Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Uroda i pielęgnacja

Przebarwienia w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Ciąża to czas zmian hormonalnych w organizmie kobiety, które między innymi wpływają na powstawanie przebarwień na skórze. Na szczęście nie są one niebezpieczne dla zdrowia i znikają samoistnie do kilku miesięcy po porodzie. Nie mniej jednak rzucają się w oczy i mogą wywoływać dyskomfort.

Przebarwienia powstają w wyniku produkcji przez skórę nadmiernej ilości barwnika - melaniny, który jest odpowiedzialny za pochłanianie promieni UV. Na skutek różnych czynników może dochodzić do nadprodukcji melaniny, bądź jej nierównomiernego rozłożenia w skórze, co skutkuje widocznymi plamami.

Przebarwienia ciążowe pojawiają się przede wszystkim w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych. Dlatego też nasilają się zwykle w okresie większego nasłonecznienia, czyli już od marca - kwietnia.

Ostuda ciążowa

Szczególnie znienawidzona przez kobiety jest ostuda, gdyż występuje na twarzy, głównie w okolicach nosa i ust, czasem czoła i policzków. Przebarwione plamy mogą mieć różną barwę - od żółtobrunatnych do ciemnobrunatnych i szybko rozprzestrzeniają się na twarzy.

Ostuda kształtem przypomina motyla, zwykle jest symetryczna i dobrze odgraniczona od otoczenia. Pojawia się zwykle w drugim trymestrze ciąży. Ostuda częściej dotyka kobiety o ciemnej karnacji oraz te, które są już w kolejnej ciąży.

Zapobieganie przebarwieniom w ciąży

  • Podstawową zasadą w profilaktyce przebarwień jest stosowanie dobrego kremu przeciwsłonecznego z wysokim współczynnikiem ochronnym. Minimalna wartość to SPF 15. Dermatolodzy zalecają, by wiosną i latem był to filtr SPF 30 lub 40. Ideałem jest ochrona SPF 50+.
  • Pamiętajmy, że filtr chroni skórę nie dłużej niż przez 1,5-2 godziny, dlatego też należy nałożyć co najmniej pół godziny przed wyjściem z domu i powtarzać czynność co kilka godzin.
  • Osoby szczególnego ryzyka (brunetki, osoby których mama miała przebarwienia ciążowe) powinny chronić się na przysłowiową "cebulkę", czyli nakładać krem na dzień z filtrem i dodatkowo podkład, także zawierający filtr.
  • Dobrze jeśli krem ma dwa rodzaje filtrów: chemiczne i fizyczne. Pierwsze z nich absorbują niebezpieczną energię świetlną i zamieniają ją w nieszkodliwą dla skóry energię cieplną; drugie zaś odbijają promienie ultrafioletowe nie dopuszczając ich do skóry.
  • Kobiety pracujące w miejscu, gdzie do oświetlenia zastosowane są lampy jarzeniowe, muszą koniecznie używać kremu również w pracy.
  • Przebarwienia mogą również powstawać pod wpływem niektórych leków (zwłaszcza zawierających dziurawiec) oraz kosmetyków, których składniki zapachowe mają działanie fotouczulające.
  • Podobnie perfumy i wody toaletowe stosowane bezpośrednio na skórę także mogą wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego najlepiej jeśli krem do twarzy nie będzie perfumowany a woda toaletowa stosowana na ubranie. Warto też kontrolować skład przyjmowanych leków.
  • Zapobieganie przed przebarwieniami skóry to nie tylko dobre kremy, to też zdrowy rozsądek i umiar w dozowaniu słońca. Zatem jeżeli wybieracie się na letni spacer, to najlepiej do godziny 11 lub po 15. Wówczas słońce grzeje słabiej. Mimo wszystko w upalne dni najbezpieczniej jest wybierać zacienione miejsca.
  • Przyszłe mamy nie powinny również zapominać o nakryciu głowy i ciemnych okularach. Dobrze sprawdzają się kapelusze i czapki z daszkiem. Rondo ochroni twarz przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i dodaje uroku.

Gdy już są...

Przebarwień nie leczy się, ani też nie usuwa w czasie ciąży. Zazwyczaj znikają samoistnie około pół roku po porodzie.

Jeżeli nadal utrzymują się, silne przebarwienia ciążowe można usunąć je w gabinecie dermatologii estetycznej, a słabiej widoczne - wybielić za pomocą kremów. Kuracja zalecana jest jesienią, kiedy słońce już nie jest tak intensywne.

Jeżeli ostuda utrzymuje się po porodzie, lepiej zrezygnować ze stosowania pigułek antykoncepcyjnych z zawartością estrogenów i skontaktować się w tej sprawie z lekarzem.

Pozostałe porady

Kosmetyki hipoalergiczne i naturalne, dermokosmetyki dla kobiet w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Jeśli kosmetyki, które do tej pory stosowałaś, zaczynają wywoływać świąd czy pieczenie skóry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z tzw. kontaktową reakcją alergiczną. Dlaczego? W ciąży twoja skóra staje się bardziej wrażliwa i delikatna. Sprawdź co możesz zrobić.

Czytaj dalej
Obrzęki w ciąży. Odpowiednia pielęgnacja rozwiąże problemy ze stopami

Uroda i pielęgnacja

Ciężkie, obolałe, opuchnięte... masz wrażenie, że twoje nogi ważą tonę. Nie daj się zwieść przekonaniu, że tak już musi być do końca ciąży. Zobacz, jak w prosty sposób możesz sobie pomóc, jeśli masz obrzęki w ciąży.

Czytaj dalej
Jak dbać o urodę podczas ciąży?

Uroda i pielęgnacja

Nie wszystkim przyszłym mamom łatwo zaakceptować zmiany, jakie zachodzą w ich ciele. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne pomogą poczuć się atrakcyjną. Dowiedz się jak dbać o urodę podczas ciąży!

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie