Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Odżywianie w ciąży

Waga w ciąży

Odżywianie w ciąży

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

W trakcie ciąży trzeba przytyć i jest to naturalna kolej rzeczy, ale dodatkowe kilogramy najlepiej trzymać pod kontrolą. Oto mała ściągawka, jak prawidłowo przybierać na wadze.

W ciąży kobieta je więcej niż normalnie, ponieważ zwiększa się jej metabolizm. Poprzez macicę i łożysko odżywia swoje dziecko i zapewnia mu prawidłowy rozwój. Należy jednak pamiętać, że przede wszystkim liczy się jakość, a nie ilość posiłków. Dieta powinna dostarczać przyszłej mamie i jej maleństwu wszystkich elementów niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania.

Przyrost wagi w ciąży

Optymalna waga w ciąży przyszłej mamy to taka, która zapewnia maleństwu prawidłowy rozwój i nie ma negatywnych skutków dla kobiety. Jest ona uzależniona od wagi wyjściowej ciężarnej i proporcji między wagą a wzrostem. Generalnie przyjmuje się, iż kobieta nie powinna przytyć mniej niż 10 kg i nie więcej niż 15 kg (przy ciąży pojedynczej).

Idealnym sposobem na prawidłowy przyrost wagi w ciąży jest właściwa dieta, ograniczenie słodyczy i codzienna dawka lekkiego wysiłku fizycznego.

Zbyt dużo dodatkowych kilogramów może doprowadzić do wystąpienia u przyszłej mamy między innymi: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, czy problemów podczas porodu, gdy na przykład maluch będzie duży. Na pewno też będzie ciężko je zrzucić po porodzie.

Waga w ciąży - kiedy dodatkowe kilogramy

Początek ciąży - w pierwszym trymestrze masa ciała zwiększa się o 3-4 kg (później waga rośnie szybciej). W ciągu pierwszych czterech miesięcy organizm przyszłej mamy zaczyna gromadzić rezerwy w tkance tłuszczowej, głównie w okolicy ud i brzucha. Czas "magazynowania" przygotowuje ciało kobiety do drugiej fazy ciąży oraz do okresu karmienia piersią. Płód jest jeszcze niewielki i mało waży.

Po 4. miesiącu - w kolejnych miesiącach przyrost wagi w ciąży już związany jest między innymi ze wzrostem płodu. Pomiędzy 4. a 5. miesiącem waży on około 400 - 500 g. Jest to też czas, gdy gromadzone wcześniej przez organizm zapasy zaczynają być wykorzystywane. Należy dbać, by rozwój dziecka był optymalny.

Koniec ciąży - na wagę kobiety ciężarnej w okolicy porodu składają się:

  • waga dziecka (ok. 3,5 kg),
  • waga łożyska (0,7 kg),
  • waga płynu owodniowego (1 kg),
  • waga powiększającej się macicy i piersi (1,6 kg),
  • wzrost objętości krwi (1,5 kg)
  • rezerwy tłuszczowe (3-4 kg).

Podczas ciąży wykluczone są jakiekolwiek diety odchudzające! Jeżeli kobieta za dużo przybiera na wadze, powinna zasięgnąć opinii lekarza. Nie wykluczone, że zostanie skierowana do dietetyka, który pomoże jej ustalić właściwy sposób odżywiania, który będzie optymalny i dla niej i dla maluszka.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Potrawy, które może jeść mama karmiąca piersią

Odżywianie w ciąży

Proste do zrobienia i smaczne! Nie wymagają długiego przygotowywania, co jest szczególnie ważne, kiedy opiekujesz się maluszkiem, i w pierwszych tygodniach po porodzie, gdy wracasz do formy.

Czytaj dalej
Kasza - dobra dla mamy i jej malucha!

Odżywianie w ciąży

Kobietom planującym ciążę, spodziewającym się dziecka, mamom karmiącym piersią zaleca się regularne spożywanie kaszy. Produkt ten powinien się znaleźć również w diecie niemowlaków i starszych maluchów. O których rodzajach kaszy należy szczególnie pamiętać i dlaczego powinno włączyć się je do codziennego jadłospisu, wyjaśnia ekspert ds. żywienia.

Czytaj dalej
Dieta pod specjalnym nadzorem

Odżywianie w ciąży

To, w jaki sposób kobieta żywi się w czasie trwania ciąży, ma ogromne znaczenie nie tylko dla przebiegu ciąży, ale także dla zdrowia dziecka. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki na temat tego, jak się odżywiać i ile jeść, gdy oczekujemy dziecka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną ... Czytaj dalej
Nowe chusteczki KINDII CREAM Skuteczne oczyszczanie i kremowa pielęgnacja.

Zdrowie i pielęgnacja

Delikatna skóra dzieci wymaga wielkiej troskliwości i szczególnej uwagi - zwłaszcza, ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie