Poradnik - Ciąża - Uroda i pielęgnacja

Przebarwienia w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Ciąża to czas zmian hormonalnych w organizmie kobiety, które między innymi wpływają na powstawanie przebarwień na skórze. Na szczęście nie są one niebezpieczne dla zdrowia i znikają samoistnie do kilku miesięcy po porodzie. Nie mniej jednak rzucają się w oczy i mogą wywoływać dyskomfort.

Przebarwienia powstają w wyniku produkcji przez skórę nadmiernej ilości barwnika - melaniny, który jest odpowiedzialny za pochłanianie promieni UV. Na skutek różnych czynników może dochodzić do nadprodukcji melaniny, bądź jej nierównomiernego rozłożenia w skórze, co skutkuje widocznymi plamami.

Przebarwienia ciążowe pojawiają się przede wszystkim w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych. Dlatego też nasilają się zwykle w okresie większego nasłonecznienia, czyli już od marca - kwietnia.

Ostuda ciążowa

Szczególnie znienawidzona przez kobiety jest ostuda, gdyż występuje na twarzy, głównie w okolicach nosa i ust, czasem czoła i policzków. Przebarwione plamy mogą mieć różną barwę - od żółtobrunatnych do ciemnobrunatnych i szybko rozprzestrzeniają się na twarzy.

Ostuda kształtem przypomina motyla, zwykle jest symetryczna i dobrze odgraniczona od otoczenia. Pojawia się zwykle w drugim trymestrze ciąży. Ostuda częściej dotyka kobiety o ciemnej karnacji oraz te, które są już w kolejnej ciąży.

Zapobieganie przebarwieniom w ciąży

  • Podstawową zasadą w profilaktyce przebarwień jest stosowanie dobrego kremu przeciwsłonecznego z wysokim współczynnikiem ochronnym. Minimalna wartość to SPF 15. Dermatolodzy zalecają, by wiosną i latem był to filtr SPF 30 lub 40. Ideałem jest ochrona SPF 50+.
  • Pamiętajmy, że filtr chroni skórę nie dłużej niż przez 1,5-2 godziny, dlatego też należy nałożyć co najmniej pół godziny przed wyjściem z domu i powtarzać czynność co kilka godzin.
  • Osoby szczególnego ryzyka (brunetki, osoby których mama miała przebarwienia ciążowe) powinny chronić się na przysłowiową "cebulkę", czyli nakładać krem na dzień z filtrem i dodatkowo podkład, także zawierający filtr.
  • Dobrze jeśli krem ma dwa rodzaje filtrów: chemiczne i fizyczne. Pierwsze z nich absorbują niebezpieczną energię świetlną i zamieniają ją w nieszkodliwą dla skóry energię cieplną; drugie zaś odbijają promienie ultrafioletowe nie dopuszczając ich do skóry.
  • Kobiety pracujące w miejscu, gdzie do oświetlenia zastosowane są lampy jarzeniowe, muszą koniecznie używać kremu również w pracy.
  • Przebarwienia mogą również powstawać pod wpływem niektórych leków (zwłaszcza zawierających dziurawiec) oraz kosmetyków, których składniki zapachowe mają działanie fotouczulające.
  • Podobnie perfumy i wody toaletowe stosowane bezpośrednio na skórę także mogą wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego najlepiej jeśli krem do twarzy nie będzie perfumowany a woda toaletowa stosowana na ubranie. Warto też kontrolować skład przyjmowanych leków.
  • Zapobieganie przed przebarwieniami skóry to nie tylko dobre kremy, to też zdrowy rozsądek i umiar w dozowaniu słońca. Zatem jeżeli wybieracie się na letni spacer, to najlepiej do godziny 11 lub po 15. Wówczas słońce grzeje słabiej. Mimo wszystko w upalne dni najbezpieczniej jest wybierać zacienione miejsca.
  • Przyszłe mamy nie powinny również zapominać o nakryciu głowy i ciemnych okularach. Dobrze sprawdzają się kapelusze i czapki z daszkiem. Rondo ochroni twarz przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i dodaje uroku.

Gdy już są...

Przebarwień nie leczy się, ani też nie usuwa w czasie ciąży. Zazwyczaj znikają samoistnie około pół roku po porodzie.

Jeżeli nadal utrzymują się, silne przebarwienia ciążowe można usunąć je w gabinecie dermatologii estetycznej, a słabiej widoczne - wybielić za pomocą kremów. Kuracja zalecana jest jesienią, kiedy słońce już nie jest tak intensywne.

Jeżeli ostuda utrzymuje się po porodzie, lepiej zrezygnować ze stosowania pigułek antykoncepcyjnych z zawartością estrogenów i skontaktować się w tej sprawie z lekarzem.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Zabieg kosmetyczny dla mam w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Każda mama powinna czuć się komfortowo i pięknie we własnym ciele. Jeżeli jesteś w ciąży bądź karmisz piersią możesz również korzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Jednym z nich jest Hollywoodzkie odświeżenie - Zabieg mikrodermabrazji Hydrafacial - nieinwazyjna metoda dogłębnego oczyszczania i odmładzania skóry.

Czytaj dalej
Niezawodna stylizacja

Uroda i pielęgnacja

Gdy masz puszące się włosy, sama suszarka nie wystarczy, aby pasma wyglądały na zadbane. Z pomocą przychodzą wówczas urządzenia do stylizacji włosów: prostownice, lokówki.

Czytaj dalej
Kosmetyki hipoalergiczne i naturalne, dermokosmetyki dla kobiet w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Jeśli kosmetyki, które do tej pory stosowałaś, zaczynają wywoływać świąd czy pieczenie skóry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z tzw. kontaktową reakcją alergiczną. Dlaczego? W ciąży twoja skóra staje się bardziej wrażliwa i delikatna. Sprawdź co możesz zrobić.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie