Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Test NIFTY - rewolucja w badaniach prenatalnych

Nasze 9 miesięcy

Zdjęcia: HealthThink

Test NIFTY wyróżnia się spośród stosowanych dotychczas metod nieinwazyjnych badań prenatalnych, takich jak USG czy test PAPP-A, jako znacznie od nich dokładniejszy (z wykrywalnością trisomii ponad 99%).

Test NIFTY nie niesie ryzyka poronienia lub infekcji i zdecydowanie rzadziej wymaga potwierdzenia przy użyciu metod inwazyjnych.

NIFTY (Non-Invasive-Fetal-Trisomy) to nieinwazyjny, prenatalny test przesiewowy określający ryzyko wystąpienia trisomii płodu. W oparciu o zaawansowaną technologię umożliwia on wyselekcjonowanie DNA dziecka z krwi matki oraz wykluczenie z wysokim prawdopodobieństwem najczęstszych trisomii płodu, w tym zespołu Downa, zespołu Edwards'a i zespołu Patau.

Test NIFTY - co jest potrzebne

Do przeprowadzenia badania wystarcza ok. 10 ml krwi żylnej matki pobranej jak do standardowego badania morfologicznego.

Test NIFTY pozwala wyeliminować etap badań biochemicznych, a dzięki wysokiemu współczynnikowi wykrywalności (powyżej 99 %) i znikomej ilości wyników fałszywie dodatnich (poniżej 1%) nie naraża przyszłej mamy na niepokój związany z ryzykiem amniopunkcji oraz pozwala wykluczyć konieczność badań inwazyjnych.

Dla kogo test NIFTY?

Test NIFTY - pobieranie krwi
Test NIFTY - pobieranie krwi

Test NIFTY można wykonać każdej pacjentce w ciąży pomiędzy 12 a 24 tygodniem, bez żadnych dodatkowych wskazań. Może on służyć jako bardzo wiarygodny i dokładny test na trisomię również u młodych przyszłych mam, nieobciążonych złymi wynikami innych testów. Nie mniej jednak znajduje on szczególne miejsce u pacjentek po 35. roku życia lub u tych, u których inne testy lub badanie USG sugerowały podwyższone ryzyko urodzenia dziecka z aberracjami chromosomowymi - twierdzi dr Rogiewicz.

Test NIFTY jest również dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które mają przeciwwskazania do inwazyjnych badań prenatalnych, jak np.: przodujące łożysko, wysokie ryzyko poronienia, zakażenie HBV, HIV, a także dla kobiet, które korzystały z metod rozrodu wspomaganego.

Test NIFTY - kiedy wykonać

Test NIFTY można wykonać pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży, równolegle z innymi badaniami typowymi dla tego okresu ciąży.

Instytut BGI - laboratorium, gdzie wykonują test NIFTY
Instytut BGI - laboratorium, gdzie wykonują test NIFTY

Galopujący postęp nauki daje możliwość coraz bezpieczniejszego i skuteczniejszego diagnozowania chorób, w tym również wad genetycznych. W dziedzinie badań prenatalnych odkrycia naukowe pozwalają na przeprowadzanie skomplikowanych operacji, leczenie wad serca, a tym samym ratowanie życia jeszcze w okresie płodowym.

Zespół Downa, trisomia 21 (ang. Down syndrome, trisomy 21), nazywany też mongolizmem - zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21.

Dla rodziców oczekujących dziecka informacja o tym, że jest ono całkowicie zdrowe, jest niewątpliwie najcenniejsza, a wyeliminowanie niepotrzebnego ryzyka związanego z badaniami prenatalnymi jest w ich przypadku nieocenioną wartością.

Test NIFTY - cena

Przeprowadzenie testu NIFTY kosztuje 2500 zł

Konsultacja merytoryczna:
dr n. med. Lech Dudarewicz

Zobacz też:

Pozostałe porady

Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem rzeczy potrzebnych w szpitalu do ostatniej chwili. Gdy poród się zacznie, może być trudno zebrać myśli i skupić się na pakowaniu. Ale jest też druga szkoła, która radzi, by spakować się tylko z grubsza, a gdy zaczną się pierwsze skurcze zająć myśli dopakowywaniem.

Czytaj dalej
Pierwsze zakupy dla malucha

Nasze 9 miesięcy

Przeglądając asortyment dla maluszków, trudno oprzeć się pokusie kupowania. Uginające się półki od kolorowych śpioszków, kaftaników, grających zabawek, milusińskich przytulanek, grzechotek...

Czytaj dalej
Ekologiczny strój ciążowy

Nasze 9 miesięcy

Częste zakupy są nieodłącznym elementem ciąży. Uzupełniamy garderobę, próbując nadążyć za zmieniającą się figurą, i przygotowujemy wyprawkę dla maluszka. Dzięki szerokiej ofercie dla przyszłych mam, bez trudu podążamy za trendami i wyglądamy świetnie bez względu na wielkość ciążowego brzuszka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie