Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Wstydliwy problem

Poród i połóg

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Innomed

Brak kontroli nad pęcherzem to wstydliwy problem wielu młodych mam, które krępują się głośno o tym mówić.

Ryzyko wystąpienia problemu nietrzymania moczu wzrasta wraz z liczbą przebytych porodów. W trakcie porodu dochodzi do rozciągania mięśni dna miednicy i nie zawsze powracają one do stanu pierwotnego.

Problem, przynajmniej na początku, może mieć umiarkowane rozmiary - śmiech, kichnięcie lub atak kaszlu wywołują niekontrolowany wyciek kilku kropli moczu. Jednak bywa i tak, że każdy, nawet lekki wysiłek fizyczny, np. wchodzenie po schodach czy noszenie dziecka, powoduje nietrzymanie moczu. Osłabienie mięśni często jest również spowodowane zaparciami, na jakie cierpiała kobieta podczas ciąży.

Na nietrzymanie moczu cierpi ponad 3 miliony Polaków. Dwa razy częściej są to kobiety

Co robić w przypadku wstydliwego problemu?

Jeżeli stwierdzisz, że utraciłaś kontrolę nad pęcherzem, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Leczeniem tej przypadłości zajmują się ginekolodzy, urolodzy oraz lekarze rodzinni. Na podstawie wywiadu oraz badań zostanie określona właściwa przyczyna twoich dolegliwości - trzeba wykluczyć ewentualnie inną chorobę wywołującą tego rodzaju objawy. Od tych ustaleń będzie zależeć wybór metody leczenia.

Na zdjęciu przedstawiony jest zestaw Kegel Plus Professional do terapii FES - niezbędny dla kobiet z problemami utrzymania lub oddawania moczu. 

Zestaw Kegel Plus Professional pomoże Tobie pokonać chorobę.

Mam wstydliwy problem. Co może pomóc?

W przypadku łagodnych objawów wystarczą regularne ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Większe niedowłady i zaburzenia neurogenne warto poddać terapii regenerującej unerwienie i czynność mięśni. Tym celom służą tzw. zabiegi stymulacji funkcjonalnej (FES) oraz terapia EMG - biofeedback. Ćwiczenia mogą zapobiec operacji, ale i po niej warto stosować zabiegi FES.

EMG - biofeedback jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem i terapią zaburzeń czynności mięśni i nerwów. Badanie elektromiograficzne opiera się na rejestracji czynności elektrycznej mięśni, co pozwala ocenić zdolności pacjenta do wykonania świadomego skurczu mięśni oraz prawidłowej relaksacji (niezmiernie ważna dla osób cierpiących na zaparcia, trudności z oddawaniem moczu, częste stany zapalne dolnych dróg moczowych).

FES- to rodzaj łagodnych zabiegów elektrostymulacji o działaniu regenerującym uszkodzone szlaki nerwowe, naczynia włosowate, przywracającym prawidłową czynność mięśni. Zabiegi można wykonywać samodzielnie w domu, po przeszkoleniu przez specjalistę. O ile nie ma wskazań do natychmiastowej operacji, warto skorzystać z rehabilitacji.
Istnieje szansa na uniknięcie zabiegu i - co istotne - poprawienie komfortu życia. W przypadku, gdy operacja jest konieczna (czasami tak bywa), warto też uzupełnić ją o rehabilitację. To dobra droga, by zapewnić sobie maksimum szans na pełną sprawność dna miednicy w przyszłości.

Na efekty leczenia niestety trzeba poczekać. W tym czasie komfort codziennego życia mogą poprawić specjalne środki higieniczne, np. wkładki, pieluchomajtki. Wchłaniają mocz i zapobiegają jego rozkładowi, co chroni przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu.

 

Zobacz też:

Pozostałe porady

Dziewięć rzeczy, które ułatwią Ci życie w czasie połogu

Poród i połóg

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Jeżeli ciąża powoli dobiega końca, z pewnością masz już przygotowaną wyprawkę szpitalną dla siebie i niemowlęcia. Zanim jednak wyruszysz na porodówkę, zaopatrz się w akcesoria niezbędne na czas połogu. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne.

Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie