Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Tata przy porodzie

Poród i połóg

Tekst: Agata Brandt

Zdjęcia: Dreamstime

Obecność przyszłego taty przy porodzie może być dla kobiety błogosławieństwem, albo dodatkowym stresem. Przed podjęciem decyzji o porodzie rodzinnym warto więc ustalić, jak ma on wyglądać.

Przed porodem:

  • Warto szczerze porozmawiać, czy przyszli rodzice naprawdę chcą razem uczestniczyć w porodzie. Powinna być to świadoma decyzja obojga. Inaczej któreś z rodziców będzie czuło się niekomfortowo, co niekorzystnie wpływa na przebieg porodu.
  • Należy ustalić, że tata przy porodzie ma pomagać kobiecie. Przyszły ojciec czytający na porodówce książkę czy surfujący po Internecie to widok niedopuszczalny - choć, jak mówią położne, wcale nie rzadki. Dlatego dobrze, gdy przyszły tata uczestniczy w zajęciach w szkole rodzenia. Wtedy nie będzie zaskoczony, że np. poród trwa już 10 godzin. Zajęcia są bezpłatne i warto z nich korzystać, bo oszczędzają przyszłym rodzicom wiele stresów.

 Tata w trakcie porodu:

  • Tata przy porodzie jest na każde skinienie rodzącej. Podaje wodę do picia, przygotowuje kąpiel, robi masaż itd.
  • Partner rodzącej jest łącznikiem między nią a położną, która nie zawsze jest przez cały czas porodu na sali (kiedy np. rodzi kilka pań na raz). Gdy odpływają wody czy kobiecie robi się słabo, zadaniem taty jest poinformowanie o tym położnej.
  • Jeśli tak ustalą rodzice, tata robi pierwsze zdjęcie malucha w ramionach mamy. Jeśli w nerwach zapomni zabrać do szpitala aparatu, może zrobić zdjęcie telefonem komórkowym.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej
Prawdy i mity o połogu

Poród i połóg

Na pewno wiele słyszałaś na temat powrotu do formy po porodzie. Jedne opowieści straszą, inne bagatelizują to, co się dzieje z kobietą przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Ile w tym prawdy?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie