Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Na progu sali porodowej

Poród i połóg

Tekst: Agata Brandt

Zdjęcia: Dreamstime

Gdy nadejdzie właściwy czas, aby udać się na salę porodową, wystarczy zabrać spakowaną torbę i zameldować się na izbie przyjęć.

Rano w kolejce może być sporo pacjentek przyjmowanych do zabiegów czy operacji. Rodzącej kolejka nie obowiązuje - gdy powie, że przyjechała do porodu, zostaje przyjęta jako następna. Poród to nagły wypadek i wymaga szybkiej interwencji - mówi Ewa Szlempo, położna z 30-letnim stażem, prowadząca szkołę rodzenia "Rodzicielstwo“ w Warszawie.

Szpital ma prawo nie przyjąć rodzącej, jeśli na oddziale brakuje miejsc, choć zdarza się to rzadko. Wtedy odsyła się kobietę do innej placówki. Szpital ma obowiązek znaleźć rodzącej miejsce i zapewnić transport. Można też jechać swoim autem, po podpisaniu oświadczenia, że udajemy się do wskazanej placówki własnym transportem - dodaje.

Na salę porodową po wywiadzie

Należy uzbroić się w cierpliwość - przyjęcie pacjentki na oddział trochę trwa.

Na izbie przyjęć zakładana jest historia przebiegu porodu i połogu, do której zbiera się obszerny wywiad. Rodząca pytana jest o datę pierwszej i ostatniej miesiączki, a także przebyte choroby, również wieku dziecięcego. Powinna znać daty przebytych operacji i wiedzieć, czy w jej rodzinie są choroby dziedziczne - tłumaczy Ewa Szlempo

Po wywiadzie kobieta ma sprawdzane ciśnienie, temperaturę i tętno. Mierzy się jej miednicę i bada ginekologicznie. Jeżeli jest czas, wykonuje się krótki zapis KTG. Jeśli nie, słuchane jest tętno dziecka tak, by rodząca je słyszała. Po badaniach mama przebiera się w salce przylegającej do izby przyjęć i jest przewożona wózkiem na salę porodową, gdzie trafia pod opiekę położnych - dodaje Ewa Szlempo.

Jeżeli skurcze są mocne i następują co 2-3 minuty, to po wysłuchaniu tętna dziecka i krótkim badaniu rodząca jest przewożona na oddział położniczy i wywiad jest zbierany już na sali porodowej.

A potem pozostaje już tylko trzymać kciuki, by powitanie na świecie nowego członka rodziny przebiegło jak najszybciej i najbardziej radośnie.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Dziewięć rzeczy, które ułatwią Ci życie w czasie połogu

Poród i połóg

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Jeżeli ciąża powoli dobiega końca, z pewnością masz już przygotowaną wyprawkę szpitalną dla siebie i niemowlęcia. Zanim jednak wyruszysz na porodówkę, zaopatrz się w akcesoria niezbędne na czas połogu. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne.

Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie