Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Znieczulenie podczas porodu

Poród i połóg

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Znieczulenie zewnątrzoponowe to najlepsza i najczęściej stosowana metoda miejscowego znieczulenia bólu aż do chwili urodzenia dziecka.

Ból nierozerwalnie związany jest z narodzinami dziecka. Od dawna na oddziałach położniczych praktykuje się różnego rodzaju metody służące jego złagodzeniu. Techniką, która w ostatnim czasie zrewolucjonizowała przebieg porodu jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Łagodzi ono ból, ale jednocześnie pozwala odczuwać skurcze i tym samym aktywnie uczestniczyć w akcji porodowej. Nie ma też wpływu na zdrowie dziecka.

Poród w znieczuleniu

Znieczulenie zewnątrzoponowe znosi lub osłabia odczucie bólu od pasa w dół przy jednoczesnym zachowaniu czucia. Dzięki temu kobieta ma możliwość w pełni przeżywać poród. W zależności od długości trwania porodu oraz indywidualnego progu bólowego, kobieta może odczuwać przechodzenie dziecka przez kanał rodny. Jednak większość mam jest zadowolonych z bezbolesnego przebiegu porodu.

Sposób znieczulania

Wkłucie do znieczulenia zewnątrzoponowego można założyć w dogodnej chwili. Podawanie leku znieczulającego rozpoczyna się od momentu, gdy szyjka macicy jest rozwarta na co najmniej 2-3 cm. Znieczulenie zaczyna działać w pełni po około 20 minutach i trwa do 2 godzin.

Pozycja do założenia wkłucia: Kobieta leży skulona na lewym boku, z przykurczonymi kolanami podciągniętymi do brody.

W pierwszej kolejności anestezjolog dezynfekuje skórę i wykonuje znieczulenie miejscowe. Następnie wstrzykuje preparat znieczulający pomiędzy trzecim a piątym kręgiem lędźwiowym w tzw. przestrzeń zewnątrzoponową. Zanim igła zostanie usunięta, lekarz wprowadza w to samo miejsce cewnik, który pozostaje tam aż do końca porodu i pozwala na podawanie kolejnych dawek środka znieczulającego.

Przeciwwskazania do znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu:

  • niektóre choroby neurologiczne
  • zbyt mała liczba płytek krwi
  • zaburzenia krzepliwości
  • gorączka
  • infekcja skórna na plecach
  • czasami skrzywienie kręgosłupa

Co może Ci grozić

Zazwyczaj znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu udaje się całkowicie (tylko 1% niepowodzeń) lub częściowo, gdy znieczulona zostaje tylko połowa ciała (10% przypadków). Wówczas powtarza się zabieg. Nie mniej jednak należy pamiętać, że mogą pojawić się powikłania, między innymi: spadek ciśnienia tętniczego krwi w czasie porodu i trudności z oddawaniem moczu, bóle głowy po porodzie.

W przypadku wystąpienia przeciwwskazań do tego rodzaju znieczulenia podczas porodu, lekarz może zaproponować inne metody łagodzenia bólu porodowego.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej
Prawdy i mity o połogu

Poród i połóg

Na pewno wiele słyszałaś na temat powrotu do formy po porodzie. Jedne opowieści straszą, inne bagatelizują to, co się dzieje z kobietą przez sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Ile w tym prawdy?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie