Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Czego obawia się przyszły tata?

Nasze 9 miesięcy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Kiedy mężczyzna ma zostać ojcem obawia się wielu rzeczy, chociaż zazwyczaj głośno o tym nie mówi. Czy może oswoić te lęki, tak by móc w pełni cieszyć się z ojcostwa?

Wejście w rolę taty jest dla wielu mężczyzn nie lada wyzwaniem. Przyjście na świat dziecka jest bardziej naturalne i łatwiejsze dla kobiety. Każda bowiem mama ma aż dziewięć miesięcy na przygotowanie się do nowej roli, a tata...?

Skąd te obawy przyszłego taty?

Znaczna część męskich obaw wynika z braku doświadczenia i lęku przed "nieznanym", jeszcze inne ze zwykłego, ludzkiego egoizmu. Przyszłego tatę często przeraża wizja nowych obowiązków - nocne płacze, kąpiele, spacery, karmienie...w jego wyobrażeniu lista ta wydaje się nie mieć końca.

Z pewnością też ulegnie zmianie jego relacja z partnerką - przestanie być numerem jeden w jej życiu, a jego miejsce zajmie inny człowiek. Do tego dochodzą wątpliwości, czy przyszły tata będzie w stanie zapewnić finansowe bezpieczeństwo swojej rodzinie.

Czarę goryczy dopełnia świadomość, że jako mąż i ojciec nie będzie miał już tyle wolnego czasu dla samego siebie, na nocne seanse, spotkania z kumplami. Wielu mężczyzn, nawet tych o silnym charakterze, taka wizja może w pierwszej chwili pozbawiać radości z bycia ojcem.

Dlaczego ona...?

Zazwyczaj gdy kobieta jest w ciąży, to cała uwaga otoczenia skupiona jest na niej i rozwijającym się maleństwie. A przecież rodziców jest dwoje.

Ciąża partnerki uruchamia dodatkowo w mężczyźnie podświadomą zazdrość o możliwość macierzyństwa. "Jaka męska moc mogłaby się równać umiejętności rodzenia dzieci? Jaką męską umiejętność można przyrównać do matczynej zdolności karmienia piersią?" - słusznie zauważa francuski psychiatra Bertrand Cramer.

Przyszłemu tacie trudno jest poczuć faktyczne istnienie dziecka. W jego organizmie nie zachodzą żadne zmiany. Pośrednikiem w kontakcie z maluszkiem jest kobieta. Dlatego też wielu mężczyzn jest zdystansowanych i odrobinę wycofanych w tym okresie. Zazwyczaj stan ten mija chwilę po narodzinach dziecka.

Wspólna ciąża

Dobrym sposobem aby mężczyzna poczuł się ważny i doceniany w tym czasie jest aktywne uczestnictwo w ciąży partnerki. Nic bardziej nie zbliży w tym okresie przyszłych rodziców jak wzajemna troska o rosnący brzuszek.

A oto kilka rad na wspólne 9 miesięcy:

Wspólne wizyty u ginekologa. Towarzyszenie partnerce podczas spotkań z lekarzem, możliwość zobaczenia swojego dziecka na monitorze ultrasonografu, usłyszenie bicia jego serduszka sprawią, że przyszły tata wyraźniej odczuje realne istnienie swojego potomka.

Czytanie fachowej literatury. Zrozumienie tego, co dzieje się z partnerką w tym okresie, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, z pewnością ułatwi wzajemną komunikację. Dodatkowo zdobycie wiedzy na temat odżywiania czy bezpieczeństwa w ciąży pomoże w opiece nad przyszłą mamą, co w rezultacie doprowadzi do szczęśliwego finału.

Rozmowa z maluszkiem. Wprawdzie jest on jeszcze w brzuchu mamy, ale wszystko słyszy. Jeśli maleństwo będzie miało wiele okazji, by posłuchać głosu taty, to na pewno po porodzie szybko go rozpozna.

Bliski kontakt z brzuszkiem. Dotykanie rosnącego brzucha, a zwłaszcza gdy dziecko zaczyna kopać, pozwoli przyszłemu tacie lepiej poczuć obecność małego człowieka. Jednocześnie jest to doskonała okazja, by zbliżyć się do partnerki. Ona również potrzebuje w tym okresie dużo ciepła i czułości.

Szkoła rodzenia. Wspólne zajęcia w szkole rodzenia z pewnością zbliżą do siebie przyszłych rodziców i dobrze przygotują ich do porodu oraz opieki nad maluszkiem.

Codzienne rozmowy. Dialog to najlepszy sposób rozwiązywania problemów, rozwiewania wątpliwości i szukania kompromisów. Przyszły tata powinien dzielić się z ukochaną swoimi niepokojami, obawami i lękami. To żaden wstyd ani też ujma dla jego męskości. Z pewnością każda rozsądna kobieta to doceni.

Pozostałe porady

Pierwsze zakupy dla malucha

Nasze 9 miesięcy

Przeglądając asortyment dla maluszków, trudno oprzeć się pokusie kupowania. Uginające się półki od kolorowych śpioszków, kaftaników, grających zabawek, milusińskich przytulanek, grzechotek...

Czytaj dalej
Ekologiczny strój ciążowy

Nasze 9 miesięcy

Częste zakupy są nieodłącznym elementem ciąży. Uzupełniamy garderobę, próbując nadążyć za zmieniającą się figurą, i przygotowujemy wyprawkę dla maluszka. Dzięki szerokiej ofercie dla przyszłych mam, bez trudu podążamy za trendami i wyglądamy świetnie bez względu na wielkość ciążowego brzuszka.

Czytaj dalej
Fitness w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Prawidłowa, niezagrożona ciąża jest fizjologicznym okresem w życiu kobiety i nie ma potrzeby w specjalny sposób zmieniać trybu życia. Każda przyszła mama podświadomie zaczyna zdrowiej się odżywiać, stara się również więcej czasu poświęcać na relaks, zarówno psychiczny, jaki fizyczny. Coraz więcej mam decyduje się też na gimnastykę lub fitness w ciąży.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

Poradnik

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój ... Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie