Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Odżywianie w ciąży

Waga w ciąży

Odżywianie w ciąży

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

W trakcie ciąży trzeba przytyć i jest to naturalna kolej rzeczy, ale dodatkowe kilogramy najlepiej trzymać pod kontrolą. Oto mała ściągawka, jak prawidłowo przybierać na wadze.

W ciąży kobieta je więcej niż normalnie, ponieważ zwiększa się jej metabolizm. Poprzez macicę i łożysko odżywia swoje dziecko i zapewnia mu prawidłowy rozwój. Należy jednak pamiętać, że przede wszystkim liczy się jakość, a nie ilość posiłków. Dieta powinna dostarczać przyszłej mamie i jej maleństwu wszystkich elementów niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania.

Przyrost wagi w ciąży

Optymalna waga w ciąży przyszłej mamy to taka, która zapewnia maleństwu prawidłowy rozwój i nie ma negatywnych skutków dla kobiety. Jest ona uzależniona od wagi wyjściowej ciężarnej i proporcji między wagą a wzrostem. Generalnie przyjmuje się, iż kobieta nie powinna przytyć mniej niż 10 kg i nie więcej niż 15 kg (przy ciąży pojedynczej).

Idealnym sposobem na prawidłowy przyrost wagi w ciąży jest właściwa dieta, ograniczenie słodyczy i codzienna dawka lekkiego wysiłku fizycznego.

Zbyt dużo dodatkowych kilogramów może doprowadzić do wystąpienia u przyszłej mamy między innymi: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, czy problemów podczas porodu, gdy na przykład maluch będzie duży. Na pewno też będzie ciężko je zrzucić po porodzie.

Waga w ciąży - kiedy dodatkowe kilogramy

Początek ciąży - w pierwszym trymestrze masa ciała zwiększa się o 3-4 kg (później waga rośnie szybciej). W ciągu pierwszych czterech miesięcy organizm przyszłej mamy zaczyna gromadzić rezerwy w tkance tłuszczowej, głównie w okolicy ud i brzucha. Czas "magazynowania" przygotowuje ciało kobiety do drugiej fazy ciąży oraz do okresu karmienia piersią. Płód jest jeszcze niewielki i mało waży.

Po 4. miesiącu - w kolejnych miesiącach przyrost wagi w ciąży już związany jest między innymi ze wzrostem płodu. Pomiędzy 4. a 5. miesiącem waży on około 400 - 500 g. Jest to też czas, gdy gromadzone wcześniej przez organizm zapasy zaczynają być wykorzystywane. Należy dbać, by rozwój dziecka był optymalny.

Koniec ciąży - na wagę kobiety ciężarnej w okolicy porodu składają się:

  • waga dziecka (ok. 3,5 kg),
  • waga łożyska (0,7 kg),
  • waga płynu owodniowego (1 kg),
  • waga powiększającej się macicy i piersi (1,6 kg),
  • wzrost objętości krwi (1,5 kg)
  • rezerwy tłuszczowe (3-4 kg).

Podczas ciąży wykluczone są jakiekolwiek diety odchudzające! Jeżeli kobieta za dużo przybiera na wadze, powinna zasięgnąć opinii lekarza. Nie wykluczone, że zostanie skierowana do dietetyka, który pomoże jej ustalić właściwy sposób odżywiania, który będzie optymalny i dla niej i dla maluszka.

Pozostałe porady

Błonnik sposobem na dobre trawienie

Odżywianie w ciąży

Błonnik to prawdziwa szara eminencja. Choć nie pcha się na afisz, bez niego o dobrym trawieniu możemy jedynie pomarzyć. Na szczęście znajduje się w wielu produktach spożywczych. Podpowiadamy, jak komponować menu, by nasz układ trawienny działał bez zarzutu.

Czytaj dalej
Dieta na ciążowe dolegliwości

Odżywianie w ciąży

Co jeść, aby złagodzić typowe w ciąży dolegliwości lub całkiem ich uniknąć? Mamy dietetyczne sposoby na mdłości, zgagę, obrzęki, wzdęcia i gazy, zaparcia i anemię!

Czytaj dalej
Dieta kobiety w ciąży. 10 zasad dietetycznych

Odżywianie w ciąży

O tym, że musisz się teraz zdrowo odżywiać, mówią ci pewnie wszyscy. Tylko co to tak naprawdę oznacza w przypadku kobiety, która spodziewa się dziecka? Oto praktyczna ściągawka z tego, jak powinna wyglądać dieta kobiety w ciąży.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Słoneczny Klasyk - trzewiki Emel z linii Roczek

Słoneczny Klasyk - trzewiki z linii Roczek, w którym nosek i pięta wykończone są charakterystycznym dziurkowaniem w stylu hiszpańskim. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało ... Czytaj dalej
Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie