Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Czego obawia się przyszły tata?

Nasze 9 miesięcy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Kiedy mężczyzna ma zostać ojcem obawia się wielu rzeczy, chociaż zazwyczaj głośno o tym nie mówi. Czy może oswoić te lęki, tak by móc w pełni cieszyć się z ojcostwa?

Wejście w rolę taty jest dla wielu mężczyzn nie lada wyzwaniem. Przyjście na świat dziecka jest bardziej naturalne i łatwiejsze dla kobiety. Każda bowiem mama ma aż dziewięć miesięcy na przygotowanie się do nowej roli, a tata...?

Skąd te obawy przyszłego taty?

Znaczna część męskich obaw wynika z braku doświadczenia i lęku przed "nieznanym", jeszcze inne ze zwykłego, ludzkiego egoizmu. Przyszłego tatę często przeraża wizja nowych obowiązków - nocne płacze, kąpiele, spacery, karmienie...w jego wyobrażeniu lista ta wydaje się nie mieć końca.

Z pewnością też ulegnie zmianie jego relacja z partnerką - przestanie być numerem jeden w jej życiu, a jego miejsce zajmie inny człowiek. Do tego dochodzą wątpliwości, czy przyszły tata będzie w stanie zapewnić finansowe bezpieczeństwo swojej rodzinie.

Czarę goryczy dopełnia świadomość, że jako mąż i ojciec nie będzie miał już tyle wolnego czasu dla samego siebie, na nocne seanse, spotkania z kumplami. Wielu mężczyzn, nawet tych o silnym charakterze, taka wizja może w pierwszej chwili pozbawiać radości z bycia ojcem.

Dlaczego ona...?

Zazwyczaj gdy kobieta jest w ciąży, to cała uwaga otoczenia skupiona jest na niej i rozwijającym się maleństwie. A przecież rodziców jest dwoje.

Ciąża partnerki uruchamia dodatkowo w mężczyźnie podświadomą zazdrość o możliwość macierzyństwa. "Jaka męska moc mogłaby się równać umiejętności rodzenia dzieci? Jaką męską umiejętność można przyrównać do matczynej zdolności karmienia piersią?" - słusznie zauważa francuski psychiatra Bertrand Cramer.

Przyszłemu tacie trudno jest poczuć faktyczne istnienie dziecka. W jego organizmie nie zachodzą żadne zmiany. Pośrednikiem w kontakcie z maluszkiem jest kobieta. Dlatego też wielu mężczyzn jest zdystansowanych i odrobinę wycofanych w tym okresie. Zazwyczaj stan ten mija chwilę po narodzinach dziecka.

Wspólna ciąża

Dobrym sposobem aby mężczyzna poczuł się ważny i doceniany w tym czasie jest aktywne uczestnictwo w ciąży partnerki. Nic bardziej nie zbliży w tym okresie przyszłych rodziców jak wzajemna troska o rosnący brzuszek.

A oto kilka rad na wspólne 9 miesięcy:

Wspólne wizyty u ginekologa. Towarzyszenie partnerce podczas spotkań z lekarzem, możliwość zobaczenia swojego dziecka na monitorze ultrasonografu, usłyszenie bicia jego serduszka sprawią, że przyszły tata wyraźniej odczuje realne istnienie swojego potomka.

Czytanie fachowej literatury. Zrozumienie tego, co dzieje się z partnerką w tym okresie, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, z pewnością ułatwi wzajemną komunikację. Dodatkowo zdobycie wiedzy na temat odżywiania czy bezpieczeństwa w ciąży pomoże w opiece nad przyszłą mamą, co w rezultacie doprowadzi do szczęśliwego finału.

Rozmowa z maluszkiem. Wprawdzie jest on jeszcze w brzuchu mamy, ale wszystko słyszy. Jeśli maleństwo będzie miało wiele okazji, by posłuchać głosu taty, to na pewno po porodzie szybko go rozpozna.

Bliski kontakt z brzuszkiem. Dotykanie rosnącego brzucha, a zwłaszcza gdy dziecko zaczyna kopać, pozwoli przyszłemu tacie lepiej poczuć obecność małego człowieka. Jednocześnie jest to doskonała okazja, by zbliżyć się do partnerki. Ona również potrzebuje w tym okresie dużo ciepła i czułości.

Szkoła rodzenia. Wspólne zajęcia w szkole rodzenia z pewnością zbliżą do siebie przyszłych rodziców i dobrze przygotują ich do porodu oraz opieki nad maluszkiem.

Codzienne rozmowy. Dialog to najlepszy sposób rozwiązywania problemów, rozwiewania wątpliwości i szukania kompromisów. Przyszły tata powinien dzielić się z ukochaną swoimi niepokojami, obawami i lękami. To żaden wstyd ani też ujma dla jego męskości. Z pewnością każda rozsądna kobieta to doceni.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem rzeczy potrzebnych w szpitalu do ostatniej chwili. Gdy poród się zacznie, może być trudno zebrać myśli i skupić się na pakowaniu. Ale jest też druga szkoła, która radzi, by spakować się tylko z grubsza, a gdy zaczną się pierwsze skurcze zająć myśli dopakowywaniem.

Czytaj dalej
Pierwsze zakupy dla malucha

Nasze 9 miesięcy

Przeglądając asortyment dla maluszków, trudno oprzeć się pokusie kupowania. Uginające się półki od kolorowych śpioszków, kaftaników, grających zabawek, milusińskich przytulanek, grzechotek...

Czytaj dalej
Ekologiczny strój ciążowy

Nasze 9 miesięcy

Częste zakupy są nieodłącznym elementem ciąży. Uzupełniamy garderobę, próbując nadążyć za zmieniającą się figurą, i przygotowujemy wyprawkę dla maluszka. Dzięki szerokiej ofercie dla przyszłych mam, bez trudu podążamy za trendami i wyglądamy świetnie bez względu na wielkość ciążowego brzuszka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie