Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Witaminy w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Wszystko czego maluszek potrzebuje do prawidłowego rozwoju, dostaje od mamy. W ciągu 9 miesięcy są oni jednością. Czy suplementacja witamin w ciąży jest wskazana?

- Kobieta w ciąży powinna szczególnie dbać o jakość posiłków. Wszystko co dostarcza swojemu organizmowi ma bezpośredni wpływ na przyszłe zdrowie dziecka. Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne w ciąży rośnie aż o połowę. Zdarza się, że nawet dobrze zbilansowana dieta nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ich ilości. Dlatego też są sytuacje, kiedy należy sięgnąć po gotowe preparaty witaminowo-mineralne. Nie trzeba jednak popadać w skrajność. Dodatkowa suplementacja, zwłaszcza "od pierwszego dnia" ciąży, nie jest konieczna - podkreśla dr Adam Muszyński, ginekolog - położnik. - Jednak w późniejszym okresie ciąży oraz w zdiagnozowanych przypadkach przyjmowanie witamin przez przyszłe mamy jest wskazane.

Obowiązkowo kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy, inaczej nazywany witaminą B9, jest niezwykle ważny dla kobiet w ciąży. Przyjmowanie go może zapobiec wystąpieniu poważnych zaburzeń rozwojowych płodu.

- Uważa się, że prawidłowe poziomy kwasu foliowego mają znaczenie już przy implantacji, czyli zagnieżdżaniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy - mówi dr Adam Muszyński.

Narządy płodu kształtują się do 8. tygodnia ciąży, czyli w okresie, w którym kobieta może jeszcze nie wiedzieć, że będzie mamą. Najlepiej zatem rozpocząć suplementację kwasem foliowym na 3 - 6 miesięcy przed planowaną ciążą. Przyjmowanie go zaleca się aż do końca II trymestru.

Zapotrzebowanie na kwas foliowy w ciąży wzrasta o ponad 100 proc., dlatego sama dieta nie jest w stanie go zaspokoić.

Zbyt mała ilość witaminy B9 może być przyczyną wystąpienia wady cewy nerwowej, co implikuje pojawienie się szeregu wad wrodzonych dziecka. Do najczęściej występujących zalicza się: rozszczepienie kręgosłupa, przepuklinę mózgu i rdzenia kręgowego, bezmózgowie. Niedobór kwasu foliowego może również wywołać rozszczep wargi i podniebienia oraz wady serca. Jego obecność jest też niezbędna do powstawania w szpiku krwinek czerwonych.

Zapotrzebowanie na witaminę B9 w ciąży wzrasta o ponad 100 proc. , dlatego też sama dieta nie jest w stanie go zaspokoić. W aptekach można nabyć kwas foliowy w postaci tabletek zalecany jako suplement diety. Farmaceutyk dostępny jest bez recepty i w przystępnej cenie.

Dodatkowe witaminy w ciąży

Wskazaniem do przyjmowania witamin przez przyszłe mamy, już od pierwszych dni ciąży, jest awitaminoza i niedożywienie. Na szczęście są to sporadyczne przypadki.

Lekarze zalecają włączenie do diety suplementów witaminowych również wtedy, gdy ciężarna jest wegetarianką, albo ma alergię na mleko krowie. W organizmie takich osób zazwyczaj brakuje witamin z grupy B oraz żelaza. Należy więc je bezwzględnie uzupełniać. Generalnie nie ma potrzeby wprowadzać od pierwszych dni ciąży dużych dawek preparatów witaminowych - zaznacza dr Adam Muszyński. Wydatek energetyczny organizmu w czasie, gdy zarodek rośnie z np. 5 mm długości ciała do np.10 mm jest stosunkowo niewielki i prawidłowo odżywiony organizm na pewno da sobie radę. Dla porównania w ostatnich tygodniach płód potrafi przybierać na masie nawet do 150 gramów na tydzień. Wtedy suplementacja jest na pewno wskazana.

Przyjmowanie witamin w ostatnich tygodniach ciąży jest wskazane. Płód w tym okresie potrafi przybierać na masie nawet do 150 g na tydzień.

Ponadto dość duża grupa ciężarnych ma nieprzyjemne objawy związane z początkiem ciąży (zwykle do 12. tygodnia ciąży): mdłości, zgagę, wymioty, zaparcia itp. Obarczanie dodatkowo żołądka tabletkami nie jest dobrym rozwiązaniem. Niech zatem przyszła mama przejdzie przez I trymestr ciąży i dopiero wtedy sięgnie po witaminy, najlepiej adresowane do ciężarnych. Oczywiście istnieją specyficzne sytuacje, które wymagają wcześniejszego wprowadzania preparatów witaminowych, ale o tym decyduje lekarz.

Jakie witaminy wybrać

Jeżeli kobieta decyduje się na suplementację w I trymestrze ciąży, sama może zadecydować o rodzaju preparatu witaminowego. Ważne by wybrała taki, który nie będzie powodował nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego.

Jednak przy kolejnych wizytach przyszła mama powinna typ i rodzaj preparatu skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Często trzeba go zmodyfikować lub uzupełnić dodatkowymi pierwiastkami, np. żelazem. Warto jednak pamiętać, że najczęściej u zdrowych pacjentek suplementacja na tym etapie nie jest niezbędnie konieczna - przypomina dr Adam Muszyński. - Przedawkowanie witamin może być bowiem równie groźne dla maluszka, jak niedobory witaminowe.

Na rynku dostępne są różne tego rodzaju suplementy diety zawierające minerały i witaminy w odpowiednich proporcjach. Można kupić nawet preparaty dobrane specjalnie do każdego trymestru ciąży. Ważne jednak, by nie popadać w skrajności i nie łączyć kilku z nich jednocześnie.

- Generalnie wszystkie preparaty witaminowe są bezpieczne i mogą być stosowane przez przyszłe mamy. Przed dopuszczeniem do obrotu podlegają szczegółowym testom - wyjaśnia dr Adam Muszyński. - Niewielkie różnice w składach ilościowych poszczególnych składników najczęściej nie mają większego znaczenia. Na uwagę zasługują preparaty, które w swoim składzie mają kwasy omega3, usprawniające rozwój ośrodkowego układu nerwowego. Należy jednak pamiętać, że potrzeby poszczególnych ciężarnych są bardzo indywidualne i ostateczną decyzję o doborze zestawu witamin powinien podjąć lekarz.

Konsultacja: dr Adam Muszyński, ginekolog położnik.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu "Położna na medal"

Liczne badania, stan zdrowia dziecka i przyszły poród to naturalne przyczyny lęku przyszłej mamy. Kobieta, w której organizmie szaleją hormony, przejmuje się wszystkim - począwszy od wyboru ubranek dla malucha, a skończywszy na przebiegu porodu. O ile niepokój jest integralną częścią ciąży, o tyle paniczny strach może świadczyć o poważnej chorobie zwanej tokofobią. O tym jak radzić sobie ze strachem przed bólem porodowym, opowiada Marzena Langner - Pawliczek, położna i ambasadorka Kampanii "Położna na medal".

Czytaj dalej
Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży. Jego przyczyną jest słabsza kontrola płytki nazębnej oraz zmiany hormonalne. Pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej ma w tym przypadku istotne konsekwencje. Zaczerwienione, krwawiące dziąsła, a także obrzęk zapalny, może oznaczać zwiększone ryzyko powikłań. Dlatego niezwykle istotne jest proste działanie profilaktyczno-lecznicze polegające na zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Czytaj dalej
Nordic walking – idealny sport dla kobiet w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Jeśli chcesz być aktywna w ciąży, a lekarz prowadzący daje ci zielone światło – wypróbuj nordic walking. Przekonaj się na własnej skórze, że marsz z kijkami to najlepsza i najzdrowsza forma aktywności dla pań oczekujących narodzin dziecka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie