Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Senność i zmęczenie w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Znużenie, zmęczenie, senność - objawy te towarzyszą prawie każdej kobiecie w ciąży, zwłaszcza na jej początku. Podpowiadamy jak sobie z nimi poradzić?

Przyczyną senności i zmęczenia w ciąży jest przede wszystkim obciążenie serca pompującego krew oraz duża ilość progesteronu pojawiającego się w organizmie przyszłej mamy. Często do tych objawów dochodzą jeszcze wymioty i nudności, co dodatkowo wzmaga wyczerpanie organizmu. Niektóre kobiety uskarżają się też na towarzyszące tej przypadłości zawroty głowy oraz duszności.

Przyczyną senności i zmęczenia w ciąży mogą być także: anemia spowodowana niedoborem żelaza, cukrzyca ciążowa lub problemy z tarczycą. Dlatego też jeżeli senność i zmęczenie są bardzo uciążliwe, należy skontaktować się z lekarzem, który zdiagnozuje faktyczną przyczynę dolegliwości.

Sposoby na senność i zmęczenie w ciąży

Niestety nie ma złotego środka na senność i zmęczenie w ciąży. Jednak jest kilka sprawdzonych sposobów na to, by łatwiej przetrwać ten trudny okres. Oto kilka wskazówek:

Sprawdź czy to nie anemia

Kiedy objawy senności i zmęczenia w ciąży są uciążliwe, skontaktuj się z lekarzem. Może on stwierdzić anemię. Zazwyczaj jej przyczyną jest niedobór żelaza w organizmie, który wynika z ubogiej w ten pierwiastek diety, bądź dużego wzrostu zapotrzebowania na niego w czasie ciąży.

Żelazo absorbowane jest z krwi matki przez płód, który potrzebuje go do wytworzenia dla siebie niezbędnej ilości czerwonych krwinek. Niedobór tego pierwiastka wywołuje także anemię u maluszka, która w istotny sposób może zaburzyć jego rozwój.

Dużo odpoczywaj

W tym okresie organizm domaga się więcej snu i odpoczynku - postaraj się mu to zapewnić. Spróbuj wieczorem kłaść się do łóżka godzinę wcześniej, dzięki czemu lepiej zregenerujesz siły. Jeżeli masz taką możliwość, to zafunduj sobie drzemkę w ciągu dnia, jednak nie dłużej niż półtorej godziny, tak by nie zaburzyć nocnego odpoczynku. Najlepiej układać się do snu na lewym boku (na wznak dziecko może uciskać na aortę, co zmniejsza dopływ dotlenionej krwi do łożyska) i żyłę główną (co może prowadzić do obrzęku nóg lub spadku ciśnienia).

Odpowiednia dieta

Ograniczenie spożywania produktów zawierających cukry proste (słodycze, słodzone napoje) może zmniejszyć uczucie senności i zmęczenia w ciąży. Bezpośrednio po ich spożyciu organizm dostaje zastrzyk energii, jednak już po krótkiej chwili wraca znużenie i zmęczenie (często w nasilonym stopniu). Dlatego też lepiej zadbać o dobrze zbilansowaną dietę na cały okres ciąży, ze szczególnym zwróceniem uwagi na produkty bogate w żelazo i witaminy. Należy jeść dużo warzyw i owoców, które dostarczają wiele "zdrowej" energii.

Aktywność fizyczna

Lekki wysiłek fizyczny, a zwłaszcza na świeżym powietrzu, jest bardzo polecany przyszłym mamom. W ten sposób dotlenisz swój organizm, zadbasz o kondycję i jednocześnie poprawisz sobie samopoczucie. Jest to też dobry sposób na pozbycie się uczucia senności i zmęczenia w ciąży.

Pozostałe porady

Criorectum - niezawodny sztyft krioterapeutyczny wielokrotnego użytku

Zdrowie przyszłej mamy

Criorectum to wypróbowany i niezawodny sztyft krioterapeutyczny wielokrotnego użytku, stosowany w leczeniu hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych. Zasada działania Criorectum opiera się na uznanej przez medycynę i stosowanej od wielu lat krioterapii miejscowej.

Czytaj dalej
Co daje joga w ciąży? Kiedy można ją ćwiczyć i na co zwrócić uwagę?

Zdrowie przyszłej mamy

Joga staje się w Polsce coraz popularniejsza, między innymi wśród kobiet w ciąży. Czy czas, w którym przygotowujemy się do roli matki, to dobry moment na rozpoczęcie praktyki? Co dobrego mogą dać asany - pozycje jogi - kobiecie w ciąży? Jakich efektów można oczekiwać?

Czytaj dalej
Hormony w ciąży. Jakie przemiany hormonalne czekają przyszłą mamę?

Zdrowie przyszłej mamy

Macierzyństwo odmieni Cię na zawsze. Nawet jeśli wcześniej nie interesowałaś się dziećmi, poczujesz powołanie, by zostać matką. Tak właśnie działają hormony w ciąży.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Słoneczny Klasyk - trzewiki Emel z linii Roczek

Słoneczny Klasyk - trzewiki z linii Roczek, w którym nosek i pięta wykończone są charakterystycznym dziurkowaniem w stylu hiszpańskim. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało ... Czytaj dalej
Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie