Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Jak złagodzić ból porodowy

Poród i połóg

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Oprócz farmakologicznych sposobów łagodzenia bólu porodowego istnieje również szereg naturalnych metod jego uśmierzania. Oto niektóre z nich.

Przyjazne otoczenie

Kobieta instynktownie szuka spokojnego miejsca, gdzie będzie mogła urodzić swoje dziecko. Ogromnie ważną rolę odgrywa najbliższe otoczenie. W przyjaznej atmosferze łatwiej można się odprężyć, zrelaksować, a to sprzyja uwalnianiu przez mózg endorfiny. W ten sposób przyjazne otoczenie również potrafi złagodzić ból porodowy.

W niektórych szpitalach można rodzić z wybraną położną. Przyszli rodzice zapoznają się z nią wcześniej i wspólnie omawiają przebieg porodu. Jest to usługa odplatana, ale polecana zwłaszcza kobietom, które boją się porodu. Świadomość bycia pod opieką osoby znajomej, zaufanej jest w takiej chwili bezcenna.

Pozycja

W wielu szpitalach na szczęście rezygnuje się z pozycji leżącej i kobiety mogą swobodnie poruszać się po sali i korytarzach oraz przybierać dogodne dla nich pozycje. Podczas chodzenia wykorzystywana jest naturalna siła ciężkości, która przyspiesza akcję porodową.

Skurcze wspomagane siłą grawitacji są silniejsze i bardziej efektywne, a przerwy między nimi dłuższe. Główka dziecka naciska na ujście szyjki macicy, a to przyspiesza rozwarcie. Najważniejsze to wsłuchać się w swoje ciało i podążać za nim.

Według niektóych kobiet ból porodowy łagodzi m.in. wykonywanie w czasie skurczu rytmicznych ruchów miednicy (np. kołysanie miednicą, wykonywanie ruchu kolistego).

Oddech

Prawidłowe oddychanie podczas porodu jest bardzo ważne. To ono decyduje ile tlenu otrzyma maluszek. Ponadto prawidłowy sposób oddychania znacznie usprawnia całą akcję porodową oraz łagodzi ból porodowy wywołany skurczami.

Kiedy nadchodzi skurcz, należy spokojnie nabrać powietrza przez nos, a następnie długo, powoli wydychać je przez usta. W rytmicznym oddychaniu może pomóc rodzącej jej partner, oddychając razem z nią lub liczenie (w myślach) do trzech.

Często wydawanie różnego rodzaju "dźwięków" podczas wydechu pozwala kobietom odreagować ból. Nie zaleca się jednak głośno krzyczeć, gdyż wówczas traci się jakże cenną i ciągle bardzo potrzebną energię.

Masaż

Doskonale podczas porodu sprawdza się łagodny, rytmiczny dotyk (a zwłaszcza ruchy okrężne). Tego rodzaju masaż może wykonać osoba towarzysząca. W tym przypadku nie liczy się profesjonalna technika, a bardziej sam dotyk, bliskość i dobrze zdefiniowana potrzeba chwili.

Woda

Jej zbawienny wpływ na łagodzenie bólu porodowego nie jest nowością. Kąpiel lub masaż brzucha i pleców strumieniami ciepłej wody z prysznica przynoszą wielu kobietom wręcz natychmiastową ulgę. Wejście do wanny szczególnie poleca się w chwili, gdy skurcze są coraz bardziej bolesne. Można w niej spędzić nawet cały poród.

Wbrew pozorom ból porodowy jest łatwiejszy do zniesienia niż inne tego rodzaju doznania, bowiem rodząca ma świadomość, iż towarzyszy mu cudowny i długo oczekiwany finał.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Dziewięć rzeczy, które ułatwią Ci życie w czasie połogu

Poród i połóg

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Jeżeli ciąża powoli dobiega końca, z pewnością masz już przygotowaną wyprawkę szpitalną dla siebie i niemowlęcia. Zanim jednak wyruszysz na porodówkę, zaopatrz się w akcesoria niezbędne na czas połogu. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne.

Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie