Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Alkohol a ciąża

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Picie alkoholu w ciąży może być tragiczne w skutkach dla Twojego dziecka. Zanim sięgniesz po kieliszek, zastanów się czy warto aż tak ryzykować.

Alkohol szybko przenika do krwiobiegu, a stamtąd poprzez łożysko do krwi płodu. W ten sposób oddziałuje bezpośrednio na dopiero tworzące się delikatne narządy dziecka. Wpływa on na centralny układ nerwowy już w pierwszych tygodniach rozwoju płodu. Dlatego w trakcie trwania ciąży kobieta powinna powstrzymać się od picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci.

Spożywanie alkoholu w większej ilości może wywołać alkoholowy zespół płodowy (FAS - ang. fetal alcohol syndrome). Pamiętajmy, że wątroba płodu jest niedojrzała i dużo gorzej radzi sobie z jego przetworzeniem. Z tego względu osiąga on dużo wyższe stężenie we krwi płodu niż we krwi matki.

Dzieci dotknięte alkoholowym zespołem płodowym charakteryzuje m.in.: odmienny od rówieśników wygląd twarzy (np. mała głowa, cofnięty podbródek), opóźnienie w rozwoju psychoruchowym, opóźnienie rozwoju wewnątrzmacicznego. Maluchy cierpiące na FAS mają też często problemy ze słuchem i wzrokiem (np. małe pole widzenia, słabą pamięć wzrokową).

W starszym wieku mogą również łatwo popadać w uzależnienia lub zachorować na depresję, a nawet na poważniejsze zaburzenia psychiczne, na przykład stany lękowe. Alkoholowy zespół płodowy jest opisywany jako jedna z najważniejszych praprzyczyn chorób psychicznych u dorosłych.

Naukowcy nie potrafią dokładnie sprecyzować jaka ilość spożytego alkoholu jest w stanie wywołać wystąpienie płodowego zespołu alkoholowego. Dlatego też jego picie jest zabronione w czasie trwania całej ciąży.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu "Położna na medal"

Liczne badania, stan zdrowia dziecka i przyszły poród to naturalne przyczyny lęku przyszłej mamy. Kobieta, w której organizmie szaleją hormony, przejmuje się wszystkim - począwszy od wyboru ubranek dla malucha, a skończywszy na przebiegu porodu. O ile niepokój jest integralną częścią ciąży, o tyle paniczny strach może świadczyć o poważnej chorobie zwanej tokofobią. O tym jak radzić sobie ze strachem przed bólem porodowym, opowiada Marzena Langner - Pawliczek, położna i ambasadorka Kampanii "Położna na medal".

Czytaj dalej
Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży. Jego przyczyną jest słabsza kontrola płytki nazębnej oraz zmiany hormonalne. Pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej ma w tym przypadku istotne konsekwencje. Zaczerwienione, krwawiące dziąsła, a także obrzęk zapalny, może oznaczać zwiększone ryzyko powikłań. Dlatego niezwykle istotne jest proste działanie profilaktyczno-lecznicze polegające na zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Czytaj dalej
Nordic walking – idealny sport dla kobiet w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Jeśli chcesz być aktywna w ciąży, a lekarz prowadzący daje ci zielone światło – wypróbuj nordic walking. Przekonaj się na własnej skórze, że marsz z kijkami to najlepsza i najzdrowsza forma aktywności dla pań oczekujących narodzin dziecka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie