Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Poród w domu - naturalny i bezpieczny. Poród w Domu Narodzin

Poród i połóg

Tekst: Edyta Dzierżak-Postek, położna

Szpital nie jest już jedynym miejscem planowanego porodu. Marzeniem wielu kobiet jest powitanie nowego członka rodziny w świadomy, naturalny sposób, taki jak poród w domu.

Jednak poród w domu, nawet jeśli odbędzie się pod opieką wykwalifikowanych położnych, nie zawsze daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa. Opcją, która może połączyć pragnienie naturalnego, domowego porodu z maksymalnym poczuciem bezpieczeństwa, mogą się stać przyszpitalne Domy Narodzin.

W październiku ubiegłego roku powstał pierwszy w Polsce Dom Narodzin mieszczący się przy Szpitalu św. Zofii w Warszawie. Miejsce to zostało stworzone w odpowiedzi na potrzeby kobiet, a także rosnącej grupy położnych, które chcą samodzielnie sprawować opiekę nad kobietą w fizjologicznie przebiegającej ciąży przy naturalnym porodzie oraz prawidłowo przebiegającym okresie poporodowym.

Dom Narodzin jest doskonałą alternatywą dla rodziców, którzy bardzo chcą rodzić naturalnie, ale z różnych powodów nie decydują się na poród w domu, np. boją się o bezpieczeństwo, nie mają warunków lokalowych lub też mieszkają zbyt daleko od szpitala.

Poród w Domu Narodzin - jak tu jest

Ideą przewodnią Domu Narodzin jest fakt, że ciąża i narodziny są naturalnymi procesami w życiu kobiety. Z tego względu powinno się w nie jak najmniej ingerować! Kobiety, rodząc w takim miejscu, same kreują swój rytm i czas porodu oraz mają możliwość realizować wcześniej opracowany plan. Poród w Domu Narodzin jest w 100 proc. naturalny - bez żadnych ingerencji medycznych, np. profilaktycznego wkłucia dożylnego, farmakologicznej indukcji i stymulacji porodu. Nie stosuje się też rutynowego nacięcia krocza.

Tempo akcji porodowej oparte jest na indywidualnych predyspozycjach organizmu kobiety, budowie miednicy, fizjologii i naturalnym instynkcie. Każda przyszła mama ma możliwość skorzystania z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu: immersji wodnej, masażu, akupresury, zimnych i ciepłych okładów, wyboru pozycji porodowej.

Dziecko po porodzie w Domu Narodzin

Po urodzeniu maluszek pozostaje z mamą w niezakłóconym kontakcie "skóra do skóry", co daje niepowtarzalną szansę nawiązania wyjątkowej więzi między nimi. Oboje mogą się sobą nacieszyć i poznać w nowych warunkach. Gdy dziecko leży na brzuchu mamy, położna dokonuje oceny noworodka według skali Apgar.

Każdy noworodek badany jest przez lekarza pediatrę w pierwszych godzinach życia i wypisywany do domu z zaleceniami lekarskimi. Położne zajmują się mamą i maluszkiem aż do momentu wypisu ze szpitala.

Ważna informacja! Porody odbywające się w Przyszpitalnym Domu Narodzin są finansowane w ramach podsiadanego przez Szpital kontraktu z NFZ.

Jak wygląda poród w Domu Narodzin

Łóżko, wanna, drabinki, materac, piłka, worek sako, TENS, stołek porodowy, łóżeczko dla noworodka to wyposażenie każdego pokoju do porodu w obrębie Domu Narodzin. Miłe, przyjazne otoczenie przypomina warunki domowe, stąd także wygodny fotel dla taty. Znajduje się tu również kardiotokograf (KTG), przenośny detektor tętna płodu (UDT) oraz kącik noworodkowy wyposażony w urządzenia potrzebne do udzielenia pomocy noworodkowi - jeśli taka niespodziewana konieczność zaistnieje.

Dom Narodzin jest przystosowany i wyposażony do sprawowania opieki nad kobietami w ciąży niskiego ryzyka i porodami fizjologicznymi, ale również przygotowany do udzielenia doraźnej pomocy. Wyposażony jest w niezbędny, podstawowy sprzęt, a położne regularnie szkolone w rozpoznawaniu nieprawidłowych sytuacji i szybkim działaniu.

Przeczytaj więcej na temat porodu w Domu Narodzin:

Zobacz też:

Pozostałe porady

Dziewięć rzeczy, które ułatwią Ci życie w czasie połogu

Poród i połóg

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Jeżeli ciąża powoli dobiega końca, z pewnością masz już przygotowaną wyprawkę szpitalną dla siebie i niemowlęcia. Zanim jednak wyruszysz na porodówkę, zaopatrz się w akcesoria niezbędne na czas połogu. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne.

Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie