Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Dom Narodzin - zasady i reguły. Kto może rodzić w Domu Narodzin?

Poród i połóg

Tekst: Edyta Dzierżak-Postek, położna

W Domu Narodzin obowiązuje zasada, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, decyzję o dalszym postępowaniu z rodzącą lub położnicą i jej dzieckiem położna podejmuje wspólnie z zespołem lekarskim dyżurującym w szpitalu.

Z Domu Narodzin można w krótkim czasie przetransportować kobietę np. na salę operacyjną lub jej dziecko na Oddział Wcześniaków i Patologii Noworodka. W Szpitalu św. Zofii na dyżurze obecnych jest 5 lekarzy: 3 położników, neonatolog i anestezjolog. Ponadto w każdym momencie porodu rodząca może zrezygnować z pobytu w Domu Narodzin i przenieść się do tradycyjnego bloku porodowego.

Kto może rodzić w Domu Narodzin

Dom Narodzin polecany jest wyłącznie paniom w ciąży niskiego ryzyka. Wcześniej powinny one odbyć wizytę kwalifikacyjną w Przychodni Przyszpitalnej, zarówno u położnej Domu Narodzin jak i lekarza położnika. Kwalifikacja do porodu odbywa się na podstawie zasad opracowanych przez zespół położnych, specjalistów położników, neonatologów, psychologów, fizykoterapeutów współpracujących z tym miejscem.

Czynnikami, które mogą zdyskwalifikować pacjentkę do porodu w Domu Narodzin są m.in. wcześniejsze choroby, obciążony wywiad ginekologiczno-położniczy, komplikacje w przebiegu obecnej ciąży. Czynniki te są identyfikowane i omawiane z ciężarną podczas wizyty kwalifikacyjnej do porodu.

Przeciwwskazania do porodu w Domu Narodzin są kompatybilne z przeciwwskazaniami określonymi w Standardzie Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia. Na stronie internetowej szpitala znajduje się lista przeciwwskazań do odbycia porodu tylko pod opieką położnych.

Więcej na temat porodu w Domu Narodzin:

Pozostałe porady

Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej
Prawdy i mity o połogu

Poród i połóg

Na pewno wiele słyszałaś na temat powrotu do formy po porodzie. Jedne opowieści straszą, inne bagatelizują to, co się dzieje z kobietą przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Ile w tym prawdy?

Czytaj dalej
Cesarskie cięcie, a karmienie piersią

Poród i połóg

Karmienie naturalne po cięciu cesarskim wbrew panującym mitom jest jak najbardziej możliwe! Zobacz, jak to wygląda naprawdę i co najczęściej niepokoi rodziców.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie