Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Prawa rodzącej w Polsce

Poród i połóg

Tekst: Agata Brandt

Zdjęcia: Dreamstime

W konstytucji RP jest zapis mówiący o tym, że władze publiczne są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki kobietom ciężarnym. Oto, jakie prawa ma kobieta rodząca.

Rodząca pacjentka ma m.in. prawo do:

  • bezpiecznego, bezpłatnego porodu z udziałem wykwalifikowanego personelu i z uwzględnieniem jej życzeń dotyczących procedur położniczych - jeżeli nie występują przeciwwskazania medyczne. Oznacza to, że rodząca ma m.in. prawo do dowiadywania się o postęp porodu, może również dać lekarzowi plan porodu i oczekiwać, że w miarę możliwości zostanie on uwzględniony.
  • ochrony zdrowia psychicznego w każdym okresie ciąży, porodu i połogu. Rodząca ma więc prawo wymagać poszanowania i ochrony swojej godności i zachowania intymności. Ma też prawo do bezpłatnego wsparcia psychologicznego, mającego zapewnić jej komfort psychiczny i gwarantującego m.in. wczesne wykrywanie, diagnostykę i leczenie depresji okołoporodowej.

Prawa przyszłej mamy sumuje Karta Praw Kobiety Rodzącej, z której pełnym tekstem można zapoznać się na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl

Zobacz też:

Pozostałe porady

Dziewięć rzeczy, które ułatwią Ci życie w czasie połogu

Poród i połóg

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Jeżeli ciąża powoli dobiega końca, z pewnością masz już przygotowaną wyprawkę szpitalną dla siebie i niemowlęcia. Zanim jednak wyruszysz na porodówkę, zaopatrz się w akcesoria niezbędne na czas połogu. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne.

Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Plan na wakacje - macierzyństwo

Zdrowie przyszłej mamy

Wakacje to dobry moment na planowanie dziecka. Wiele par często słyszy takie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie