Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Cesarskie cięcie, a karmienie piersią

Poród i połóg

Tekst: Wiesława Zabielska

Zdjęcia: Dreamstime

Karmienie naturalne po cięciu cesarskim wbrew panującym mitom jest jak najbardziej możliwe! Zobacz, jak to wygląda naprawdę i co najczęściej niepokoi rodziców.

Cesarskie cięcie jeszcze nie tak dawno, bo do 1996 roku, było traktowane jako bariera dla karmienia piersią. Dzieci urodzone podczas porodu zabiegowego rzadko miały kontakt "skóra do skóry", częściej oddzielano je od mam, a pierwsze karmienie piersią bywało z reguły opóźnione. Wszystko to wpływało negatywnie na stymulację laktacji.

Obecnie sytuacja ta w dużej mierze uległa zmianie. Owszem, pewna bariera nadal istnieje, ale zaangażowanie i pomoc udzielona po porodzie zabiegowym przez personel medyczny, wsparcie ze strony najbliższych i, co bardzo istotne, pozytywne nastawienie samej mamy sprawią, że cały proces laktacji będzie przebiegał bez zakłóceń.

Co najczęściej niepokoi w cesarskim cięciu?

Jednym z największych zmartwień przyszłych mam, które wiedzą, że ich ciąża zakończy się w sposób zabiegowy, jest obawa o niewystarczającą ilość pokarmu oraz opóźnione jego pojawienie się. Niepokój budzi także fakt podawania leków podczas znieczulenia - czy nie będą one miały negatywnego wpływu na stan zdrowia noworodka oraz czy nie przenikną  do mleka. Mamy obawiają się też, iż z powodu "unieruchomienia" mogą wystąpić trudności z prawidłowym przystawieniem
dziecka do piersi. Nic bardziej mylnego.

Rodzaj znieczulenia podczas cesarskiego cięcia i jego wpływ na maluszka

Wybór sposobu znieczulenia zależy od tego, czy jest to cięcie cesarskie zaplanowane, czy też wykonywane ze wskazań
nagłych. Dla dziecka ważniejszy od metody znieczulenia jest czas, jaki upływa od nacięcia macicy do urodzenia. Cięcie
cesarskie może być wykonane w znieczuleniu ogólnym bądź przewodowym: podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym.
Podczas znieczulenia ogólnego mama zasypia i budzi się już po całym zabiegu, w przypadku znieczulenia przewodowego
zachowuje świadomość, nie odczuwając bólu. Większość cięć cesarskich odbywa się aktualnie w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Stosowane do niego leki przenikają przez łożysko oraz do mleka w ilościach tak minimalnych, że nie wpływają na stan noworodka. Z kolei podane dożylnie lub wziewnie leki anestetyczne wykazują krótkotrwały wpływ na płód. Po zabiegu ból pooperacyjny łagodzi się bezpiecznymi lekami, zazwyczaj słabo przenikającym do mleka i bezpiecznym dla dziecka paracetamolem, który w formie dożylnej zapewnia wystarczające leczenie dla większości mam.

Pierwsze karmienie i kontakt „skóra do skóry”

Według najnowszych rekomendacji, bezpośrednio po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z mamą "skóra do skóry", który będzie trwał co najmniej 2 godziny po porodzie. Jest to ważny moment dla mamy i dla
maleństwa. Po pierwsze, na skórze noworodka osiedlają się niegroźne dla niego bakterie ze skóry mamy, a po drugie
kontakt ten wpływa pozytywnie na długość karmienia piersią. W tym czasie powinno odbyć się pierwsze karmienie, ponieważ dziecko w sposób aktywny poszukuje piersi, wykazując silny odruch szukania. W ten sposób noworodek pokazuje mamie gotowość do ssania.

Zarówno po porodzie fizjologicznym, jak i po porodzie zabiegowym możliwe jest ułożenie osuszonego noworodka
bezpośrednio na skórze, w ramionach mamy. Należy pamiętać o okryciu noworodka tam, gdzie nie przylega do mamy skóry, aby zapobiec wychłodzeniu. To rola położnej. W czasie trwania pierwszego kontaktu oceniany jest stan maluszka i przeprowadzane jest wstępne badanie fizykalne. Pomiary masy ciała, długości, obwodu główki i klatki piersiowej, kąpiel mogą być wykonane po zakończeniu pierwszego karmienia piersią.

Po porodzie zabiegowym w znieczuleniu przewodowym kontakt "skóra do skóry" może i powinien przebiegać bez
odstępstw. Jeśli cięcie cesarskie wykonano w znieczuleniu ogólnym, pierwszy kontakt i pierwsze karmienie odbywa się
na sali pooperacyjnej po wybudzeniu się mamy. Optymalnie noworodek powinien być przystawiony do piersi do 6 godzin
po urodzeniu.

Pierwsze karmienie piersią może być trudne, dlatego wymaga pomocy wykwalifikowanego personelu. Najlepiej, jeśli jest to położna, która potrafi odpowiednio ułożyć dziecko przy piersi i udzielić pomocy w prawidłowym przystawieniu, czyli uchwyceniu piersi przez maluszka. Technika i znajomość zasad prawidłowego przystawienia są bardzo istotne. Informacje i wskazówki udzielane przez położną będą ważne, ale życie pokazuje, że w natłoku ogromnej ilości wrażeń wszystkiego nie da się zapamiętać. Na szczęście na pomoc będzie można liczyć przez cały okres pobytu w szpitalu.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Dziewięć rzeczy, które ułatwią Ci życie w czasie połogu

Poród i połóg

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Jeżeli ciąża powoli dobiega końca, z pewnością masz już przygotowaną wyprawkę szpitalną dla siebie i niemowlęcia. Zanim jednak wyruszysz na porodówkę, zaopatrz się w akcesoria niezbędne na czas połogu. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne.

Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie