Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Narodziny dziecka, a sens życia

Poród i połóg

Tekst: Renata Mazurowska

Zdjęcia: Dreamstime

Moment narodzin dziecka to sygnał, że oto pojawił się mały człowiek, za którego jesteśmy odpowiedzialni. Będziemy się martwić o jego bezpieczeństwo, zdrowie i życie, ale także o własne, by maleństwo nie zostało bez opieki.

Po narodzinach dziecka mogą się pojawić myśli o sensie istnienia, strach przed nieznanym i poczucie braku kontroli nad życiem. Ponadto świadomość ciążącej odpowiedzialności jest dla niektórych mam wręcz nie do udźwignięcia. Paraliżuje je i wyzwala nieznane im dotąd emocje.

Beata: Około 7 tygodni temu zostałam mamą. Synek urodził się zdrowy, ale nie mogłam przystawić go do piersi. Dniami i nocami płakałam, a on razem ze mną. Nie mogę wyjść ze stanu przygnębienia. Patrzę na niego, jak śpi w łóżeczku i nie potrafię się nim cieszyć, stał się dla mnie ciężarem (wiem, że nie powinnam tak mówić, ale tak właśnie czuję).

Mąż nie mieszka z nami, pracuje 150 km od domu, widujemy się w weekendy. Na szczęście jest z nami moja mama i dzięki niej jeszcze nie zwariowałam. Próbuję odnaleźć w sobie miłość i wiem, że ona gdzieś jest, ale nie umiem zapałać nią do własnego dziecka. Czuje się z tym okropnie, nie mam do niego cierpliwości, denerwuje mnie jego płacz, czasami mam ochotę po prostu go wyrzucić.

Kasia: Też przeszłam depresję poporodową o ostrym podłożu. Jej powodem (tak teraz myślę) były ciężkie przeżycia z okresu ciąży, kłopoty z mężem, brak wsparcia, a do tego traumatyczny poród! Na początku nie mogłam patrzeć na swoje dziecko, dosłownie bałam się go. Płakałam całymi dniami, myślałam, że tak już będzie zawsze, chciałam umrzeć!

Moi bliscy mnie nie rozumieli, nawet moja mama. Nie próbowała mi pomóc, tylko oskarżała, że jestem wyrodną matką. A mnie ogarniały lęki i myśli o bezsensie życia. Nie poradziłabym sobie bez pomocy lekarza psychiatry, który uspokajał mnie i wyjaśniał, że to minie - ani też bez środków antydepresyjnych, które mi przepisał. Od trzech miesięcy już ich nie biorę i czuję się dobrze. Gdy dopada mnie gorszy dzień, już wiem, jak sobie samej pomóc - bo wszystko jest w głowie.

Anka: Pięć tygodni temu urodziłam dziecko. Pierwszy tydzień po porodzie był cudowny, szczęście wylewało się ze mnie strumieniami, a potem nagle wszystko się zawaliło. Z dnia na dzień - nie wiem dlaczego. Po narodzinach dziecka zaczęłam obsesyjnie myśleć o śmierci i przemijaniu, zastanawiać się jaki sens ma życie, po co tyle lat się uczymy, pracujemy, zakładamy rodziny, żeby skończyć w glebie jako nawóz.

Nie mogę się pogodzić z myślą, że każdy z nas kiedyś umrze, że nie będę już nigdy widziała nieba, słońca, kwiatów, swoich dzieci, rodziców, że nie wsiądę nigdy więcej do tramwaju, nie pogadam ze znajomymi, nie będę widziała jak świat się zmieni za 200 czy 1000 lat.

Życie jest takie piękne, mam wspaniałego męża który jest dla mnie wszystkim, teraz mam również dziecko, nie chcę żeby to kiedyś się skończyło. Wcześniej o tym nie myślałam... po prostu żyłam jakby śmierć nie dotyczyła mnie i moich bliskich, żyłam w przekonaniu, że życie trwać będzie zawsze. Chcę przestać o tym myśleć, bo zwariuję. Mam malutkie dziecko - chcę się cieszyć macierzyństwem, a nie potrafię.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Dziewięć rzeczy, które ułatwią Ci życie w czasie połogu

Poród i połóg

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Jeżeli ciąża powoli dobiega końca, z pewnością masz już przygotowaną wyprawkę szpitalną dla siebie i niemowlęcia. Zanim jednak wyruszysz na porodówkę, zaopatrz się w akcesoria niezbędne na czas połogu. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne.

Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Pierwsza zabawka malucha - na co zwrócić szczególną uwagę?

Kącik dla noworodka

Pierwszy uśmiech, spojrzenie czy obrót z brzuszka na plecy - rodzice wiedzą ... Czytaj dalej
Kabanoski Sokoliki - mięsna przekąska dla dzieci Edycja limitowana z magnesami

Zdrowie i odżywianie

Kabanoski Sokoliki to propozycja firmy Sokołów, stworzona z myślą o najmłodszych ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie