Połóg
Połóg to okres fizjologiczny, który stanowi następstwo porodu. Rozpoczyna się w momencie zakończenia akcji porodowej i trwa przez około 6 tygodni. Jest to czas, w którym dochodzi do zanikania zmian ciążowych. Kluczowym elementem połogu jest obkurczanie macicy, która - z narządu wielkości arbuza zmienia się w małą pomarańczę i cofa się do miednicy. Stopniowo zmniejszający się brzuch sprawia, że kręgosłup wraca do poprzedniego ułożenia. Dochodzi także do wzmożonej produkcji pokarmu.
W związku ze zmianami zachodzącymi w organizmie przyda Ci się wiele niezbędnych akcesoriów. Oto lista tych najważniejszych.
Podkłady poporodowe
Podkłady poporodowe to środki higieniczne, które są potrzebne w okresie połogu z uwagi na wydalanie tzw. odchodów połogowych. Jest to fizjologiczna mieszanina krwi oraz produktów rozpadu tkanek wydostających się z dróg rodnych. W pierwszych dniach odchody są bardzo obfite, dlatego standardowe podpaski nie zdają egzaminu. Znacznie lepsze są specjalne podkłady poporodowe, które wyróżniają się wysoką chłonnością.
Jednorazowe majtki siateczkowe
Gojenie się krocza czy rany po cesarskim cięciu wymaga noszenia specjalnych jednorazowych majtek. Wykonane z siateczkowej bawełny, zapewniają znacznie lepszy dostęp do suchego powietrza niż klasyczne figi z dodatkiem włókien sztucznych. Majtki nie tylko przyspieszają proces gojenia się rany, ale również utrzymują na swoim miejscu podkłady poporodowe lub podpaski.
Podkłady higieniczne
Podkłady higieniczne stosowane są jako element ochronny na łóżko. Wyłożone na prześcieradło, zapobiegają zabrudzeniu pościel - na wypadek wycieku odchodów poporodowych (szczególnie w początkowym okresie, gdy są bardzo obfite).
Warto zaopatrzyć się w większą ilość takich podkładów - przydają się również przy przewijaniu niemowlęcia. Zapobiegają zabrudzeniu przewijaka przy zmianie pieluszki.
Kosmetyki do higieny intymnej
Higiena intymna jest niezwykle ważna - szczególnie w okresie połogu, gdy zachodzi proces gojenia krocza. Dlatego nie możesz sięgać po dowolne preparaty - wybierz specyfiki przeznaczone dla kobiet po porodzie. Takie kosmetyki do higieny intymnej nie tylko odświeżą, ale także złagodzą dolegliwości i przyspieszą gojenie się rany. Zawierają bowiem w swoim składzie substancje łagodzące i kojące podrażnienia, a także substancje zapobiegające namnażaniu bakterii.
Ręczniki papierowe
W okresie połogu - gdy rana dopiero się goi - warto zrezygnować z tradycyjnych ręczników. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą ręczniki papierowe - bardziej chłonne i higieniczne. Dzięki temu, bez konieczności pocierania - wysuszysz obolałe miejsca intymne bez ryzyka infekcji.
Poduszka poporodowa
Poród naturalny często wiąże się z bólem krocza. Takie dolegliwości mogą utrzymywać się nawet kilkanaście dni, powodując spory dyskomfort podczas siedzenia. Aby zmniejszyć ból, warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę poporodową. Charakteryzuje się odpowiednim kształtem i jest bardzo miękka. Wykonana z delikatnego weluru i wypełniona silikonowymi kulkami, przynosi ogromną ulgę.
Jeżeli nie masz poduszki poporodowej, alternatywą może być małe dmuchane koło ratunkowe do nauki pływania.
Wkładki laktacyjne
Wkładki laktacyjne to akcesoria, która przydają się w okresie karmienia piersią. Chociaż w pierwszych godzinach po porodzie nie będziesz borykać się z nawałem pokarmu, może do tego dojść w kolejnych dniach.
Wkładki umieszczone wewnątrz miseczek biustonosza zapobiegną wyciekaniu pokarmu. Uchroni Cię to przed zabrudzeniem odzieży i pozostawieniem nieestetycznych plam.
Wybierając wkładki laktacyjne, zwróć uwagę między innymi na ich: chłonność, przepuszczalność powietrza, grubość, przyczepność. Postaw na akcesoria, które są cienkie i bardzo chłonne, dobrze przepuszczają powietrze i mają podwójny pasek przylepny.
Biała kapusta
To nie żart - liście białej kapusty będą wsparciem w razie zastojów pokarmu. Okłady z białej kapusty działają ściągająco i przeciwzapalnie.
Liście dokładnie umyj i nakłuj widelcem - aby puściły sok. Następnie włóż do miseczki biustonosza - tak, aby ściśle przylegały do skóry.
Środki przeciwbólowe
W pierwszych dniach po porodzie może dokuczać Ci ból pleców. To skutek powracania kręgosłupa do pierwotnego ułożenia - zmienia się środek ciężkości. Aby złagodzić dolegliwości, po konsultacji z lekarzem sięgnij po środki przeciwbólowe - najlepiej paracetamol.
Wyżej wymienione akcesoria potraktuj jako niezbędnik połogowy. Zaopatrz się w nie - dzięki czemu znacznie lepiej zniesiesz okres połogu.