Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Poród w domu - naturalny i bezpieczny. Poród w Domu Narodzin

Poród i połóg

Tekst: Edyta Dzierżak-Postek, położna

Szpital nie jest już jedynym miejscem planowanego porodu. Marzeniem wielu kobiet jest powitanie nowego członka rodziny w świadomy, naturalny sposób, taki jak poród w domu.

Jednak poród w domu, nawet jeśli odbędzie się pod opieką wykwalifikowanych położnych, nie zawsze daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa. Opcją, która może połączyć pragnienie naturalnego, domowego porodu z maksymalnym poczuciem bezpieczeństwa, mogą się stać przyszpitalne Domy Narodzin.

W październiku ubiegłego roku powstał pierwszy w Polsce Dom Narodzin mieszczący się przy Szpitalu św. Zofii w Warszawie. Miejsce to zostało stworzone w odpowiedzi na potrzeby kobiet, a także rosnącej grupy położnych, które chcą samodzielnie sprawować opiekę nad kobietą w fizjologicznie przebiegającej ciąży przy naturalnym porodzie oraz prawidłowo przebiegającym okresie poporodowym.

Dom Narodzin jest doskonałą alternatywą dla rodziców, którzy bardzo chcą rodzić naturalnie, ale z różnych powodów nie decydują się na poród w domu, np. boją się o bezpieczeństwo, nie mają warunków lokalowych lub też mieszkają zbyt daleko od szpitala.

Poród w Domu Narodzin - jak tu jest

Ideą przewodnią Domu Narodzin jest fakt, że ciąża i narodziny są naturalnymi procesami w życiu kobiety. Z tego względu powinno się w nie jak najmniej ingerować! Kobiety, rodząc w takim miejscu, same kreują swój rytm i czas porodu oraz mają możliwość realizować wcześniej opracowany plan. Poród w Domu Narodzin jest w 100 proc. naturalny - bez żadnych ingerencji medycznych, np. profilaktycznego wkłucia dożylnego, farmakologicznej indukcji i stymulacji porodu. Nie stosuje się też rutynowego nacięcia krocza.

Tempo akcji porodowej oparte jest na indywidualnych predyspozycjach organizmu kobiety, budowie miednicy, fizjologii i naturalnym instynkcie. Każda przyszła mama ma możliwość skorzystania z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu: immersji wodnej, masażu, akupresury, zimnych i ciepłych okładów, wyboru pozycji porodowej.

Dziecko po porodzie w Domu Narodzin

Po urodzeniu maluszek pozostaje z mamą w niezakłóconym kontakcie "skóra do skóry", co daje niepowtarzalną szansę nawiązania wyjątkowej więzi między nimi. Oboje mogą się sobą nacieszyć i poznać w nowych warunkach. Gdy dziecko leży na brzuchu mamy, położna dokonuje oceny noworodka według skali Apgar.

Każdy noworodek badany jest przez lekarza pediatrę w pierwszych godzinach życia i wypisywany do domu z zaleceniami lekarskimi. Położne zajmują się mamą i maluszkiem aż do momentu wypisu ze szpitala.

Ważna informacja! Porody odbywające się w Przyszpitalnym Domu Narodzin są finansowane w ramach podsiadanego przez Szpital kontraktu z NFZ.

Jak wygląda poród w Domu Narodzin

Łóżko, wanna, drabinki, materac, piłka, worek sako, TENS, stołek porodowy, łóżeczko dla noworodka to wyposażenie każdego pokoju do porodu w obrębie Domu Narodzin. Miłe, przyjazne otoczenie przypomina warunki domowe, stąd także wygodny fotel dla taty. Znajduje się tu również kardiotokograf (KTG), przenośny detektor tętna płodu (UDT) oraz kącik noworodkowy wyposażony w urządzenia potrzebne do udzielenia pomocy noworodkowi - jeśli taka niespodziewana konieczność zaistnieje.

Dom Narodzin jest przystosowany i wyposażony do sprawowania opieki nad kobietami w ciąży niskiego ryzyka i porodami fizjologicznymi, ale również przygotowany do udzielenia doraźnej pomocy. Wyposażony jest w niezbędny, podstawowy sprzęt, a położne regularnie szkolone w rozpoznawaniu nieprawidłowych sytuacji i szybkim działaniu.

Przeczytaj więcej na temat porodu w Domu Narodzin:

Zobacz też:

Pozostałe porady

Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej
Prawdy i mity o połogu

Poród i połóg

Na pewno wiele słyszałaś na temat powrotu do formy po porodzie. Jedne opowieści straszą, inne bagatelizują to, co się dzieje z kobietą przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Ile w tym prawdy?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie