Poradnik - Ciąża - Poród i połóg

Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Zdjęcia: Fotolia

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu można ukryć pod bielizną, wiele pań niepokoi możliwość pojawienia się bliznowca. Tymczasem dużo poważniejszy jest problem zrostów.

Groźne skótki zrostów

Niekiedy ich pojawienie się nie jest niebezpieczne. Niestety bywa też tak, że ich obecność skutkuje bardzo poważnymi powikłaniami. Są wśród nich m.in.:

  • niepłodność 
  • przewlekłe bóle brzucha
  • wzdęcia, zaparcia, niedrożność jelit 
  • bolesne miesiączki 
  • ból lub dyskomfort w czasie stosunku 

Zrosty to nieprawidłowe połączenia pomiędzy tkankami i narządami. Powstają w odpowiedzi na podrażnienie otrzewnej w wyniku zabiegu operacyjnego lub zapalenia.

Zrosty pooperacyjne występują po prawie wszystkich operacjach wykonywanych w obrębie jamy brzusznej i miednicy – te powstające w jamie macicy mogą mieć postać od powierzchownego włóknienia o małym nasileniu do zmian bardzo nasilonych obejmujących duże obszary, sięgających głęboko w błonę mięśniową.

Uważa się, że u około 60–90% kobiet w konsekwencji zabiegów powstają nieprawidłowe zrosty pomiędzy tkankami i narządami wewnętrznymi.

Nie jesteś na nie skazana

Nawet jeśli dobrze się czujemy i nie boli nas brzuch, nie oznacza to wcale, że uniknęłyśmy zrostów. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, te nieprawidłowe połączenia pomiędzy tkankami mogą się pojawić nawet w kilkanaście lat po zabiegu! I niestety mogą skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego coraz częściej mówi się o profilaktyce okołooperacyjnej, dzięki której można zapobiec występowaniu zrostów.

Od kilku lat dostępne są na rynku produkty zapobiegające powstawaniu zrostów (są to tzw. bariery przeciwzrostowe). Preparaty zawierające tak popularny dziś w medycynie estetycznej kwas hialuronowy, podaje się trakcie operacji, dlatego ich zastosowanie trzeba koniecznie uzgodnić wcześniej z lekarzem odpowiedzialnym za zabieg.

Zadbaj o bliznę

Przez pierwszy tydzień po cięciu cesarskim (czyli do momentu zdjęcia szwów), zalecane jest przemywanie miejsca nacięcia 2–3 razy dziennie (minimum 1 raz dziennie) preparatem odkażającym, np. Octeniseptem.

Początkowo rana po cięciu jest czerwona i bolesna (czasem dająca uczucie mrowienia albo wręcz przeciwnie – jest bez czucia). Jednak już po kilku tygodniach, gdy jest całkowicie zagojona, można rozpocząć stosowanie specjalnych maści na blizny lub plastrów silikonowych, które zmniejszają zaczerwienienie i sprawiają, że staje się ona płaska i jasna.

Masaże z wykorzystaniem maści lub żeli uelastyczniają i poprawiają ukrwienie skóry, hartują i regenerują samą bliznę, zmniejszając ryzyko powstania bliznowca. Coraz popularniejsze staje się również stosowanie lasera. Jego światło działa przeciwbólowo, przyspiesza gojenie i regenerację blizny. 

Zobacz też:

Pozostałe porady

Otwarcie o tym, jak wygląda połóg

Poród i połóg

Tegoroczna gala rozdania Oscarów była głośna również ze względu na zakaz emisji reklamy produktów dla kobiet w połogu. Ta sytuacja zapoczątkowała międzynarodową debatę na temat cenzurowania i upiększania poporodowej rzeczywistości. Okazuje się, że to temat tabu i wiele kobiet skarży się na to, że nie wiedziało jak naprawdę wygląda czas świeżo po urodzeniu dziecka i z czym się będą zmagać do momentu, aż znalazły się w tej sytuacji. O tym, czym jest połóg i jak przetrwać ten trudny czas opowiada dr n. med. Tomasz Basta, specjalista ginekologii, założyciel krakowskiej Intima Clinic.

Czytaj dalej
Dziewięć rzeczy, które ułatwią Ci życie w czasie połogu

Poród i połóg

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Jeżeli ciąża powoli dobiega końca, z pewnością masz już przygotowaną wyprawkę szpitalną dla siebie i niemowlęcia. Zanim jednak wyruszysz na porodówkę, zaopatrz się w akcesoria niezbędne na czas połogu. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne.

Czytaj dalej
Co powinnaś wiedzieć o zrostach?

Poród i połóg

Problem zrostów nie jest zbyt często podejmowany w magazynach kobiecych, mimo że jest powszechny i może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto mieć na ten temat choćby podstawową wiedzę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kampania Kolejowe ABC

Rozwój i edukacja

Tematyka pociągów od zawsze fascynuje dzieci. Warto wykorzystać te pozytywne ... Czytaj dalej
Otwarcie o tym, jak wygląda połóg

Poród i połóg

Tegoroczna gala rozdania Oscarów była głośna również ze względu na ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie