Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Alkohol a ciąża

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Picie alkoholu w ciąży może być tragiczne w skutkach dla Twojego dziecka. Zanim sięgniesz po kieliszek, zastanów się czy warto aż tak ryzykować.

Alkohol szybko przenika do krwiobiegu, a stamtąd poprzez łożysko do krwi płodu. W ten sposób oddziałuje bezpośrednio na dopiero tworzące się delikatne narządy dziecka. Wpływa on na centralny układ nerwowy już w pierwszych tygodniach rozwoju płodu. Dlatego w trakcie trwania ciąży kobieta powinna powstrzymać się od picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci.

Spożywanie alkoholu w większej ilości może wywołać alkoholowy zespół płodowy (FAS - ang. fetal alcohol syndrome). Pamiętajmy, że wątroba płodu jest niedojrzała i dużo gorzej radzi sobie z jego przetworzeniem. Z tego względu osiąga on dużo wyższe stężenie we krwi płodu niż we krwi matki.

Dzieci dotknięte alkoholowym zespołem płodowym charakteryzuje m.in.: odmienny od rówieśników wygląd twarzy (np. mała głowa, cofnięty podbródek), opóźnienie w rozwoju psychoruchowym, opóźnienie rozwoju wewnątrzmacicznego. Maluchy cierpiące na FAS mają też często problemy ze słuchem i wzrokiem (np. małe pole widzenia, słabą pamięć wzrokową).

W starszym wieku mogą również łatwo popadać w uzależnienia lub zachorować na depresję, a nawet na poważniejsze zaburzenia psychiczne, na przykład stany lękowe. Alkoholowy zespół płodowy jest opisywany jako jedna z najważniejszych praprzyczyn chorób psychicznych u dorosłych.

Naukowcy nie potrafią dokładnie sprecyzować jaka ilość spożytego alkoholu jest w stanie wywołać wystąpienie płodowego zespołu alkoholowego. Dlatego też jego picie jest zabronione w czasie trwania całej ciąży.

Pozostałe porady

Criorectum - niezawodny sztyft krioterapeutyczny wielokrotnego użytku

Zdrowie przyszłej mamy

Criorectum to wypróbowany i niezawodny sztyft krioterapeutyczny wielokrotnego użytku, stosowany w leczeniu hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych. Zasada działania Criorectum opiera się na uznanej przez medycynę i stosowanej od wielu lat krioterapii miejscowej.

Czytaj dalej
Co daje joga w ciąży? Kiedy można ją ćwiczyć i na co zwrócić uwagę?

Zdrowie przyszłej mamy

Joga staje się w Polsce coraz popularniejsza, między innymi wśród kobiet w ciąży. Czy czas, w którym przygotowujemy się do roli matki, to dobry moment na rozpoczęcie praktyki? Co dobrego mogą dać asany - pozycje jogi - kobiecie w ciąży? Jakich efektów można oczekiwać?

Czytaj dalej
Hormony w ciąży. Jakie przemiany hormonalne czekają przyszłą mamę?

Zdrowie przyszłej mamy

Macierzyństwo odmieni Cię na zawsze. Nawet jeśli wcześniej nie interesowałaś się dziećmi, poczujesz powołanie, by zostać matką. Tak właśnie działają hormony w ciąży.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Słoneczny Klasyk - trzewiki Emel z linii Roczek

Słoneczny Klasyk - trzewiki z linii Roczek, w którym nosek i pięta wykończone są charakterystycznym dziurkowaniem w stylu hiszpańskim. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało ... Czytaj dalej
Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie