Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Prawa rodzącej w Polsce

Poród i połóg

Tekst: Agata Brandt

Zdjęcia: Dreamstime

W konstytucji RP jest zapis mówiący o tym, że władze publiczne są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki kobietom ciężarnym. Oto, jakie prawa ma kobieta rodząca.

Rodząca pacjentka ma m.in. prawo do:

  • bezpiecznego, bezpłatnego porodu z udziałem wykwalifikowanego personelu i z uwzględnieniem jej życzeń dotyczących procedur położniczych - jeżeli nie występują przeciwwskazania medyczne. Oznacza to, że rodząca ma m.in. prawo do dowiadywania się o postęp porodu, może również dać lekarzowi plan porodu i oczekiwać, że w miarę możliwości zostanie on uwzględniony.
  • ochrony zdrowia psychicznego w każdym okresie ciąży, porodu i połogu. Rodząca ma więc prawo wymagać poszanowania i ochrony swojej godności i zachowania intymności. Ma też prawo do bezpłatnego wsparcia psychologicznego, mającego zapewnić jej komfort psychiczny i gwarantującego m.in. wczesne wykrywanie, diagnostykę i leczenie depresji okołoporodowej.

Prawa przyszłej mamy sumuje Karta Praw Kobiety Rodzącej, z której pełnym tekstem można zapoznać się na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl

Pozostałe porady

Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej
Prawdy i mity o połogu

Poród i połóg

Na pewno wiele słyszałaś na temat powrotu do formy po porodzie. Jedne opowieści straszą, inne bagatelizują to, co się dzieje z kobietą przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Ile w tym prawdy?

Czytaj dalej
Cesarskie cięcie, a karmienie piersią

Poród i połóg

Karmienie naturalne po cięciu cesarskim wbrew panującym mitom jest jak najbardziej możliwe! Zobacz, jak to wygląda naprawdę i co najczęściej niepokoi rodziców.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie