Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Na progu sali porodowej

Poród i połóg

Tekst: Agata Brandt

Zdjęcia: Dreamstime

Gdy nadejdzie właściwy czas, aby udać się na salę porodową, wystarczy zabrać spakowaną torbę i zameldować się na izbie przyjęć.

Rano w kolejce może być sporo pacjentek przyjmowanych do zabiegów czy operacji. Rodzącej kolejka nie obowiązuje - gdy powie, że przyjechała do porodu, zostaje przyjęta jako następna. Poród to nagły wypadek i wymaga szybkiej interwencji - mówi Ewa Szlempo, położna z 30-letnim stażem, prowadząca szkołę rodzenia "Rodzicielstwo“ w Warszawie.

Szpital ma prawo nie przyjąć rodzącej, jeśli na oddziale brakuje miejsc, choć zdarza się to rzadko. Wtedy odsyła się kobietę do innej placówki. Szpital ma obowiązek znaleźć rodzącej miejsce i zapewnić transport. Można też jechać swoim autem, po podpisaniu oświadczenia, że udajemy się do wskazanej placówki własnym transportem - dodaje.

Na salę porodową po wywiadzie

Należy uzbroić się w cierpliwość - przyjęcie pacjentki na oddział trochę trwa.

Na izbie przyjęć zakładana jest historia przebiegu porodu i połogu, do której zbiera się obszerny wywiad. Rodząca pytana jest o datę pierwszej i ostatniej miesiączki, a także przebyte choroby, również wieku dziecięcego. Powinna znać daty przebytych operacji i wiedzieć, czy w jej rodzinie są choroby dziedziczne - tłumaczy Ewa Szlempo

Po wywiadzie kobieta ma sprawdzane ciśnienie, temperaturę i tętno. Mierzy się jej miednicę i bada ginekologicznie. Jeżeli jest czas, wykonuje się krótki zapis KTG. Jeśli nie, słuchane jest tętno dziecka tak, by rodząca je słyszała. Po badaniach mama przebiera się w salce przylegającej do izby przyjęć i jest przewożona wózkiem na salę porodową, gdzie trafia pod opiekę położnych - dodaje Ewa Szlempo.

Jeżeli skurcze są mocne i następują co 2-3 minuty, to po wysłuchaniu tętna dziecka i krótkim badaniu rodząca jest przewożona na oddział położniczy i wywiad jest zbierany już na sali porodowej.

A potem pozostaje już tylko trzymać kciuki, by powitanie na świecie nowego członka rodziny przebiegło jak najszybciej i najbardziej radośnie.

Pozostałe porady

Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej
Prawdy i mity o połogu

Poród i połóg

Na pewno wiele słyszałaś na temat powrotu do formy po porodzie. Jedne opowieści straszą, inne bagatelizują to, co się dzieje z kobietą przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Ile w tym prawdy?

Czytaj dalej
Cesarskie cięcie, a karmienie piersią

Poród i połóg

Karmienie naturalne po cięciu cesarskim wbrew panującym mitom jest jak najbardziej możliwe! Zobacz, jak to wygląda naprawdę i co najczęściej niepokoi rodziców.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie