Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Prawa rodzącej w Polsce

Poród i połóg

Tekst: Agata Brandt

Zdjęcia: Dreamstime

W konstytucji RP jest zapis mówiący o tym, że władze publiczne są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki kobietom ciężarnym. Oto, jakie prawa ma kobieta rodząca.

Rodząca pacjentka ma m.in. prawo do:

  • bezpiecznego, bezpłatnego porodu z udziałem wykwalifikowanego personelu i z uwzględnieniem jej życzeń dotyczących procedur położniczych - jeżeli nie występują przeciwwskazania medyczne. Oznacza to, że rodząca ma m.in. prawo do dowiadywania się o postęp porodu, może również dać lekarzowi plan porodu i oczekiwać, że w miarę możliwości zostanie on uwzględniony.
  • ochrony zdrowia psychicznego w każdym okresie ciąży, porodu i połogu. Rodząca ma więc prawo wymagać poszanowania i ochrony swojej godności i zachowania intymności. Ma też prawo do bezpłatnego wsparcia psychologicznego, mającego zapewnić jej komfort psychiczny i gwarantującego m.in. wczesne wykrywanie, diagnostykę i leczenie depresji okołoporodowej.

Prawa przyszłej mamy sumuje Karta Praw Kobiety Rodzącej, z której pełnym tekstem można zapoznać się na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl

Zobacz też:

Pozostałe porady

Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej
Prawdy i mity o połogu

Poród i połóg

Na pewno wiele słyszałaś na temat powrotu do formy po porodzie. Jedne opowieści straszą, inne bagatelizują to, co się dzieje z kobietą przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Ile w tym prawdy?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Patent na bolesne ząbkowanie

Zdrowie i pielęgnacja

Ząbkowanie to bardzo indywidualny okres dla każdego niemowlaka. Niektóre dzieci ... Czytaj dalej
Słodki i spokojny sen dziecka - życzenie każdego rodzica

Zdrowie i pielęgnacja

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Szczególnie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie