzyna Opuchlik

Zdjęcia: Dreamstime

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Jak radzić sobie z małymi i dużymi trudnościami i częstymi w tym stanie dolegliwościami, takimi jak nudności i wymioty?

Poranne nudności, nazwane tak nie do końca zgodnie z prawdą, gdyż występują zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, odczuwa aż 50-90 proc. ciężarnych. Często towarzyszą im wymioty.

Przyczyna tego zjawiska nie jest w pełni poznana. Uważa się jednak, iż odpowiada za nie hormon - gonadotropina kosmówkowa, charakterystyczny dla okresu ciąży. Jego stężenie wzrasta między 5 a 18 tygodniem ciąży i osiąga swój szczyt około 9 tygodnia, wywołując adekwatnie uczucie nudności. Na szczęście tylko ok. 5 proc. kobiet objawy te towarzyszą do końca ciąży.

Pojawieniu się nudności i wymiotów w ciąży sprzyjają m.in.: stres, ciąża bliźniacza oraz występowanie tych dolegliwości w poprzedniej ciąży lub wśród kobiet w bliskiej rodzinie. Nasilenie nudności może być także spowodowane chorobą lokomocyjną oraz migreną.

Istotne jest, by nie dopuścić do odwodnienia albo niedożywienia organizmu, gdyż, poza oczywistymi konsekwencjami, może doprowadzić to do zahamowania rozwoju dziecka, przedwczesnego porodu i w efekcie niskiej masy urodzeniowej.

Sposoby na nudności i wymioty w ciąży:

  1. Regularne, mniejsze lecz częstsze posiłki,
  2. Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów (2-3 litry),
  3. Dbanie o prawidłowy zasób witamin i makroelementów (bardzo ważna jest witamina B6, którą zawierają m.in.: kapusta, szpinak, marchew, ziemniaki, kalafior, zboża, soja i fasola - wymienione produkty mogą być trudne do przyswojenia przez kobietę w I trymestrze, należy więc jeść to, na co ma się ochotę),
  4. Unikanie wychłodzenia organizmu oraz intensywnych zapachów.
Uwaga! Jeżeli standardowe metody zwalczania nudności i wymiotów nie przynoszą ulgi lub przyszła mama wymiotuje więcej niż 5 razy na dobę i/lub nie je, nie pije i/lub wymiotuje po każdym posiłku - konieczna jest konsultacja lekarska i leczenie.

Dobra rada. Dobrze jest mieć świadomość, że nudności i wymioty w ciąży towarzyszą w różnym natężeniu prawie wszystkim kobietom i nie są objawem choroby. W krajach rozwiniętych kobietom raczej nie grożą niedobory we wczesnej ciąży. Nie trzeba martwić się przejściowym brakiem apetytu - wróci - i zmuszać się do jedzenia. Zawsze warto zjeść małą kanapkę przed pójściem spać - poranne wymioty i nudności z reguły mijają.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży. Jego przyczyną jest słabsza kontrola płytki nazębnej oraz zmiany hormonalne. Pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej ma w tym przypadku istotne konsekwencje. Zaczerwienione, krwawiące dziąsła, a także obrzęk zapalny, może oznaczać zwiększone ryzyko powikłań. Dlatego niezwykle istotne jest proste działanie profilaktyczno-lecznicze polegające na zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Czytaj dalej
Nordic walking – idealny sport dla kobiet w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Jeśli chcesz być aktywna w ciąży, a lekarz prowadzący daje ci zielone światło – wypróbuj nordic walking. Przekonaj się na własnej skórze, że marsz z kijkami to najlepsza i najzdrowsza forma aktywności dla pań oczekujących narodzin dziecka.

Czytaj dalej
Zadbaj o swoją wewnętrzną siłę

Zdrowie przyszłej mamy

Ćwiczenie mięśni Kegla ułatwia poród i zwiększa doznania seksualne. Jak je wykonywać prawidłowo i bezpiecznie, aby uzyskać oczekiwane efekty?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną ... Czytaj dalej
Nowe chusteczki KINDII CREAM Skuteczne oczyszczanie i kremowa pielęgnacja.

Zdrowie i pielęgnacja

Delikatna skóra dzieci wymaga wielkiej troskliwości i szczególnej uwagi - zwłaszcza, ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie