Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Czy to już poród - kiedy jechać do szpitala?

Poród i połóg

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Jak rozpoznać, że to już poród i czas jechać do szpitala? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Oto kilka wskazówek, które pomogą trafniej określić ten moment.

Rozpoczęcie akcji porodowej nie zawsze jest oczywiste. Często dzieje się tak, że kobiety niepotrzebnie lub za wcześnie trafiają do szpitala. Zazwyczaj ma to miejsce podczas pierwszego porodu.

Pobyt w domu, wśród bliskich, podczas pierwszego okresu porodu pomaga rodzącej rozluźnić się i poczuć bezpieczniej. Ma to również pozytywne przełożenie na kolejne etapy porodu. Dlatego też warto wiedzieć kiedy faktycznie trzeba jechać do szpitala.

Najbardziej wiarygodnym i sprawdzonym objawem rozpoczynającego się porodu są regularne skurcze macicy. Większość kobiet pierwsze skurcze odczuwa w dole brzucha (przypominają one bóle menstruacyjne), w lędźwiowym odcinku kręgosłupa lub po wewnętrznej stronie ud.

Początkowo skurcze porodowe są rzadkie i trudno określić ich częstotliwość. Z czasem nasilają się i występują coraz częściej. Jeżeli zaczynają pojawiać się regularnie (co 10 - 15 minut) i charakteryzuje je tzw. "szczyt" czyli intensywny skurcz a potem łagodne rozluźnianie "opadanie", to znak, że pora zabrać walizkę i udać się do szpitala.

Czas do szpitala

1. Gdy masz bolesne, regularne skurcze macicy co 10 - 15 minut. Liczymy odstępy pomiędzy początkami kolejnych bóli.

2. Ból nasila się przy zmianie pozycji. Jest on tępy, ciągnący, zaczynający się w okolicy krzyżowej i rozprzestrzeniający się na podbrzusze. Narasta i ustępuje w regularnych odstępach czasu.

3. Jeżeli przy słabych i nieregularnych bólach występuje silne krwawienie.

4. Nie masz bolesnych skurczów macicy, ale odeszły już wody płodowe.

 

Pozostałe porady

Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej
Prawdy i mity o połogu

Poród i połóg

Na pewno wiele słyszałaś na temat powrotu do formy po porodzie. Jedne opowieści straszą, inne bagatelizują to, co się dzieje z kobietą przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Ile w tym prawdy?

Czytaj dalej
Cesarskie cięcie, a karmienie piersią

Poród i połóg

Karmienie naturalne po cięciu cesarskim wbrew panującym mitom jest jak najbardziej możliwe! Zobacz, jak to wygląda naprawdę i co najczęściej niepokoi rodziców.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2016-2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Pierwsze buty – prawdziwe wyzwanie

Podróże i wyprawy

Wybór właściwego obuwia dla dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Szczególnie ... Czytaj dalej
ABC prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka

Zdrowie i odżywianie

Już od pierwszych dni życia należy chronić i odpowiednio pielęgnować skórę ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie