Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Odżywianie w ciąży

Zgaga - utrapienie ciężarnych kobiet

Odżywianie w ciąży

Tekst: Joanna Jarosławska

Zdjęcia: Dreamstime

Oczekiwanie na narodziny dziecka to czas, w którym kobieta przechodzi wiele zmian. Jest to też okres występowania różnorodnych dolegliwości. Jedną z nich jest zgaga, która nęka co czwartą ciężarną.

Zgaga ciążowa zazwyczaj pojawia się w chwili, gdy ustępuje większość dolegliwości z pierwszego trymestru. Początkowo spowodowana jest działaniem progesteronu. Jego podwyższony poziom w czasie ciąży ma za zadanie rozluźnianie mięśni macicy. Działa on również niestety na mięśnie przewodu pokarmowego, co umożliwia przedostawanie się kwasów żołądkowych do jego dolnego odcinka.

W końcowych miesiącach ciąży, kiedy macica jest już znacznie powiększona, uciska ona na żołądek. Jego zawartość zostaje wypchnięta w górę do przełyku. Na tym etapie zgaga może być bardziej dokuczliwa.

Praktyczne rady na zgagę w ciąży

W takiej sytuacji najlepiej jej zapobiegać. Nie przejadać się - lepiej jeść mniej a częściej. Warto podzielić nasze menu na 5-6 małych posiłków i spożywać je w krótkich odstępach czasu kilka razy dziennie. Koniecznie też trzeba zrezygnować z jedzenia późno w nocy.

Ważne jest nie tylko to, jak często i ile jemy, ale przede wszystkim co. Niektóre pokarmy nasilają uczucie zgagi w ciąży. Wystrzegać się należy posiłków tłustych, ostrych i kwaśnych. Powinno się również zrezygnować ze słodyczy i napojów gazowanych.

Unikać należy również mięty. Choć pozornie jest ona dobra na problemy trawienne, to absolutnie nie jest wskazana przy zgadze ciążowej! Dodatkowo pobudza soki trawienne i w efekcie potęguje ich wydzielanie w żołądku. Pomocne może być żucie gumy pomiędzy posiłkami. Ślina pomaga zneutralizować kwasy żołądkowe.

Bardzo ważne jest również, aby nie kłaść się zaraz po posiłku. Po jedzeniu dobrze pozostać przez kilka godzin w pozycji wyprostowanej. Ostatni posiłek powinien być zjedzony na 2-3 godziny przed snem. Najlepiej jest spać z wyżej uniesioną głową i tułowiem. Zapobiegnie to cofaniu się treści pokarmowych i soku żołądkowego w górę przełyku.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, aby nie ubierać się w rzeczy, które mogą uciskać brzuch lub talię. Należy unikać zginania się w pasie.

Domowe sposoby na zgagę ciążową

Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów na tę dolegliwość. Są to między innymi imbir (można spożywać w postaci ciasteczek lub naparów) czy siemię lniane, które po zaparzeniu i wypiciu tworzy w przełyku warstwę ochronną.

Wiele kobiet chwali niezbyt tłuste mleko, kefir i maślankę. Jeśli jednak dolegliwości są bardzo uciążliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a szczególnie gdy towarzyszą im silne wymioty lub utrata wagi, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Pozostałe porady

Dieta pod specjalnym nadzorem

Odżywianie w ciąży

To, w jaki sposób kobieta żywi się w czasie trwania ciąży, ma ogromne znaczenie nie tylko dla przebiegu ciąży, ale także dla zdrowia dziecka. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki na temat tego, jak się odżywiać i ile jeść, gdy oczekujemy dziecka.

Czytaj dalej
Błonnik sposobem na dobre trawienie

Odżywianie w ciąży

Błonnik to prawdziwa szara eminencja. Choć nie pcha się na afisz, bez niego o dobrym trawieniu możemy jedynie pomarzyć. Na szczęście znajduje się w wielu produktach spożywczych. Podpowiadamy, jak komponować menu, by nasz układ trawienny działał bez zarzutu.

Czytaj dalej
Dieta na ciążowe dolegliwości

Odżywianie w ciąży

Co jeść, aby złagodzić typowe w ciąży dolegliwości lub całkiem ich uniknąć? Mamy dietetyczne sposoby na mdłości, zgagę, obrzęki, wzdęcia i gazy, zaparcia i anemię!

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie