Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Prawdy i mity o połogu

Poród i połóg

Tekst: dr n. med. Grzegorz Mrugacz specjalista położnictwa i ginekologii, dyrektor medyczny Kliniki Bocian www.klinikabocian.pl

Zdjęcia: Dreamstime

Na pewno wiele słyszałaś na temat powrotu do formy po porodzie. Jedne opowieści straszą, inne bagatelizują to, co się dzieje z kobietą przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Ile w tym prawdy?

Sześć tygodni po porodzie to dla kobiety niełatwy moment. Choć na świecie wreszcie pojawia się wyczekiwane od miesięcy dziecko, to wywraca ono dotychczasowy porządek rzeczy do góry nogami. Jego mama dopiero wchodzi w nową rolę. Nie ułatwia jej tego dalekie od idealnego samopoczucie. Ciało odmawia posłuszeństwa, hormony szaleją, a znajomi i rodzina nie szczędzą dobrych rad... Jeśli czujesz, że to wszystko cię przerasta, weź kilka głębszych oddechów i pomyśl, że to tylko 1,5 miesiąca. Minie szybciej, niż sądzisz. Szczególnie jeśli to twoja pierwsza ciąża, masz pewnie wiele wątpliwości związanych z połogiem. Bez obaw: nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jak wszędzie, i tu wiele zależy od twojego nastawienia i rzetelnej wiedzy o tym, co może się dziać z twoją psychiką i ciałem. Poniżej zebraliśmy najczęstsze wątpliwości młodych mam. Oto one.

Jeśli nie będę ostrożna, pękną szwy

Nieprawda

Szwy nie mają prawa pęknąć ani przy napinaniu mięśni krocza (np. podczas korzystania z toalety), ani gdy podnosisz maluszka lub wykonujesz jakiekolwiek inne czynności domowe. Rana krocza oczywiście goi się u każdej kobiety w indywidualnym tempie, więc jeszcze przez jakiś czas możesz odczuwać dolegliwości bólowe. Ale nie obawiaj się, że krocze się rozerwie albo naruszysz szwy. Nie unikaj korzystania z toalety. Macica szybciej się obkurczy, jeśli będziesz siusiać regularnie. Żeby rana nie piekła, możesz to na początku robić pod prysznicem.

Kąpiele w wannie są teraz niewskazane

Prawda

W czasie połogu wylegiwanie się w stojącej ciepłej wodzie może zwiększać krwawienie, na dodatek sprzyja infekcjom dróg rodnych. Dużo zdrowszy będzie więc teraz prysznic. Postępuj tak do chwili, gdy rana po cięciu krocza albo cesarskim cięciu całkowicie się zagoi. Zwiększone krwawienie może być też spowodowane dźwiganiem ciężarów. Dlatego noszenie siatek z zakupami i intensywne ćwiczenia fizyczne są teraz zabronione. Jeśli twój lekarz nie będzie widział przeciwwskazań, możesz zacząć treningi po upływie 6 tygodni od porodu.

Ważne

Nie oczekuj, że twój brzuch w czasie połogu zrobi się płaski natychmiast po porodzie! Stanie się tak dopiero, gdy obkurczy się macica (po ok. kilku tygodniach). Warto wiedzieć, że u części położnic (po porodzie naturalnym, jak i po cięciu cesarskim) w 2. lub 3. dobie dochodzi do dużego wzdęcia brzucha, co jeszcze potęguje wrażenie, jakby kobieta nadal była w ciąży. Nie jest to powód do niepokoju. Zwykle po kilku dniach wszystko wraca do normy.

Po porodzie mogę zamiast podpasek stosować tampony

Nieprawda

W połogu nie powinnaś stosować niczego poza podpaskami. Dlaczego? Znajdująca się w pochwie wydzielina ma działanie bakteriobójcze, a stosowanie tamponów powoduje jej wysuszanie. Możesz więc być przez ich używanie bardziej podatna na infekcje. Z oczywistych względów nie są one teraz wskazane. Staraj się wietrzyć okolice intymne kilka razy dziennie. Nawet krótki kontakt z powietrzem może pomóc w regeneracji nadwerężonej okolicy (możesz np. kłaść się bez majtek na jednorazowym podkładzie, kiedy karmisz).

Jeśli będę karmić piersią, szybciej schudnę

Prawda

Karmienie piersią faktycznie pomaga odzyskać po porodzie ładną sylwetkę - powtarzają to położne i wszystkie młode mamy. Przystawianie dziecka do piersi sprawia również, że macica szybciej się obkurcza (wydzielający się wtedy hormon - oksytocyna - może sprawić, że przy karmieniu będziesz odczuwać nieprzyjemne skurcze). Ale nieocenioną korzyść z naturalnego karmienia ma przede wszystkim twoje dziecko - nawet najnowocześniejsza mieszanka mlekozastępcza nie jest w stanie dać maluszkowi tego, co mleko mamy.

Zaczęłam się bardzo pocić, pewnie się rozchorowałam

Nieprawda

To zupełnie naturalna droga pozbycia się nadmiaru płynów z organizmu (kobiety w połogu pocą się głównie w nocy). Zwłaszcza pod koniec ciąży znajdowało się ich w twoim organizmie dużo więcej, niż normalnie jest ci potrzeba. Dlatego teraz organizm je wydala. Sprzyjają temu również zmiany hormonalne. Ponieważ oprócz toksyn wraz z potem wydalasz też elektrolity, powinnaś zadbać teraz nie tylko ze względu na dziecko o zdrową dietę (pij m.in. świeżo wyciskane soki warzywne). Staraj się też pić dużo ciepłej wody i jeść produkty bogate w błonnik, by uniknąć zaparć, które mogą ci teraz dokuczać.

Po każdej wizycie w toalecie powinnam się podmywać

Prawda

Rana krocza wymaga szczególnej higieny. Myj się kilka razy dziennie, mydło zastąp łagodnymi środkami do higieny intymnej (o naturalnym pH i z wyciągiem z kojących ziół), a klasyczne ręczniki frotté zamień na jednorazowe, papierowe. Możesz też osuszać gojące się miejsce… suszarką - ale tylko chłodnym strumieniem powietrza. Ulgę przyniosą ci maści lub kremy przyspieszające gojenie się ran, np. Linomag. Nie wyrzucaj niedokończonej tubki produktu, gdy zagoi się rana - maść przyda się maluszkowi, gdy zacznie mu dokuczać pieluszkowe zapalenie skóry.

Mam temperaturę, muszę iść do lekarza

Nieprawda

Całkiem naturalnym objawem u kobiety w połogu jest podwyższona temperatura (do 38 st. C). Ma to związek z gojeniem się rany krocza i obkurczaniem macicy. Twój niepokój powinna wzbudzić dopiero przedłużająca się (powyżej 1-2 dni) temperatura, wyższa niż 38 st. C. Wtedy obowiązkowo wybierz się do lekarza.

Konsultacja dr n. med. Grzegorz Mrugacz specjalista położnictwa i ginekologii, dyrektor medyczny Kliniki Bocian www.klinikabocian.pl.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Dziewięć rzeczy, które ułatwią Ci życie w czasie połogu

Poród i połóg

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Jeżeli ciąża powoli dobiega końca, z pewnością masz już przygotowaną wyprawkę szpitalną dla siebie i niemowlęcia. Zanim jednak wyruszysz na porodówkę, zaopatrz się w akcesoria niezbędne na czas połogu. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne.

Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie