Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Czy to już poród - kiedy jechać do szpitala?

Poród i połóg

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Jak rozpoznać, że to już poród i czas jechać do szpitala? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Oto kilka wskazówek, które pomogą trafniej określić ten moment.

Rozpoczęcie akcji porodowej nie zawsze jest oczywiste. Często dzieje się tak, że kobiety niepotrzebnie lub za wcześnie trafiają do szpitala. Zazwyczaj ma to miejsce podczas pierwszego porodu.

Pobyt w domu, wśród bliskich, podczas pierwszego okresu porodu pomaga rodzącej rozluźnić się i poczuć bezpieczniej. Ma to również pozytywne przełożenie na kolejne etapy porodu. Dlatego też warto wiedzieć kiedy faktycznie trzeba jechać do szpitala.

Najbardziej wiarygodnym i sprawdzonym objawem rozpoczynającego się porodu są regularne skurcze macicy. Większość kobiet pierwsze skurcze odczuwa w dole brzucha (przypominają one bóle menstruacyjne), w lędźwiowym odcinku kręgosłupa lub po wewnętrznej stronie ud.

Początkowo skurcze porodowe są rzadkie i trudno określić ich częstotliwość. Z czasem nasilają się i występują coraz częściej. Jeżeli zaczynają pojawiać się regularnie (co 10 - 15 minut) i charakteryzuje je tzw. "szczyt" czyli intensywny skurcz a potem łagodne rozluźnianie "opadanie", to znak, że pora zabrać walizkę i udać się do szpitala.

Czas do szpitala

1. Gdy masz bolesne, regularne skurcze macicy co 10 - 15 minut. Liczymy odstępy pomiędzy początkami kolejnych bóli.

2. Ból nasila się przy zmianie pozycji. Jest on tępy, ciągnący, zaczynający się w okolicy krzyżowej i rozprzestrzeniający się na podbrzusze. Narasta i ustępuje w regularnych odstępach czasu.

3. Jeżeli przy słabych i nieregularnych bólach występuje silne krwawienie.

4. Nie masz bolesnych skurczów macicy, ale odeszły już wody płodowe.

 

Zobacz też:

Pozostałe porady

Dziewięć rzeczy, które ułatwią Ci życie w czasie połogu

Poród i połóg

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Jeżeli ciąża powoli dobiega końca, z pewnością masz już przygotowaną wyprawkę szpitalną dla siebie i niemowlęcia. Zanim jednak wyruszysz na porodówkę, zaopatrz się w akcesoria niezbędne na czas połogu. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne.

Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie