Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Dom Narodzin - zasady i reguły. Kto może rodzić w Domu Narodzin?

Poród i połóg

Tekst: Edyta Dzierżak-Postek, położna

W Domu Narodzin obowiązuje zasada, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, decyzję o dalszym postępowaniu z rodzącą lub położnicą i jej dzieckiem położna podejmuje wspólnie z zespołem lekarskim dyżurującym w szpitalu.

Z Domu Narodzin można w krótkim czasie przetransportować kobietę np. na salę operacyjną lub jej dziecko na Oddział Wcześniaków i Patologii Noworodka. W Szpitalu św. Zofii na dyżurze obecnych jest 5 lekarzy: 3 położników, neonatolog i anestezjolog. Ponadto w każdym momencie porodu rodząca może zrezygnować z pobytu w Domu Narodzin i przenieść się do tradycyjnego bloku porodowego.

Kto może rodzić w Domu Narodzin

Dom Narodzin polecany jest wyłącznie paniom w ciąży niskiego ryzyka. Wcześniej powinny one odbyć wizytę kwalifikacyjną w Przychodni Przyszpitalnej, zarówno u położnej Domu Narodzin jak i lekarza położnika. Kwalifikacja do porodu odbywa się na podstawie zasad opracowanych przez zespół położnych, specjalistów położników, neonatologów, psychologów, fizykoterapeutów współpracujących z tym miejscem.

Czynnikami, które mogą zdyskwalifikować pacjentkę do porodu w Domu Narodzin są m.in. wcześniejsze choroby, obciążony wywiad ginekologiczno-położniczy, komplikacje w przebiegu obecnej ciąży. Czynniki te są identyfikowane i omawiane z ciężarną podczas wizyty kwalifikacyjnej do porodu.

Przeciwwskazania do porodu w Domu Narodzin są kompatybilne z przeciwwskazaniami określonymi w Standardzie Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia. Na stronie internetowej szpitala znajduje się lista przeciwwskazań do odbycia porodu tylko pod opieką położnych.

Więcej na temat porodu w Domu Narodzin:

Zobacz też:

Pozostałe porady

Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej
Prawdy i mity o połogu

Poród i połóg

Na pewno wiele słyszałaś na temat powrotu do formy po porodzie. Jedne opowieści straszą, inne bagatelizują to, co się dzieje z kobietą przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Ile w tym prawdy?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Patent na bolesne ząbkowanie

Zdrowie i pielęgnacja

Ząbkowanie to bardzo indywidualny okres dla każdego niemowlaka. Niektóre dzieci ... Czytaj dalej
Słodki i spokojny sen dziecka - życzenie każdego rodzica

Zdrowie i pielęgnacja

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Szczególnie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie