Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Cukrzyca w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: dr n. med. Joanna Jacko, specjalista ginekolog-położnik

Zdjęcia: Dreamstime

Jeżeli cukrzyca ciążowa zostanie wcześnie wykryta, a przyszła mama zadba o swoje zdrowie i właściwą dietę, to jej dziecko będzie rozwijało się prawidłowo.

Większość wad wrodzonych związanych z cukrzycą powstaje w pierwszych tygodniach ciąży. Dlatego też zaleca się, aby wszystkie kobiety, które zamierzają zajść w ciążę skontrolowały poziom cukru we krwi. Z kolei ciąża u kobiety chorującej na cukrzycę powinna być planowana i poprzedzona kilkumiesięczną opieką diabetologiczno-położniczą.

Występowanie zbyt wysokich poziomów cukru w I trymestrze ciąży ma negatywny wpływ na rozwój dziecka i znacznie zwiększa ryzyko utraty ciąży. Z tego powodu na 3 - 6 miesięcy przed planowanym poczęciem powinno się dążyć do możliwie optymalnego wyrównania cukrzycy.

Warto pamiętać, że cukrzyca w ciąży jest najczęstszym powikłaniem metabolicznym towarzyszącym przyszłym mamom. Jednak dzięki dość prostej diagnostyce i łatwemu leczeniu, niesie za sobą minimalne ryzyko wystąpienia patologii u noworodka.

Cukrzycę w ciąży dzielimy na dwie grupy:

 1. cukrzycę ciążową (GDM - Gestational Diabetes Melitus) - kiedy różnego stopnia zaburzenia gospodarki węglowodanowej zostały po raz pierwszy rozpoznane w ciąży;
 2. cukrzycę przedciążową (PGDM - Pregestational Diabetes Melitus) - kiedy kobieta chorująca na cukrzycę (dowolnego typu) zachodzi w ciążę.

Kryterium skuteczności leczenia dietą pozwala rozróżnić dwa typy cukrzycy ciążowej:

 • GDM G1 - kiedy wystarczające jest leczenie dietą,
 • GDM G2 - kiedy oprócz leczenia dietą, konieczne jest wdrożenie terapii insuliną.

Czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej:

 1. nadwaga (BMI > 27 kg/m²) lub nadciśnienie tętnicze przed ciążą,
 2. wiek po 35 roku życia,
 3. wielorództwo,
 4. porody dużych dzieci (> 4000 g),
 5. urodzenie noworodka z wadą wrodzoną,
 6. zgony wewnątrzmaciczne w wywiadzie,
 7. rozpoznanie cukrzycy ciążowej w poprzednich ciążach,
 8. wielowodzie (zwiększona ilość płynu owodniowego) o niejasnej etiologii,
 9. wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu "Położna na medal"

Liczne badania, stan zdrowia dziecka i przyszły poród to naturalne przyczyny lęku przyszłej mamy. Kobieta, w której organizmie szaleją hormony, przejmuje się wszystkim - począwszy od wyboru ubranek dla malucha, a skończywszy na przebiegu porodu. O ile niepokój jest integralną częścią ciąży, o tyle paniczny strach może świadczyć o poważnej chorobie zwanej tokofobią. O tym jak radzić sobie ze strachem przed bólem porodowym, opowiada Marzena Langner - Pawliczek, położna i ambasadorka Kampanii "Położna na medal".

Czytaj dalej
Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży. Jego przyczyną jest słabsza kontrola płytki nazębnej oraz zmiany hormonalne. Pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej ma w tym przypadku istotne konsekwencje. Zaczerwienione, krwawiące dziąsła, a także obrzęk zapalny, może oznaczać zwiększone ryzyko powikłań. Dlatego niezwykle istotne jest proste działanie profilaktyczno-lecznicze polegające na zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Czytaj dalej
Nordic walking – idealny sport dla kobiet w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Jeśli chcesz być aktywna w ciąży, a lekarz prowadzący daje ci zielone światło – wypróbuj nordic walking. Przekonaj się na własnej skórze, że marsz z kijkami to najlepsza i najzdrowsza forma aktywności dla pań oczekujących narodzin dziecka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie