Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Odżywianie w ciąży

Zgaga - utrapienie ciężarnych kobiet

Odżywianie w ciąży

Tekst: Joanna Jarosławska

Zdjęcia: Dreamstime

Oczekiwanie na narodziny dziecka to czas, w którym kobieta przechodzi wiele zmian. Jest to też okres występowania różnorodnych dolegliwości. Jedną z nich jest zgaga, która nęka co czwartą ciężarną.

Zgaga ciążowa zazwyczaj pojawia się w chwili, gdy ustępuje większość dolegliwości z pierwszego trymestru. Początkowo spowodowana jest działaniem progesteronu. Jego podwyższony poziom w czasie ciąży ma za zadanie rozluźnianie mięśni macicy. Działa on również niestety na mięśnie przewodu pokarmowego, co umożliwia przedostawanie się kwasów żołądkowych do jego dolnego odcinka.

W końcowych miesiącach ciąży, kiedy macica jest już znacznie powiększona, uciska ona na żołądek. Jego zawartość zostaje wypchnięta w górę do przełyku. Na tym etapie zgaga może być bardziej dokuczliwa.

Praktyczne rady na zgagę w ciąży

W takiej sytuacji najlepiej jej zapobiegać. Nie przejadać się - lepiej jeść mniej a częściej. Warto podzielić nasze menu na 5-6 małych posiłków i spożywać je w krótkich odstępach czasu kilka razy dziennie. Koniecznie też trzeba zrezygnować z jedzenia późno w nocy.

Ważne jest nie tylko to, jak często i ile jemy, ale przede wszystkim co. Niektóre pokarmy nasilają uczucie zgagi w ciąży. Wystrzegać się należy posiłków tłustych, ostrych i kwaśnych. Powinno się również zrezygnować ze słodyczy i napojów gazowanych.

Unikać należy również mięty. Choć pozornie jest ona dobra na problemy trawienne, to absolutnie nie jest wskazana przy zgadze ciążowej! Dodatkowo pobudza soki trawienne i w efekcie potęguje ich wydzielanie w żołądku. Pomocne może być żucie gumy pomiędzy posiłkami. Ślina pomaga zneutralizować kwasy żołądkowe.

Bardzo ważne jest również, aby nie kłaść się zaraz po posiłku. Po jedzeniu dobrze pozostać przez kilka godzin w pozycji wyprostowanej. Ostatni posiłek powinien być zjedzony na 2-3 godziny przed snem. Najlepiej jest spać z wyżej uniesioną głową i tułowiem. Zapobiegnie to cofaniu się treści pokarmowych i soku żołądkowego w górę przełyku.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, aby nie ubierać się w rzeczy, które mogą uciskać brzuch lub talię. Należy unikać zginania się w pasie.

Domowe sposoby na zgagę ciążową

Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów na tę dolegliwość. Są to między innymi imbir (można spożywać w postaci ciasteczek lub naparów) czy siemię lniane, które po zaparzeniu i wypiciu tworzy w przełyku warstwę ochronną.

Wiele kobiet chwali niezbyt tłuste mleko, kefir i maślankę. Jeśli jednak dolegliwości są bardzo uciążliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a szczególnie gdy towarzyszą im silne wymioty lub utrata wagi, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Potrawy, które może jeść mama karmiąca piersią

Odżywianie w ciąży

Proste do zrobienia i smaczne! Nie wymagają długiego przygotowywania, co jest szczególnie ważne, kiedy opiekujesz się maluszkiem, i w pierwszych tygodniach po porodzie, gdy wracasz do formy.

Czytaj dalej
Kasza - dobra dla mamy i jej malucha!

Odżywianie w ciąży

Kobietom planującym ciążę, spodziewającym się dziecka, mamom karmiącym piersią zaleca się regularne spożywanie kaszy. Produkt ten powinien się znaleźć również w diecie niemowlaków i starszych maluchów. O których rodzajach kaszy należy szczególnie pamiętać i dlaczego powinno włączyć się je do codziennego jadłospisu, wyjaśnia ekspert ds. żywienia.

Czytaj dalej
Dieta pod specjalnym nadzorem

Odżywianie w ciąży

To, w jaki sposób kobieta żywi się w czasie trwania ciąży, ma ogromne znaczenie nie tylko dla przebiegu ciąży, ale także dla zdrowia dziecka. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki na temat tego, jak się odżywiać i ile jeść, gdy oczekujemy dziecka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną ... Czytaj dalej
Nowe chusteczki KINDII CREAM Skuteczne oczyszczanie i kremowa pielęgnacja.

Zdrowie i pielęgnacja

Delikatna skóra dzieci wymaga wielkiej troskliwości i szczególnej uwagi - zwłaszcza, ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie