Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Czego obawia się przyszły tata?

Nasze 9 miesięcy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Kiedy mężczyzna ma zostać ojcem obawia się wielu rzeczy, chociaż zazwyczaj głośno o tym nie mówi. Czy może oswoić te lęki, tak by móc w pełni cieszyć się z ojcostwa?

Wejście w rolę taty jest dla wielu mężczyzn nie lada wyzwaniem. Przyjście na świat dziecka jest bardziej naturalne i łatwiejsze dla kobiety. Każda bowiem mama ma aż dziewięć miesięcy na przygotowanie się do nowej roli, a tata...?

Skąd te obawy przyszłego taty?

Znaczna część męskich obaw wynika z braku doświadczenia i lęku przed "nieznanym", jeszcze inne ze zwykłego, ludzkiego egoizmu. Przyszłego tatę często przeraża wizja nowych obowiązków - nocne płacze, kąpiele, spacery, karmienie...w jego wyobrażeniu lista ta wydaje się nie mieć końca.

Z pewnością też ulegnie zmianie jego relacja z partnerką - przestanie być numerem jeden w jej życiu, a jego miejsce zajmie inny człowiek. Do tego dochodzą wątpliwości, czy przyszły tata będzie w stanie zapewnić finansowe bezpieczeństwo swojej rodzinie.

Czarę goryczy dopełnia świadomość, że jako mąż i ojciec nie będzie miał już tyle wolnego czasu dla samego siebie, na nocne seanse, spotkania z kumplami. Wielu mężczyzn, nawet tych o silnym charakterze, taka wizja może w pierwszej chwili pozbawiać radości z bycia ojcem.

Dlaczego ona...?

Zazwyczaj gdy kobieta jest w ciąży, to cała uwaga otoczenia skupiona jest na niej i rozwijającym się maleństwie. A przecież rodziców jest dwoje.

Ciąża partnerki uruchamia dodatkowo w mężczyźnie podświadomą zazdrość o możliwość macierzyństwa. "Jaka męska moc mogłaby się równać umiejętności rodzenia dzieci? Jaką męską umiejętność można przyrównać do matczynej zdolności karmienia piersią?" - słusznie zauważa francuski psychiatra Bertrand Cramer.

Przyszłemu tacie trudno jest poczuć faktyczne istnienie dziecka. W jego organizmie nie zachodzą żadne zmiany. Pośrednikiem w kontakcie z maluszkiem jest kobieta. Dlatego też wielu mężczyzn jest zdystansowanych i odrobinę wycofanych w tym okresie. Zazwyczaj stan ten mija chwilę po narodzinach dziecka.

Wspólna ciąża

Dobrym sposobem aby mężczyzna poczuł się ważny i doceniany w tym czasie jest aktywne uczestnictwo w ciąży partnerki. Nic bardziej nie zbliży w tym okresie przyszłych rodziców jak wzajemna troska o rosnący brzuszek.

A oto kilka rad na wspólne 9 miesięcy:

Wspólne wizyty u ginekologa. Towarzyszenie partnerce podczas spotkań z lekarzem, możliwość zobaczenia swojego dziecka na monitorze ultrasonografu, usłyszenie bicia jego serduszka sprawią, że przyszły tata wyraźniej odczuje realne istnienie swojego potomka.

Czytanie fachowej literatury. Zrozumienie tego, co dzieje się z partnerką w tym okresie, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, z pewnością ułatwi wzajemną komunikację. Dodatkowo zdobycie wiedzy na temat odżywiania czy bezpieczeństwa w ciąży pomoże w opiece nad przyszłą mamą, co w rezultacie doprowadzi do szczęśliwego finału.

Rozmowa z maluszkiem. Wprawdzie jest on jeszcze w brzuchu mamy, ale wszystko słyszy. Jeśli maleństwo będzie miało wiele okazji, by posłuchać głosu taty, to na pewno po porodzie szybko go rozpozna.

Bliski kontakt z brzuszkiem. Dotykanie rosnącego brzucha, a zwłaszcza gdy dziecko zaczyna kopać, pozwoli przyszłemu tacie lepiej poczuć obecność małego człowieka. Jednocześnie jest to doskonała okazja, by zbliżyć się do partnerki. Ona również potrzebuje w tym okresie dużo ciepła i czułości.

Szkoła rodzenia. Wspólne zajęcia w szkole rodzenia z pewnością zbliżą do siebie przyszłych rodziców i dobrze przygotują ich do porodu oraz opieki nad maluszkiem.

Codzienne rozmowy. Dialog to najlepszy sposób rozwiązywania problemów, rozwiewania wątpliwości i szukania kompromisów. Przyszły tata powinien dzielić się z ukochaną swoimi niepokojami, obawami i lękami. To żaden wstyd ani też ujma dla jego męskości. Z pewnością każda rozsądna kobieta to doceni.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Ciążowe dolegliwości? Poznaj największe mity

Nasze 9 miesięcy

Kiedyś wierzono, że przejście w ciąży pod drabiną sprawi, że dziecko będzie za małe. Z kolei nasze babcie nie nosiły korali na szyi w obawie, by maluch nie owinął się pępowiną. Choć dzisiaj mitów wokół ciąży i dolegliwości z nią zwianych, jest znacznie mniej, to wciąż istnieją. Które z nich są prawdziwe, a które może włożyć między bajki? Podpowiadamy.

Czytaj dalej
Aktywność fizyczna w ciąży. Co wolno, a z czego należy zrezygnować?

Nasze 9 miesięcy

Dziewięć miesięcy ciąży to nie tylko radosny czas oczekiwania na dziecko, planowania i przygotowywania się na jego przyjście na świat. To też doskonały okres do tego, aby zadbać o swoje ciało, by po porodzie i okresie połogu szybciej wrócić do formy i być pełną energii młodą mamą. Jak to zrobić? Radzi fizjoterapeutka z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT - Agata Madaj-Goldman.

Czytaj dalej
Mobilna Szkoła Rodzenia - uczymy celebrować macierzyństwo

Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia zazwyczaj kojarzy się z nauką i odpowiadaniem na pytanie, jak rodzić. Nazwa ta jednak bywa myląca, gdyż szkoła rodzenia ma przygotować kobietę, oraz jej partnera, nie tylko do porodu, ale również, a może przede wszystkim, do wzmocnienia u przyszłych rodziców ich własnego poczucia wartości, uświadomienia siły, jaka w nich drzemie, oswojenia z tym, co już wkrótce się stanie. Ogólnie rzecz biorąc - powinna przygotować do nowej roli życiowej.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie