Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Test NIFTY - rewolucja w badaniach prenatalnych

Nasze 9 miesięcy

Zdjęcia: HealthThink

Test NIFTY wyróżnia się spośród stosowanych dotychczas metod nieinwazyjnych badań prenatalnych, takich jak USG czy test PAPP-A, jako znacznie od nich dokładniejszy (z wykrywalnością trisomii ponad 99%).

Test NIFTY nie niesie ryzyka poronienia lub infekcji i zdecydowanie rzadziej wymaga potwierdzenia przy użyciu metod inwazyjnych.

NIFTY (Non-Invasive-Fetal-Trisomy) to nieinwazyjny, prenatalny test przesiewowy określający ryzyko wystąpienia trisomii płodu. W oparciu o zaawansowaną technologię umożliwia on wyselekcjonowanie DNA dziecka z krwi matki oraz wykluczenie z wysokim prawdopodobieństwem najczęstszych trisomii płodu, w tym zespołu Downa, zespołu Edwards'a i zespołu Patau.

Test NIFTY - co jest potrzebne

Do przeprowadzenia badania wystarcza ok. 10 ml krwi żylnej matki pobranej jak do standardowego badania morfologicznego.

Test NIFTY pozwala wyeliminować etap badań biochemicznych, a dzięki wysokiemu współczynnikowi wykrywalności (powyżej 99 %) i znikomej ilości wyników fałszywie dodatnich (poniżej 1%) nie naraża przyszłej mamy na niepokój związany z ryzykiem amniopunkcji oraz pozwala wykluczyć konieczność badań inwazyjnych.

Dla kogo test NIFTY?

Test NIFTY - pobieranie krwi
Test NIFTY - pobieranie krwi

Test NIFTY można wykonać każdej pacjentce w ciąży pomiędzy 12 a 24 tygodniem, bez żadnych dodatkowych wskazań. Może on służyć jako bardzo wiarygodny i dokładny test na trisomię również u młodych przyszłych mam, nieobciążonych złymi wynikami innych testów. Nie mniej jednak znajduje on szczególne miejsce u pacjentek po 35. roku życia lub u tych, u których inne testy lub badanie USG sugerowały podwyższone ryzyko urodzenia dziecka z aberracjami chromosomowymi - twierdzi dr Rogiewicz.

Test NIFTY jest również dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które mają przeciwwskazania do inwazyjnych badań prenatalnych, jak np.: przodujące łożysko, wysokie ryzyko poronienia, zakażenie HBV, HIV, a także dla kobiet, które korzystały z metod rozrodu wspomaganego.

Test NIFTY - kiedy wykonać

Test NIFTY można wykonać pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży, równolegle z innymi badaniami typowymi dla tego okresu ciąży.

Instytut BGI - laboratorium, gdzie wykonują test NIFTY
Instytut BGI - laboratorium, gdzie wykonują test NIFTY

Galopujący postęp nauki daje możliwość coraz bezpieczniejszego i skuteczniejszego diagnozowania chorób, w tym również wad genetycznych. W dziedzinie badań prenatalnych odkrycia naukowe pozwalają na przeprowadzanie skomplikowanych operacji, leczenie wad serca, a tym samym ratowanie życia jeszcze w okresie płodowym.

Zespół Downa, trisomia 21 (ang. Down syndrome, trisomy 21), nazywany też mongolizmem - zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21.

Dla rodziców oczekujących dziecka informacja o tym, że jest ono całkowicie zdrowe, jest niewątpliwie najcenniejsza, a wyeliminowanie niepotrzebnego ryzyka związanego z badaniami prenatalnymi jest w ich przypadku nieocenioną wartością.

Test NIFTY - cena

Przeprowadzenie testu NIFTY kosztuje 2500 zł

Konsultacja merytoryczna:
dr n. med. Lech Dudarewicz

Zobacz też:

Pozostałe porady

Aktywność fizyczna w ciąży. Co wolno, a z czego należy zrezygnować?

Nasze 9 miesięcy

Dziewięć miesięcy ciąży to nie tylko radosny czas oczekiwania na dziecko, planowania i przygotowywania się na jego przyjście na świat. To też doskonały okres do tego, aby zadbać o swoje ciało, by po porodzie i okresie połogu szybciej wrócić do formy i być pełną energii młodą mamą. Jak to zrobić? Radzi fizjoterapeutka z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT - Agata Madaj-Goldman.

Czytaj dalej
Mobilna Szkoła Rodzenia - uczymy celebrować macierzyństwo

Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia zazwyczaj kojarzy się z nauką i odpowiadaniem na pytanie, jak rodzić. Nazwa ta jednak bywa myląca, gdyż szkoła rodzenia ma przygotować kobietę, oraz jej partnera, nie tylko do porodu, ale również, a może przede wszystkim, do wzmocnienia u przyszłych rodziców ich własnego poczucia wartości, uświadomienia siły, jaka w nich drzemie, oswojenia z tym, co już wkrótce się stanie. Ogólnie rzecz biorąc - powinna przygotować do nowej roli życiowej.

Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem rzeczy potrzebnych w szpitalu do ostatniej chwili. Gdy poród się zacznie, może być trudno zebrać myśli i skupić się na pakowaniu. Ale jest też druga szkoła, która radzi, by spakować się tylko z grubsza, a gdy zaczną się pierwsze skurcze zająć myśli dopakowywaniem.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu ... Czytaj dalej
Dziecięce boho na poddaszu

Pokój przedszkolaka

Pokój dziecięcy bez słodkiego, landrynkowego różu i motywów zaczerpniętych ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie