Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Prawa rodzącej w Polsce

Poród i połóg

Tekst: Agata Brandt

Zdjęcia: Dreamstime

W konstytucji RP jest zapis mówiący o tym, że władze publiczne są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki kobietom ciężarnym. Oto, jakie prawa ma kobieta rodząca.

Rodząca pacjentka ma m.in. prawo do:

  • bezpiecznego, bezpłatnego porodu z udziałem wykwalifikowanego personelu i z uwzględnieniem jej życzeń dotyczących procedur położniczych - jeżeli nie występują przeciwwskazania medyczne. Oznacza to, że rodząca ma m.in. prawo do dowiadywania się o postęp porodu, może również dać lekarzowi plan porodu i oczekiwać, że w miarę możliwości zostanie on uwzględniony.
  • ochrony zdrowia psychicznego w każdym okresie ciąży, porodu i połogu. Rodząca ma więc prawo wymagać poszanowania i ochrony swojej godności i zachowania intymności. Ma też prawo do bezpłatnego wsparcia psychologicznego, mającego zapewnić jej komfort psychiczny i gwarantującego m.in. wczesne wykrywanie, diagnostykę i leczenie depresji okołoporodowej.

Prawa przyszłej mamy sumuje Karta Praw Kobiety Rodzącej, z której pełnym tekstem można zapoznać się na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl

Pozostałe porady

Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej
Prawdy i mity o połogu

Poród i połóg

Na pewno wiele słyszałaś na temat powrotu do formy po porodzie. Jedne opowieści straszą, inne bagatelizują to, co się dzieje z kobietą przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Ile w tym prawdy?

Czytaj dalej
Cesarskie cięcie, a karmienie piersią

Poród i połóg

Karmienie naturalne po cięciu cesarskim wbrew panującym mitom jest jak najbardziej możliwe! Zobacz, jak to wygląda naprawdę i co najczęściej niepokoi rodziców.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2016-2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Pierwsze buty – prawdziwe wyzwanie

Podróże i wyprawy

Wybór właściwego obuwia dla dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Szczególnie ... Czytaj dalej
ABC prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka

Zdrowie i odżywianie

Już od pierwszych dni życia należy chronić i odpowiednio pielęgnować skórę ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie