Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Uroda i pielęgnacja

Kondycja włosów i paznokci w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Tekst: Ewa Kamińska, kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka

Zdjęcia: Dreamstime

Zwiększone wydzielanie w ciąży hormonów, zwłaszcza progesteronu, wpływa korzystnie na włosy, nadając im puszystość, wzmacniając je i hamując ich wypadanie. Hormony ciążowe wpływają korzystnie także na stan paznokci.

Ciąża może jednak spowodować, że przetłuszczające się do tej pory włosy zaczną teraz sprawiać znacznie mniej kłopotów, lub odwrotnie - dotychczas suche włosy w ciąży mogą zacząć się przetłuszczać. Zmiany hormonalne w ciąży mogą także u niektórych kobiet prowadzić do hirsutyzmu, tj. pojawienia się na twarzy i piersiach włosów, który ustępuje w ciągu ok. 6 miesięcy po porodzie.

Ciąża zmienia również podatność włosów na takie zabiegi, jak farbowanie i trwała, co sprawia, że efekt wizyty u fryzjera jest dość krótkotrwały. Wprawdzie środki chemiczne stosowane obecnie do tych zabiegów są znacznie łagodniejsze niż dawniej, niemniej - szczególnie w pierwszych 3 miesiącach ciąży - warto rozważyć użycie łagodniejszych w działaniu szamponów koloryzujących.

Hormony ciążowe wpływają korzystnie także na stan paznokci, które rosną szybciej i zazwyczaj stają się mocniejsze. W niektórych przypadkach jednak ten szybszy wzrost może powodować ich kruchość i rozdwajanie, co może także wiązać się z jednoczesnym niedoborem magnezu.

Zarówno poprawa stanu włosów w ciąży, jak i paznokci przemija niestety po porodzie, co przejawia się osłabieniem oraz wypadaniem włosów, które obserwuje się w ciągu 1-5 miesięcy po porodzie. Zwiększone wypadanie włosów ustępuje stopniowo po ok. 6-12 miesiącach od porodu. W okresie poporodowym wskazane jest stosowanie odżywek wzmacniających włosy oraz paznokcie.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Niezawodna stylizacja

Uroda i pielęgnacja

Gdy masz puszące się włosy, sama suszarka nie wystarczy, aby pasma wyglądały na zadbane. Z pomocą przychodzą wówczas urządzenia do stylizacji włosów: prostownice, lokówki.

Czytaj dalej
Kosmetyki hipoalergiczne i naturalne, dermokosmetyki dla kobiet w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Jeśli kosmetyki, które do tej pory stosowałaś, zaczynają wywoływać świąd czy pieczenie skóry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z tzw. kontaktową reakcją alergiczną. Dlaczego? W ciąży twoja skóra staje się bardziej wrażliwa i delikatna. Sprawdź co możesz zrobić.

Czytaj dalej
Obrzęki w ciąży. Odpowiednia pielęgnacja rozwiąże problemy ze stopami

Uroda i pielęgnacja

Ciężkie, obolałe, opuchnięte... masz wrażenie, że twoje nogi ważą tonę. Nie daj się zwieść przekonaniu, że tak już musi być do końca ciąży. Zobacz, jak w prosty sposób możesz sobie pomóc, jeśli masz obrzęki w ciąży.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie