Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Test ciążowy - czy będę mamą?

Nasze 9 miesięcy

Tekst: Agata Brandt

Zdjęcia: Dreamstime

Kobiety oczekujące na wytęsknione dziecko wsłuchują się we własne organizmy, szukając najmniejszych oznak, że udało im się zajść w ciążę. Przez wiele stuleci ciążę potwierdzały dwa objawy - zatrzymanie miesiączki i rosnący brzuch.

Dziś ciężarne nie muszą czekać, aż ich własne ciała dadzą im tak jednoznaczny komunikat. Dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny każda kobieta może potwierdzić, że jest w odmiennym stanie nawet kilkanaście dni po zapłodnieniu.

Test ciążowy - test życia

Wszystkie testy ciążowe wykorzystują ten sam mechanizm - wykrywają w organizmie kobiety obecność hormonu
ciążowego zwanego gonadotropiną kosmówkową (HCG), a dokładnie jej podjednostki beta, czyli beta-HCG.
Gonadotropina, zwana inaczej choriogonadotropiną, to hormon wytwarzany już na wczesnych etapach rozwoju
ciąży. Jego zadaniem jest m.in. podtrzymanie produkcji niezbędnego dla rozwoju ciąży progesteronu przez ciałko
żółte jajnika.

Produkcja HCG narasta do 12. tygodnia ciąży, potem jej poziom w organizmie stopniowo maleje, aż
do dnia porodu. Gonadotropina zaczyna być wydzielana w momencie, gdy zarodek na dobre zagnieździ się w jamie
macicy. A to może nastąpić 6-8 dnia po zapłodnieniu, tyle bowiem czasu potrzebuje zapłodniona komórka, by dotrzeć
przez jajowód do macicy. 

Najszybciej zatem można rozpoznać ciążę, wykonując test w 7-9 dniu po zapłodnieniu (ale o pewności
pozytywnego wyniku można mówić dopiero po ok. 14 dniach od zapłodnienia).

Najczęściej kobiety sięgają wtedy po najłatwiej dostępne testy, tzw. paskowe, które mogą wykonać samodzielnie w domu. Zawierają one specjalnie spreparowane przeciwciała, które łączą się z hormonem HCG, zabarwiając pasek w okienku testowym. By test mógł wykryć ciążę, w moczu musi wystąpić odpowiednie stężenie hormonu, dlatego, jeśli zostanie on wykonany zbyt wcześnie, może dać fałszywie negatywny wynik. A to, jak szybko test może potwierdzić lub rozwiać nadzieje na macierzyństwo, zależy od jego czułości.

Ultraczułe: testy, które mogą wykryć ewentualną ciążę już 10 dni po zapłodnieniu, czyli ok. 4 dni przed terminem miesiączki. Ich czułość wynosi do 500 IU/l.

Średnioczułe: o czułości od 500 do 800 IU/l, potwierdzają obecność zapłodnionego zarodka przy wyższym stężeniu
gonadotropiny w moczu. Oznacza to, że prawdziwą odpowiedź na pytanie "Czy będę mamą?" mogą dać dopiero w 14 dni po zapłodnieniu, mniej więcej w dniu spodziewanej miesiączki.

Najmniej czułe: najpóźniej wykrywają ciążę testy o czułości powyżej 800 IU/l - potwierdzą ją dopiero trzy tygodnie po zapłodnieniu. Należy wykonać je więc nie wcześniej niż tydzień po terminie spodziewanej miesiączki.

Jak rozpoznać czułość testu ciążowego?

Informacja o czułości powinna być zawarta na opakowaniu każdego testu. Bez względu jednak na jej poziom, wszyscy
producenci testów zalecają, by badanie zostało wykonane z pierwszej porannej próbki moczu, która zawiera najwyższe
dobowe stężenie hormonu. Lekarze przypominają także, że choć ultraczułe testy teoretycznie wykrywają ciążę już 10 dni
od zapłodnienia, to ze względu na trudność w określeniu dokładnego dnia, w którym do niego doszło, najlepiej zrobić
test ciążowy dzień po spodziewanej dacie miesiączki. Wtedy poziom hormonów w próbce moczu będzie już tak wysoki,
że test go wykryje.

A co, jeśli kobieta jest zbyt niecierpliwa, by tak długo czekać na potwierdzenie swoich nadziei?

Wtedy zostaje jej wizyta w laboratorium i sprawdzenie poziomu gonadotropiny we krwi. Ten test, podczas którego oznacza się stężenie beta- HCG w surowicy, jest najbardziej wiarygodny. Na wynik czeka się od kilku do 24 godzin (zależnie od tego, czy robimy badanie w laboratorium, czy np. przychodni, która dopiero przesyła próbkę krwi do laboratorium). Poziom hormonu poniżej 5 mIU/ml (5 IU/L) uznawany jest za wynik negatywny.

Jeśli poziom jest wyższy, można zacząć się cieszyć, choć z kupowaniem pierwszych śpioszków lepiej poczekać na wizytę
u ginekologa i potwierdzające ciążę ostatecznie badanie USG. Jeżeli wynik testu ciążowego nie jest jednoznaczny, warto powtórzyć go po dwóch dniach (najlepiej w tym samym laboratorium) - wzrost stężenia hormonu sugeruje ciążę

Czasami niestety dodatni wynik testu nie musi świadczyć o ciąży, podniesienie poziomu beta-HCG powodują np. niektóre choroby. Dlatego ważny jest przyrost ilości gonadotropiny w organizmie, który powinien kształtować się na poziomie 66 proc. w ciągu 48 godzin i 114 proc. w ciągu 72 godzin. Mniejsze wartości mogą sugerować poronienie lub ciążę pozamaciczną, wtedy przyrost stężenia hormonu jest wolniejszy. Wyższy od przeciętnego przyrost hormonu może oznaczać podwójną radość, czyli ciążę bliźniaczą.

Test ciążowy - potwierdzenie wyniku

Daje je wizyta u ginekologa i dopochwowe badanie USG, podczas którego będzie widoczny pęcherzyk ciążowy z zarodkiem i akcją serca. Ale uwaga: nie ma co meldować się u lekarza tuż po zrobieniu pierwszego testu z moczu i zobaczeniu na nim upragnionej kreseczki. Na wizytę u ginekologa najlepiej udać się 2 tygodnie po terminie spodziewanej menstruacji, czyli powyżej 6. tygodnia ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Wówczas badanie ultrasonograficzne pozwoli na rozpoznanie ciąży, określenie lokalizacji pęcherzyka ciążowego i ocenę jego prawidłowego rozwoju. A wtedy można już otwierać szampana (bezalkoholowego) i szykować się na 9 miesięcy wielkich zmian w życiu i własnym organizmie.

konsultacja dr Grzegorz Południewski, specjalista ginekologii i położnictwa autor publikacji i ksiażek dla młodzieży o tematyce zdrowia seksualnego, współpracuje m.in. z Kliniką Leczenia Niepłodności Gameta i Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej Kriobank. www.poludniewski.pl

Zobacz też:

Pozostałe porady

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów garderoby. Noszą je kobiety w każdym wieku, jak również ciężarne, które w tym okresie, często wolą ubierać się w wygodne sukienki i spódnice, a do nich zakładać rajstopy. Jakie wybrać, tak by ciężarna czuła się w nich wygodnie i bezpiecznie? Podpowiadamy.

Czytaj dalej
Ciążowe dolegliwości? Poznaj największe mity

Nasze 9 miesięcy

Kiedyś wierzono, że przejście w ciąży pod drabiną sprawi, że dziecko będzie za małe. Z kolei nasze babcie nie nosiły korali na szyi w obawie, by maluch nie owinął się pępowiną. Choć dzisiaj mitów wokół ciąży i dolegliwości z nią zwianych, jest znacznie mniej, to wciąż istnieją. Które z nich są prawdziwe, a które może włożyć między bajki? Podpowiadamy.

Czytaj dalej
Aktywność fizyczna w ciąży. Co wolno, a z czego należy zrezygnować?

Nasze 9 miesięcy

Dziewięć miesięcy ciąży to nie tylko radosny czas oczekiwania na dziecko, planowania i przygotowywania się na jego przyjście na świat. To też doskonały okres do tego, aby zadbać o swoje ciało, by po porodzie i okresie połogu szybciej wrócić do formy i być pełną energii młodą mamą. Jak to zrobić? Radzi fizjoterapeutka z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT - Agata Madaj-Goldman.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie