Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Na progu sali porodowej

Poród i połóg

Tekst: Agata Brandt

Zdjęcia: Dreamstime

Gdy nadejdzie właściwy czas, aby udać się na salę porodową, wystarczy zabrać spakowaną torbę i zameldować się na izbie przyjęć.

Rano w kolejce może być sporo pacjentek przyjmowanych do zabiegów czy operacji. Rodzącej kolejka nie obowiązuje - gdy powie, że przyjechała do porodu, zostaje przyjęta jako następna. Poród to nagły wypadek i wymaga szybkiej interwencji - mówi Ewa Szlempo, położna z 30-letnim stażem, prowadząca szkołę rodzenia "Rodzicielstwo“ w Warszawie.

Szpital ma prawo nie przyjąć rodzącej, jeśli na oddziale brakuje miejsc, choć zdarza się to rzadko. Wtedy odsyła się kobietę do innej placówki. Szpital ma obowiązek znaleźć rodzącej miejsce i zapewnić transport. Można też jechać swoim autem, po podpisaniu oświadczenia, że udajemy się do wskazanej placówki własnym transportem - dodaje.

Na salę porodową po wywiadzie

Należy uzbroić się w cierpliwość - przyjęcie pacjentki na oddział trochę trwa.

Na izbie przyjęć zakładana jest historia przebiegu porodu i połogu, do której zbiera się obszerny wywiad. Rodząca pytana jest o datę pierwszej i ostatniej miesiączki, a także przebyte choroby, również wieku dziecięcego. Powinna znać daty przebytych operacji i wiedzieć, czy w jej rodzinie są choroby dziedziczne - tłumaczy Ewa Szlempo

Po wywiadzie kobieta ma sprawdzane ciśnienie, temperaturę i tętno. Mierzy się jej miednicę i bada ginekologicznie. Jeżeli jest czas, wykonuje się krótki zapis KTG. Jeśli nie, słuchane jest tętno dziecka tak, by rodząca je słyszała. Po badaniach mama przebiera się w salce przylegającej do izby przyjęć i jest przewożona wózkiem na salę porodową, gdzie trafia pod opiekę położnych - dodaje Ewa Szlempo.

Jeżeli skurcze są mocne i następują co 2-3 minuty, to po wysłuchaniu tętna dziecka i krótkim badaniu rodząca jest przewożona na oddział położniczy i wywiad jest zbierany już na sali porodowej.

A potem pozostaje już tylko trzymać kciuki, by powitanie na świecie nowego członka rodziny przebiegło jak najszybciej i najbardziej radośnie.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej
Prawdy i mity o połogu

Poród i połóg

Na pewno wiele słyszałaś na temat powrotu do formy po porodzie. Jedne opowieści straszą, inne bagatelizują to, co się dzieje z kobietą przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Ile w tym prawdy?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie