Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Znieczulenie podczas porodu

Poród i połóg

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Znieczulenie zewnątrzoponowe to najlepsza i najczęściej stosowana metoda miejscowego znieczulenia bólu aż do chwili urodzenia dziecka.

Ból nierozerwalnie związany jest z narodzinami dziecka. Od dawna na oddziałach położniczych praktykuje się różnego rodzaju metody służące jego złagodzeniu. Techniką, która w ostatnim czasie zrewolucjonizowała przebieg porodu jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Łagodzi ono ból, ale jednocześnie pozwala odczuwać skurcze i tym samym aktywnie uczestniczyć w akcji porodowej. Nie ma też wpływu na zdrowie dziecka.

Poród w znieczuleniu

Znieczulenie zewnątrzoponowe znosi lub osłabia odczucie bólu od pasa w dół przy jednoczesnym zachowaniu czucia. Dzięki temu kobieta ma możliwość w pełni przeżywać poród. W zależności od długości trwania porodu oraz indywidualnego progu bólowego, kobieta może odczuwać przechodzenie dziecka przez kanał rodny. Jednak większość mam jest zadowolonych z bezbolesnego przebiegu porodu.

Sposób znieczulania

Wkłucie do znieczulenia zewnątrzoponowego można założyć w dogodnej chwili. Podawanie leku znieczulającego rozpoczyna się od momentu, gdy szyjka macicy jest rozwarta na co najmniej 2-3 cm. Znieczulenie zaczyna działać w pełni po około 20 minutach i trwa do 2 godzin.

Pozycja do założenia wkłucia: Kobieta leży skulona na lewym boku, z przykurczonymi kolanami podciągniętymi do brody.

W pierwszej kolejności anestezjolog dezynfekuje skórę i wykonuje znieczulenie miejscowe. Następnie wstrzykuje preparat znieczulający pomiędzy trzecim a piątym kręgiem lędźwiowym w tzw. przestrzeń zewnątrzoponową. Zanim igła zostanie usunięta, lekarz wprowadza w to samo miejsce cewnik, który pozostaje tam aż do końca porodu i pozwala na podawanie kolejnych dawek środka znieczulającego.

Przeciwwskazania do znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu:

  • niektóre choroby neurologiczne
  • zbyt mała liczba płytek krwi
  • zaburzenia krzepliwości
  • gorączka
  • infekcja skórna na plecach
  • czasami skrzywienie kręgosłupa

Co może Ci grozić

Zazwyczaj znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu udaje się całkowicie (tylko 1% niepowodzeń) lub częściowo, gdy znieczulona zostaje tylko połowa ciała (10% przypadków). Wówczas powtarza się zabieg. Nie mniej jednak należy pamiętać, że mogą pojawić się powikłania, między innymi: spadek ciśnienia tętniczego krwi w czasie porodu i trudności z oddawaniem moczu, bóle głowy po porodzie.

W przypadku wystąpienia przeciwwskazań do tego rodzaju znieczulenia podczas porodu, lekarz może zaproponować inne metody łagodzenia bólu porodowego.

Pozostałe porady

Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej
Prawdy i mity o połogu

Poród i połóg

Na pewno wiele słyszałaś na temat powrotu do formy po porodzie. Jedne opowieści straszą, inne bagatelizują to, co się dzieje z kobietą przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Ile w tym prawdy?

Czytaj dalej
Cesarskie cięcie, a karmienie piersią

Poród i połóg

Karmienie naturalne po cięciu cesarskim wbrew panującym mitom jest jak najbardziej możliwe! Zobacz, jak to wygląda naprawdę i co najczęściej niepokoi rodziców.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie