Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Tata przy porodzie

Poród i połóg

Tekst: Agata Brandt

Zdjęcia: Dreamstime

Obecność przyszłego taty przy porodzie może być dla kobiety błogosławieństwem, albo dodatkowym stresem. Przed podjęciem decyzji o porodzie rodzinnym warto więc ustalić, jak ma on wyglądać.

Przed porodem:

  • Warto szczerze porozmawiać, czy przyszli rodzice naprawdę chcą razem uczestniczyć w porodzie. Powinna być to świadoma decyzja obojga. Inaczej któreś z rodziców będzie czuło się niekomfortowo, co niekorzystnie wpływa na przebieg porodu.
  • Należy ustalić, że tata przy porodzie ma pomagać kobiecie. Przyszły ojciec czytający na porodówce książkę czy surfujący po Internecie to widok niedopuszczalny - choć, jak mówią położne, wcale nie rzadki. Dlatego dobrze, gdy przyszły tata uczestniczy w zajęciach w szkole rodzenia. Wtedy nie będzie zaskoczony, że np. poród trwa już 10 godzin. Zajęcia są bezpłatne i warto z nich korzystać, bo oszczędzają przyszłym rodzicom wiele stresów.

 Tata w trakcie porodu:

  • Tata przy porodzie jest na każde skinienie rodzącej. Podaje wodę do picia, przygotowuje kąpiel, robi masaż itd.
  • Partner rodzącej jest łącznikiem między nią a położną, która nie zawsze jest przez cały czas porodu na sali (kiedy np. rodzi kilka pań na raz). Gdy odpływają wody czy kobiecie robi się słabo, zadaniem taty jest poinformowanie o tym położnej.
  • Jeśli tak ustalą rodzice, tata robi pierwsze zdjęcie malucha w ramionach mamy. Jeśli w nerwach zapomni zabrać do szpitala aparatu, może zrobić zdjęcie telefonem komórkowym.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Dziewięć rzeczy, które ułatwią Ci życie w czasie połogu

Poród i połóg

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Jeżeli ciąża powoli dobiega końca, z pewnością masz już przygotowaną wyprawkę szpitalną dla siebie i niemowlęcia. Zanim jednak wyruszysz na porodówkę, zaopatrz się w akcesoria niezbędne na czas połogu. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne.

Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie