Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Alkohol a ciąża

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Picie alkoholu w ciąży może być tragiczne w skutkach dla Twojego dziecka. Zanim sięgniesz po kieliszek, zastanów się czy warto aż tak ryzykować.

Alkohol szybko przenika do krwiobiegu, a stamtąd poprzez łożysko do krwi płodu. W ten sposób oddziałuje bezpośrednio na dopiero tworzące się delikatne narządy dziecka. Wpływa on na centralny układ nerwowy już w pierwszych tygodniach rozwoju płodu. Dlatego w trakcie trwania ciąży kobieta powinna powstrzymać się od picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci.

Spożywanie alkoholu w większej ilości może wywołać alkoholowy zespół płodowy (FAS - ang. fetal alcohol syndrome). Pamiętajmy, że wątroba płodu jest niedojrzała i dużo gorzej radzi sobie z jego przetworzeniem. Z tego względu osiąga on dużo wyższe stężenie we krwi płodu niż we krwi matki.

Dzieci dotknięte alkoholowym zespołem płodowym charakteryzuje m.in.: odmienny od rówieśników wygląd twarzy (np. mała głowa, cofnięty podbródek), opóźnienie w rozwoju psychoruchowym, opóźnienie rozwoju wewnątrzmacicznego. Maluchy cierpiące na FAS mają też często problemy ze słuchem i wzrokiem (np. małe pole widzenia, słabą pamięć wzrokową).

W starszym wieku mogą również łatwo popadać w uzależnienia lub zachorować na depresję, a nawet na poważniejsze zaburzenia psychiczne, na przykład stany lękowe. Alkoholowy zespół płodowy jest opisywany jako jedna z najważniejszych praprzyczyn chorób psychicznych u dorosłych.

Naukowcy nie potrafią dokładnie sprecyzować jaka ilość spożytego alkoholu jest w stanie wywołać wystąpienie płodowego zespołu alkoholowego. Dlatego też jego picie jest zabronione w czasie trwania całej ciąży.

Pozostałe porady

Kwas omega-3: niezbędny w ciąży i podczas laktacji

Zdrowie przyszłej mamy

W okresie ciąży zapotrzebowanie na energię, podstawowe składniki mineralne oraz witaminy znacząco wzrasta. Dotychczasowe badania naukowe wskazują, że jednym z najważniejszych elementów diety podczas ciąży oraz laktacji jest kwas dokozaheksaenowy (DHA) z grupy kwasów omega-3.

Czytaj dalej
Przeziębienie w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Kobiety w ciąży chorują częściej niż przed poczęciem dziecka, zwłaszcza w czasie zimowo-jesiennym oraz wiosennym. Głównym powodem jest obniżenie odporności. Pocieszające jest jednak to, że nawet w ciąży można podjąć skuteczne leczenie.

Czytaj dalej
Criorectum - niezawodny sztyft krioterapeutyczny wielokrotnego użytku

Zdrowie przyszłej mamy

Criorectum to wypróbowany i niezawodny sztyft krioterapeutyczny wielokrotnego użytku, stosowany w leczeniu hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych. Zasada działania Criorectum opiera się na uznanej przez medycynę i stosowanej od wielu lat krioterapii miejscowej.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie