Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Ekologiczny strój ciążowy

Nasze 9 miesięcy

Tekst: Natalia Adamska-Golińska

Zdjęcia: Rita Lorenc

Częste zakupy są nieodłącznym elementem ciąży. Uzupełniamy garderobę, próbując nadążyć za zmieniającą się figurą, i przygotowujemy wyprawkę dla maluszka. Dzięki szerokiej ofercie dla przyszłych mam, bez trudu podążamy za trendami i wyglądamy świetnie bez względu na wielkość ciążowego brzuszka.

Kupując ubrania w tym szczególnym czasie, warto zwrócić uwagę nie tylko na fason, ale również na jakość materiału.

Bawełniany strój ciążowy

Metka z napisem "100 proc. bawełny" zazwyczaj wzbudza nasze zaufanie. Ubrania wykonane z tego materiału uważa się za wygodne i naturalne. Tymczasem bawełna bawełnie nierówna. Ta konwencjonalna, której jest na rynku najwięcej, najczęściej pochodzi z roślin modyfikowanych genetycznie lub upraw, w których stosuje się duże ilości syntetycznych środków ochrony roślin. Według organizacji Pesticide Action Network,

10 procent rocznego zużycia pestycydów i 25 proc. rocznego zużycia środków owadobójczych jest wykorzystywane właśnie do produkcji bawełny. Co roku tysiące robotników ma poważne problemy zdrowotne w związku z narażeniem na działanie tych chemikaliów. Raporty WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) wskazują również na istnienie zagrożenia ze strony substancji stosowanych przy produkcji bawełny dla niemowląt i dzieci.

Niebezpieczne mogą być także chlorowe wybielacze, toksyczne barwniki i syntetyczne zmiękczacze wykorzystywane w dalszej obróbce włókna bawełny. W konwencjonalnych procesach produkcji tego materiału używa się ich tysiące. Uważa się, że są one jedną z przyczyn występowania alergii.

Ekologiczna bawełna

Alternatywą dla bawełny konwencjonalnej jest ekologiczna. Coraz więcej firm sieciowych wprowadza do swojego asortymentu ubrania szyte z materiałów organicznych. W sieci pojawiło się również wiele sklepów oferujących eko-ubranka dla dzieci.

Różnicę pomiędzy materiałem "eko" a konwencjonalnym da się wyczuć już po pierwszym dotyku. Bawełna ekologiczna jest bardziej miękka i delikatna. Strukturę tę udaje się uzyskać dzięki rezygnacji z chemicznego czyszczenia (bawełna zbierana ręcznie jest mniej zanieczyszczona) oraz farbowaniu naturalnymi barwnikami. W konsekwencji włókna bawełny ekologicznej są silniejsze i bardziej wygładzone. To najbardziej wyczuwalna dla użytkownika, ale nie jedyna różnica pomiędzy uprawami "eko" a konwencjonalnymi.

Certyfikowane plantacje muszą przejść trzyletnią kwarantannę, która pozwali oczyścić glebę z substancji chemicznych. W eko-uprawie dozwolone są tylko naturalne środki ochrony roślin. Wszystko to sprawia, że bawełna ekologiczna jest droższa od konwencjonalnej. W zamian otrzymujemy produkt trwalszy, co sprawdza się szczególnie w przypadku ubranek używanych przez więcej niż jedno dziecko.

Jak kupować eko-bawełnę?

Oprócz wyższej ceny, napisu "organic cotton" na metce powinniśmy szukać również certyfikatu Global Organic Textile Standard. Otrzymują go tylko wyroby włókiennicze, które są wyprodukowane z co najmniej 70 procent materiałów ekologicznych.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Mobilna Szkoła Rodzenia - uczymy celebrować macierzyństwo

Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia zazwyczaj kojarzy się z nauką i odpowiadaniem na pytanie, jak rodzić. Nazwa ta jednak bywa myląca, gdyż szkoła rodzenia ma przygotować kobietę, oraz jej partnera, nie tylko do porodu, ale również, a może przede wszystkim, do wzmocnienia u przyszłych rodziców ich własnego poczucia wartości, uświadomienia siły, jaka w nich drzemie, oswojenia z tym, co już wkrótce się stanie. Ogólnie rzecz biorąc - powinna przygotować do nowej roli życiowej.

Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem rzeczy potrzebnych w szpitalu do ostatniej chwili. Gdy poród się zacznie, może być trudno zebrać myśli i skupić się na pakowaniu. Ale jest też druga szkoła, która radzi, by spakować się tylko z grubsza, a gdy zaczną się pierwsze skurcze zająć myśli dopakowywaniem.

Czytaj dalej
Pierwsze zakupy dla malucha

Nasze 9 miesięcy

Przeglądając asortyment dla maluszków, trudno oprzeć się pokusie kupowania. Uginające się półki od kolorowych śpioszków, kaftaników, grających zabawek, milusińskich przytulanek, grzechotek...

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Wakacyjna walizka maluszka

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podroży i odpoczynku, który chcemy spędzić z najbliższymi. ... Czytaj dalej
Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie