Poradnik - Ciąża - Uroda i pielęgnacja

Higiena intymna w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Okolice intymne w ciąży bardziej niż normalnie narażone są na różnego rodzaju infekcje. Dlatego też wymagają starannej pielęgnacji i ochrony.

W organizmie kobiety, która spodziewa się dziecka zachodzi mnóstwo zmian. Wzrasta między innymi poziom estrogenów (żeńskich hormonów płciowych), co skutkuje zmianą pH pochwy z kwaśnego na zasadowe. To w rezultacie powoduje, że naturalna ochrona miejsc intymnych jest osłabiona. Dlatego też w okresie ciąży wzrasta ryzyko pojawienia się infekcji grzybiczych i bakteryjnych.

Przyszła mama musi być bardzo czujna, gdyż nieleczone infekcje mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. Ryzyko ich powstawania z pewnością zmniejszy staranna higiena okolic intymnych.

Czego lepiej nie używać

Nie poleca się używać zwykłych toaletowych mydeł. Ich zasadowe pH wraz z domieszką sztucznych barwników i aromatów, którymi nasycone są tego rodzaju produkty, może podrażniać wrażliwą skórę śluzówki pochwy. Dużo lepsze jest szare mydło, które powstaje na bazie soli potasu i ma odczyn mniej zasadowy. Jednak polecane jest ono zwłaszcza kobietom po porodzie, gdyż zawiera substancję (ług) o działaniu przeciwbakteryjnym, która dezynfekuje ranę krocza i przyspiesza jej gojenie.

Nie oznacza to, że przyszłym mamom pozostaje jedynie czysta woda. Istnieje szereg kosmetyków, które potrafią zapewnić dobre intymne wsparcie. Każdy taki produkt powinien być przebadany przez specjalną placówkę medyczną lub badawczą np. Instytut Matki i Dziecka. Informacja taka powinna być na opakowaniu. Jeżeli kobieta miała wcześniej sprawdzony środek, który jej nie podrażniał, to nie ma potrzeby, by wymieniała go na specjalny z serii dla ciężarnych.

Co oferuje rynek

Kosmetyki do higieny intymnej najczęściej można spotkać w postaci płynu, żelu i pianki. Niezależnie od formy skutecznie eliminacją naturalną wydzielinę, na bazie której dochodzi do rozwoju mikroorganizmów. Jednocześnie nie zaburzają prawidłowej flory bakteryjnej niezbędnej do zachowania właściwego poziomu pH w pochwie.

Szczególnie polecane są płyny do higieny intymnej z kwasem mlekowym o pH 5,5. Preparaty te mogą zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować podrażnienia i zakażenia sfery intymnej. Doskonale przy tym myją, pielęgnują i zapewniają poczucie świeżości.

Przyszłym mamom poleca się również kosmetyki do higieny intymnej zawierające arnikę. Ma ona działanie przeciwzapalne oraz antyseptyczne. Dobrze jeśli w składzie takiego preparatu pojawia się także vilcacora, która działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo.

Dla kobiet zapracowanych, które często przebywają poza domem, dobrym rozwiązaniem są nawilżane chusteczki. Zawsze warto je mieć pod ręką, gdy nie ma możliwości umycia okolic intymnych. Doskonale odświeżają i są proste w użyciu.

Sprawdzone rady

  • Do wycierania miejsc intymnych używaj ręczników papierowych. Tradycyjne z materiału są po użyciu wilgotne, a to idealne warunki do rozwoju bakterii.
  • Zrezygnuj z mycia ciała gąbką (wilgotna sprzyja rozwojowi bakterii).
  • Noś bawełnianą bieliznę (lepiej przepuszczają powietrze).
  • W czasie upławów lub w przypadku nietrzymania moczu niezastąpione są wkładki higieniczne. Uwaga, wkładki zapachowe mogą uczulać lub powodować podrażnienia!
  • Zamiast kąpieli w wannie wybieraj prysznic. Długotrwałe przebywanie w wodzie również sprzyja infekcjom (podczas kąpieli do pochwy wpływa woda).
  • Ogranicz pływanie w basenie, wizyty w saunie, płukanie bielizny w zapachowych płynach.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Zabieg kosmetyczny dla mam w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Każda mama powinna czuć się komfortowo i pięknie we własnym ciele. Jeżeli jesteś w ciąży bądź karmisz piersią możesz również korzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Jednym z nich jest Hollywoodzkie odświeżenie - Zabieg mikrodermabrazji Hydrafacial - nieinwazyjna metoda dogłębnego oczyszczania i odmładzania skóry.

Czytaj dalej
Niezawodna stylizacja

Uroda i pielęgnacja

Gdy masz puszące się włosy, sama suszarka nie wystarczy, aby pasma wyglądały na zadbane. Z pomocą przychodzą wówczas urządzenia do stylizacji włosów: prostownice, lokówki.

Czytaj dalej
Kosmetyki hipoalergiczne i naturalne, dermokosmetyki dla kobiet w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Jeśli kosmetyki, które do tej pory stosowałaś, zaczynają wywoływać świąd czy pieczenie skóry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z tzw. kontaktową reakcją alergiczną. Dlaczego? W ciąży twoja skóra staje się bardziej wrażliwa i delikatna. Sprawdź co możesz zrobić.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie