Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Ekologiczny strój ciążowy

Nasze 9 miesięcy

Tekst: Natalia Adamska-Golińska

Zdjęcia: Rita Lorenc

Częste zakupy są nieodłącznym elementem ciąży. Uzupełniamy garderobę, próbując nadążyć za zmieniającą się figurą, i przygotowujemy wyprawkę dla maluszka. Dzięki szerokiej ofercie dla przyszłych mam, bez trudu podążamy za trendami i wyglądamy świetnie bez względu na wielkość ciążowego brzuszka.

Kupując ubrania w tym szczególnym czasie, warto zwrócić uwagę nie tylko na fason, ale również na jakość materiału.

Bawełniany strój ciążowy

Metka z napisem "100 proc. bawełny" zazwyczaj wzbudza nasze zaufanie. Ubrania wykonane z tego materiału uważa się za wygodne i naturalne. Tymczasem bawełna bawełnie nierówna. Ta konwencjonalna, której jest na rynku najwięcej, najczęściej pochodzi z roślin modyfikowanych genetycznie lub upraw, w których stosuje się duże ilości syntetycznych środków ochrony roślin. Według organizacji Pesticide Action Network,

10 procent rocznego zużycia pestycydów i 25 proc. rocznego zużycia środków owadobójczych jest wykorzystywane właśnie do produkcji bawełny. Co roku tysiące robotników ma poważne problemy zdrowotne w związku z narażeniem na działanie tych chemikaliów. Raporty WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) wskazują również na istnienie zagrożenia ze strony substancji stosowanych przy produkcji bawełny dla niemowląt i dzieci.

Niebezpieczne mogą być także chlorowe wybielacze, toksyczne barwniki i syntetyczne zmiękczacze wykorzystywane w dalszej obróbce włókna bawełny. W konwencjonalnych procesach produkcji tego materiału używa się ich tysiące. Uważa się, że są one jedną z przyczyn występowania alergii.

Ekologiczna bawełna

Alternatywą dla bawełny konwencjonalnej jest ekologiczna. Coraz więcej firm sieciowych wprowadza do swojego asortymentu ubrania szyte z materiałów organicznych. W sieci pojawiło się również wiele sklepów oferujących eko-ubranka dla dzieci.

Różnicę pomiędzy materiałem "eko" a konwencjonalnym da się wyczuć już po pierwszym dotyku. Bawełna ekologiczna jest bardziej miękka i delikatna. Strukturę tę udaje się uzyskać dzięki rezygnacji z chemicznego czyszczenia (bawełna zbierana ręcznie jest mniej zanieczyszczona) oraz farbowaniu naturalnymi barwnikami. W konsekwencji włókna bawełny ekologicznej są silniejsze i bardziej wygładzone. To najbardziej wyczuwalna dla użytkownika, ale nie jedyna różnica pomiędzy uprawami "eko" a konwencjonalnymi.

Certyfikowane plantacje muszą przejść trzyletnią kwarantannę, która pozwali oczyścić glebę z substancji chemicznych. W eko-uprawie dozwolone są tylko naturalne środki ochrony roślin. Wszystko to sprawia, że bawełna ekologiczna jest droższa od konwencjonalnej. W zamian otrzymujemy produkt trwalszy, co sprawdza się szczególnie w przypadku ubranek używanych przez więcej niż jedno dziecko.

Jak kupować eko-bawełnę?

Oprócz wyższej ceny, napisu "organic cotton" na metce powinniśmy szukać również certyfikatu Global Organic Textile Standard. Otrzymują go tylko wyroby włókiennicze, które są wyprodukowane z co najmniej 70 procent materiałów ekologicznych.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Ciążowe dolegliwości? Poznaj największe mity

Nasze 9 miesięcy

Kiedyś wierzono, że przejście w ciąży pod drabiną sprawi, że dziecko będzie za małe. Z kolei nasze babcie nie nosiły korali na szyi w obawie, by maluch nie owinął się pępowiną. Choć dzisiaj mitów wokół ciąży i dolegliwości z nią zwianych, jest znacznie mniej, to wciąż istnieją. Które z nich są prawdziwe, a które może włożyć między bajki? Podpowiadamy.

Czytaj dalej
Aktywność fizyczna w ciąży. Co wolno, a z czego należy zrezygnować?

Nasze 9 miesięcy

Dziewięć miesięcy ciąży to nie tylko radosny czas oczekiwania na dziecko, planowania i przygotowywania się na jego przyjście na świat. To też doskonały okres do tego, aby zadbać o swoje ciało, by po porodzie i okresie połogu szybciej wrócić do formy i być pełną energii młodą mamą. Jak to zrobić? Radzi fizjoterapeutka z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT - Agata Madaj-Goldman.

Czytaj dalej
Mobilna Szkoła Rodzenia - uczymy celebrować macierzyństwo

Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia zazwyczaj kojarzy się z nauką i odpowiadaniem na pytanie, jak rodzić. Nazwa ta jednak bywa myląca, gdyż szkoła rodzenia ma przygotować kobietę, oraz jej partnera, nie tylko do porodu, ale również, a może przede wszystkim, do wzmocnienia u przyszłych rodziców ich własnego poczucia wartości, uświadomienia siły, jaka w nich drzemie, oswojenia z tym, co już wkrótce się stanie. Ogólnie rzecz biorąc - powinna przygotować do nowej roli życiowej.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Plan na wakacje - macierzyństwo

Zdrowie przyszłej mamy

Wakacje to dobry moment na planowanie dziecka. Wiele par często słyszy takie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie