Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Dom Narodzin - zasady i reguły. Kto może rodzić w Domu Narodzin?

Poród i połóg

Tekst: Edyta Dzierżak-Postek, położna

W Domu Narodzin obowiązuje zasada, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, decyzję o dalszym postępowaniu z rodzącą lub położnicą i jej dzieckiem położna podejmuje wspólnie z zespołem lekarskim dyżurującym w szpitalu.

Z Domu Narodzin można w krótkim czasie przetransportować kobietę np. na salę operacyjną lub jej dziecko na Oddział Wcześniaków i Patologii Noworodka. W Szpitalu św. Zofii na dyżurze obecnych jest 5 lekarzy: 3 położników, neonatolog i anestezjolog. Ponadto w każdym momencie porodu rodząca może zrezygnować z pobytu w Domu Narodzin i przenieść się do tradycyjnego bloku porodowego.

Kto może rodzić w Domu Narodzin

Dom Narodzin polecany jest wyłącznie paniom w ciąży niskiego ryzyka. Wcześniej powinny one odbyć wizytę kwalifikacyjną w Przychodni Przyszpitalnej, zarówno u położnej Domu Narodzin jak i lekarza położnika. Kwalifikacja do porodu odbywa się na podstawie zasad opracowanych przez zespół położnych, specjalistów położników, neonatologów, psychologów, fizykoterapeutów współpracujących z tym miejscem.

Czynnikami, które mogą zdyskwalifikować pacjentkę do porodu w Domu Narodzin są m.in. wcześniejsze choroby, obciążony wywiad ginekologiczno-położniczy, komplikacje w przebiegu obecnej ciąży. Czynniki te są identyfikowane i omawiane z ciężarną podczas wizyty kwalifikacyjnej do porodu.

Przeciwwskazania do porodu w Domu Narodzin są kompatybilne z przeciwwskazaniami określonymi w Standardzie Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia. Na stronie internetowej szpitala znajduje się lista przeciwwskazań do odbycia porodu tylko pod opieką położnych.

Więcej na temat porodu w Domu Narodzin:

Zobacz też:

Pozostałe porady

Dziewięć rzeczy, które ułatwią Ci życie w czasie połogu

Poród i połóg

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Jeżeli ciąża powoli dobiega końca, z pewnością masz już przygotowaną wyprawkę szpitalną dla siebie i niemowlęcia. Zanim jednak wyruszysz na porodówkę, zaopatrz się w akcesoria niezbędne na czas połogu. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne.

Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Pierwsza zabawka malucha - na co zwrócić szczególną uwagę?

Kącik dla noworodka

Pierwszy uśmiech, spojrzenie czy obrót z brzuszka na plecy - rodzice wiedzą ... Czytaj dalej
Kabanoski Sokoliki - mięsna przekąska dla dzieci Edycja limitowana z magnesami

Zdrowie i odżywianie

Kabanoski Sokoliki to propozycja firmy Sokołów, stworzona z myślą o najmłodszych ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie