Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Pierwsze zakupy dla malucha

Nasze 9 miesięcy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Przeglądając asortyment dla maluszków, trudno oprzeć się pokusie kupowania. Uginające się półki od kolorowych śpioszków, kaftaników, grających zabawek, milusińskich przytulanek, grzechotek...

...można tak długo wymieniać. Efekt tego całego zamieszania jest taki, że wychodzimy z zakupów dla malucha z wypchaną po brzegi torbą rzeczy, z których połowa nam się nie przyda lub nasz maluch nie zdąży ich użyć. Oto kilka naszych podpowiedzi, które mogą pomóc uniknąć takich sytuacji.

Wybierając ubrania dla dziecka, przede wszystkim kieruj się wygodą, a na drugim miejscu panującą modą oraz wyglądem.

Krótki przewodnik, jak zrobić zakupy dla malucha "z głową"

Zanim zaczniesz robić zakupy dla malucha, zastanów się, czego faktycznie będziesz potrzebowała. Pamiętaj też, że zawsze można coś dokupić - trudniej oddać rzeczy już nabyte.

  • Nie krępuj się przyjmować ubranka po innych dzieciach (zwłaszcza, jeśli propozycja wychodzi od rodziny lub przyjaciół). W pierwszych miesiącach życia trzeba przebierać maluszka kilka razy dziennie. Nawet jeśli ofiarowane ubranka nie wpisują się w twój gust, zawsze możesz trzymać je na przysłowiową "czarną godzinę", np. gdy nie zdążysz na czas z praniem. Zanim pójdziesz na zakupy dla malucha, koniecznie sprawdź, co pożyczyłaś lub dostałaś.
  • Jeżeli znajomi zapytają cię, czego potrzebujesz dla dziecka, nie czuj się zakłopotana. Szczera odpowiedź ułatwi sprawę obydwu stronom: twoi bliscy nie będą mieli dylematu podczas wyboru odpowiedniego prezentu, ty z kolei unikniesz ryzyka gromadzenia rzeczy niepotrzebnych. Możesz podsunąć im kilka propozycji w różnym przedziale cenowym, tak by dać im swobodę wyboru.
  • Nie rób zakupów dla malucha "na zapas", czyli takich, po które jeszcze długo nie sięgniesz (np. krzesełko do karmienia, ubrania w różnych rozmiarach). Poczekaj, aż maluch się urodzi, zobacz, jakie dostanie prezenty - wówczas dopiero na spokojnie oceń, czego wam brakuje.
  • Najwięcej ubranek kup w rozmiarze na 6-9 miesięcy, przyda się też kilka kompletów na 3-miesięcznego szkraba i 2-3 pasujące na noworodka. Praktyczniej będzie przez kilka tygodni podwijać rękawki, bo zanim się obejrzysz, wszystko będzie już pasowało.
  • Rozsądnie jest też przechowywać paragony ze sklepów i nie rozpakowywać wszystkiego zaraz po zakupach dla malucha. W ten sposób łatwiej będzie oddać niepasujące rzeczy - może się przecież zdarzyć, że twój maluch zaraz po urodzeniu będzie ważył 5 kg lub też urodzisz małą kruszynkę. Gromadzoną garderobę dopasuj do pory roku, w której pojawi się na świecie maluszek. Nawet najpiękniejsza letnia sukieneczka z falbankami nie przyda ci się zimą.
  • Kupuj ubranka wykonane z miękkich, naturalnych materiałów, które łatwo wyprać i wyprasować. Powinny one zapewniać dziecku swobodę ruchów i dopasowywać się do rosnącego szkraba.
  • Praktyczniej jest wybrać zapięcia na zatrzaski, a nie na guziki (są mniej wygodne w użyciu i mogą być niebezpieczne dla maluszka). Ważne jest też, aby dół śpioszków łatwo się odpinał do zmiany pieluchy. Unikaj również sznureczków i tasiemek - one także są niebezpieczne i mogą podrażniać skórę niemowlaka.
  • Nie kupuj całej wyprawki dla malucha w kolorze niebieskim bądź różowym - pamiętaj o innych barwach. Zarówno chłopcu, jak i dziewczynce ładnie jest w kolorze czerwonym, żółtym czy zielonym.
  • Z kosmetyków i przyborów toaletowych kup tylko absolutne minimum. Wybierając je, sprawdź, czy nie zawierają alkoholu, sztucznych barwników oraz innych chemicznych dodatków.
  • Sprawdź, czy twoja domowa apteczka wyposażona jest we wszystko, co niezbędne w nagłych wypadkach, np. środki obniżające gorączkę.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Ciążowe dolegliwości? Poznaj największe mity

Nasze 9 miesięcy

Kiedyś wierzono, że przejście w ciąży pod drabiną sprawi, że dziecko będzie za małe. Z kolei nasze babcie nie nosiły korali na szyi w obawie, by maluch nie owinął się pępowiną. Choć dzisiaj mitów wokół ciąży i dolegliwości z nią zwianych, jest znacznie mniej, to wciąż istnieją. Które z nich są prawdziwe, a które może włożyć między bajki? Podpowiadamy.

Czytaj dalej
Aktywność fizyczna w ciąży. Co wolno, a z czego należy zrezygnować?

Nasze 9 miesięcy

Dziewięć miesięcy ciąży to nie tylko radosny czas oczekiwania na dziecko, planowania i przygotowywania się na jego przyjście na świat. To też doskonały okres do tego, aby zadbać o swoje ciało, by po porodzie i okresie połogu szybciej wrócić do formy i być pełną energii młodą mamą. Jak to zrobić? Radzi fizjoterapeutka z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT - Agata Madaj-Goldman.

Czytaj dalej
Mobilna Szkoła Rodzenia - uczymy celebrować macierzyństwo

Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia zazwyczaj kojarzy się z nauką i odpowiadaniem na pytanie, jak rodzić. Nazwa ta jednak bywa myląca, gdyż szkoła rodzenia ma przygotować kobietę, oraz jej partnera, nie tylko do porodu, ale również, a może przede wszystkim, do wzmocnienia u przyszłych rodziców ich własnego poczucia wartości, uświadomienia siły, jaka w nich drzemie, oswojenia z tym, co już wkrótce się stanie. Ogólnie rzecz biorąc - powinna przygotować do nowej roli życiowej.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie