Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Odżywianie w ciąży

Efektywna dieta przyszłej mamy

Odżywianie w ciąży

Tekst: Anna Kalarus, doradca żywieniowy

Planując powiększenie rodziny trzeba znacznie wcześniej zadbać o właściwą dietę. Szczególnie powinna pamiętać o tym przyszła mama.

Odpowiednie zasoby witamin, składników mineralnych oraz prawidłowa masa ciała zapewnia właściwy rozwój dziecka i dobre samopoczucie w trakcie ciąży. Dostarczane w codziennej diecie składniki pokarmowe wpływają na prawidłowy rozwój i wzrost dziecka.

Kwas foliowy w diecie przyszłej mamy

W pierwszych tygodniach ciąży niezwykle ważnym związkiem, który ogranicza powstawanie u dziecka wad układu nerwowego, jest kwas foliowy. Jeżeli dieta przyszłej mamy odbiega od ideału, należy przyjmować go najlepiej przez kilkanaście tygodni przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Najczęściej o ciąży dowiadujemy się między 4 - 6 tygodniem. Tymczasem już od pierwszych dni kształtuje się układ nerwowy i niedobory kwasu foliowego mogą być niebezpieczne.

Bogata w foliany dieta czy przyjmowanie kwasu foliowego zmniejsza ryzyko powstania wad wrodzonych nawet o 70 proc.

Najbogatsze w ten związek są warzywa liściaste (sałata, szpinak, nać pietruszki), brokuły, owoce cytrusowe, a także mięso, pełne ziarna zbóż, kefir, żółte sery. Warzywa i owoce warto jeść na surowo lub po krótkiej obróbce termicznej. Kwas foliowy jest wrażliwy na wysoką temperaturę. Straty z pożywienia mogą sięgać nawet 50 proc., stąd zaleca się przyjmowanie preparatów uzupełniających.

Dla dwojga, a nie za dwoje

Czasami ciąża usprawiedliwia żywieniowe zachcianki. Cały czas istnieje przekonanie, że bez większych konsekwencji można, a wręcz należy jeść więcej. Zmiany hormonalne, stres związany z nową sytuacją powoduje, że mamy ochotę sięgnąć po kolejną czekoladkę, kanapkę.

Tymczasem zapotrzebowanie energetyczne w I trymestrze się nie zmienia. Dopiero II i III trymestr ciąży wymaga zwiększenia kaloryczności posiłków, ale jedynie o 300kcal. W praktyce jest to więcej o kromkę pieczywa z wędliną i pomidorem oraz kubek jogurtu naturalnego - niewiele.

Jak powinna wyglądać dieta przyszłej mamy?

Rosnące z tygodnia na tydzień dziecko potrzebuje całej gamy składników do prawidłowego wzrostu. Nie zwiększając znacznie kaloryczności diety, należy sprostać większemu zapotrzebowaniu na witaminy i składniki mineralne.

Może być to z pozoru trudne, ale rozwiązaniem są produkty spożywcze jak najświeższe, dobrej jakości, nieprzetworzone. Ważne jest, aby dieta przyszłej mamy była urozmaicona.

Należy sięgać po różnorodne produkty i łączyć je w posiłkach. Wtedy mamy pewność, że dostarczymy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Należy pamiętać o większym zapotrzebowaniu na płyny. Najlepiej pić regularnie wodę, która zapobiegnie niebezpiecznemu dla zdrowia odwodnieniu i dodatkowo złagodzi dolegliwości ciążowe, takie jak mdłości czy zaparcia.

Tabela. Przykładowy zestaw posiłków

Dobre kwasy tłuszczowe w diecie przyszłej mamy

Dieta przyszłej mamy powinna dostarczać odpowiednich ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (nnkt). Są to związki, których nasz organizm nie potrafi wytwarzać. Wpływają na prawidłowy rozwój układu nerwowego i siatkówki oka dziecka. NNKT to tłuszcze omega-6 i omega-3 .

W codziennej diecie pod dostatkiem mamy tłuszczy z rodziny omega-6 (występują w olejach roślinnych, żółtku jaja, maśle). Często brakuje tych ważniejszych, omega-3 . Z tego względu w diecie ciężarnej 2 razy w tygodniu powinny pojawić się ryby morskie (makrela, tuńczyk, łosoś, śledź czy sardynki) - najlepsze źródło omega-3. Do sałatek dodawajmy olej rzepakowy, lniany czy sojowy. Dzieci kobiet, w których diecie była odpowiednia ilość omega-3, mają lepszą odporność i pamięć.

Pozostałe porady

Dieta pod specjalnym nadzorem

Odżywianie w ciąży

To, w jaki sposób kobieta żywi się w czasie trwania ciąży, ma ogromne znaczenie nie tylko dla przebiegu ciąży, ale także dla zdrowia dziecka. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki na temat tego, jak się odżywiać i ile jeść, gdy oczekujemy dziecka.

Czytaj dalej
Błonnik sposobem na dobre trawienie

Odżywianie w ciąży

Błonnik to prawdziwa szara eminencja. Choć nie pcha się na afisz, bez niego o dobrym trawieniu możemy jedynie pomarzyć. Na szczęście znajduje się w wielu produktach spożywczych. Podpowiadamy, jak komponować menu, by nasz układ trawienny działał bez zarzutu.

Czytaj dalej
Dieta na ciążowe dolegliwości

Odżywianie w ciąży

Co jeść, aby złagodzić typowe w ciąży dolegliwości lub całkiem ich uniknąć? Mamy dietetyczne sposoby na mdłości, zgagę, obrzęki, wzdęcia i gazy, zaparcia i anemię!

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie