Poradnik - Ciąża - Uroda i pielęgnacja

Skóra w ciąży - jak pielęgnować?

Uroda i pielęgnacja

Tekst: Ewa Kamińska, kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka

Zdjęcia: Dreamstime

Ciąża to okres, w którym kobieta powinna szczególnie zadbać o swoją urodę, ponieważ w istotny sposób wpływa to na jej samopoczucie. Przydatna w tym będzie zarówno znajomość przemian, jakim podlega skóra w ciąży, jak i informacje dotyczące kosmetyków i pielęgnacji ciała.

Zmiany gospodarki hormonalnej zachodzące w czasie ciąży w organizmie kobiety obejmują także skórę. W większości przypadków skóra w ciąży zmienia się pod wpływem estrogenów na suchą, ale u niektórych kobiet właśnie w tym okresie zaczyna się przetłuszczać i mieć tendencję do łojotoku i powstawania zmian trądzikowych.

Nie jest to jednak regułą, gdyż w niektórych przypadkach ciąża ma korzystny wpływ na istniejący wcześniej trądzik, prowadząc do jego zmniejszenia.

Kosmetyki a rodzaj skóry

W przypadku cery nadwrażliwej i/lub suchej ciąża może spowodować jej dalsze przesuszenie i uwrażliwienie, co tym bardziej wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Sucha skóra jest bardzo wrażliwa na wpływ słońca i wiatru, łatwiej ulega podrażnieniom oraz jeszcze bardziej przesusza się pod wpływem wody, co prowadzi do jej szorstkości, ściągnięcia, łuszczenia i świądu. Korzystnie jest więc do pielęgnacji skóry w ciąży używać kosmetyków hipoalergicznych, gdyż ze względu na zwiększoną w okresie ciąży wrażliwość skóry dotychczas stosowane kremy mogą działać uczulająco.

Skóra w ciąży staje się delikatna nie tylko ze względu na wpływ hormonów, ale także z powodu jej znacznego rozciągania się. W tym czasie organizm kobiety może zacząć reagować podrażnieniem lub alergią na związki, na które dotychczas był obojętny, np. na działanie wody chlorowanej w basenie lub na niektóre, dotychczas dobrze tolerowane zapachy.

Jaki krem?

Dobór odpowiedniego kremu w ciąży powinien mieć charakter indywidualny, zwłaszcza w przypadku skóry nadwrażliwej. Zazwyczaj stosuje się kremy nawilżające, ale gdy występuje zbytnie przesuszenie skóry, dobrze jest używać kremu półtłustego i łagodnie przetłuszczonego balsamu do ciała.

Korzystnie na suchą skórę działają preparaty z wyciągiem z wiesiołka lub ogórecznika zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, a także oleje roślinne, np. ze słodkich migdałów, jojoby, oliwek (oliwa), masłosza (masło Shea).

Skuteczne nawilżanie skóry w ciąży

Odpowiednio dobrany krem do twarzy i balsam nawilżający do ciała wzmacniają skórę, zwiększają jej elastyczność i odporność mechaniczną, ponieważ dobrze nawodniona skóra nie ulega tak łatwo podrażnieniom, a także zmniejszają nadmierną wrażliwość.

Stosowanie na skórę brzucha i piersi balsamu nawilżającego, najlepiej bezzapachowego, albo kremów z emolientami łagodzi występujące u niektórych kobiet w ciąży swędzenie skóry. Łagodny świąd skóry pojawiający się przeważnie w ciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży, nie stanowi powodu do niepokoju. Jednak gdy jego nasilenie znacznie się zwiększy lub świąd utrzymuje się dłużej, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być jeden z objawów cholestazy wątrobowej.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Zabieg kosmetyczny dla mam w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Każda mama powinna czuć się komfortowo i pięknie we własnym ciele. Jeżeli jesteś w ciąży bądź karmisz piersią możesz również korzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Jednym z nich jest Hollywoodzkie odświeżenie - Zabieg mikrodermabrazji Hydrafacial - nieinwazyjna metoda dogłębnego oczyszczania i odmładzania skóry.

Czytaj dalej
Niezawodna stylizacja

Uroda i pielęgnacja

Gdy masz puszące się włosy, sama suszarka nie wystarczy, aby pasma wyglądały na zadbane. Z pomocą przychodzą wówczas urządzenia do stylizacji włosów: prostownice, lokówki.

Czytaj dalej
Kosmetyki hipoalergiczne i naturalne, dermokosmetyki dla kobiet w ciąży

Uroda i pielęgnacja

Jeśli kosmetyki, które do tej pory stosowałaś, zaczynają wywoływać świąd czy pieczenie skóry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z tzw. kontaktową reakcją alergiczną. Dlaczego? W ciąży twoja skóra staje się bardziej wrażliwa i delikatna. Sprawdź co możesz zrobić.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie