Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia - kiedy zacząć i czy warto?

Nasze 9 miesięcy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Narodziny dziecka to bez wątpienia wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej kobiety oraz prawdziwa "rewolucja" również z fizycznego punktu widzenia. Trzeba zatem dobrze się do tego przygotować, a najlepiej w szkole rodzenia.

Szkoła rodzenia - dlaczego i czy warto?

Zajęcia prowadzone w szkołach rodzenia opierają się na wiedzy teoretycznej, ćwiczeniach relaksacyjnych i określonych technikach oddychania. Ich celem jest ograniczenie napięcia i stresu rodzącej. Zdarzają się sytuacje, gdy lęk przed bólem w czasie porodu jest tak wielki, że odbiera kobiecie całą radość z macierzyństwa.

W trakcie zajęć kobieta ma okazję usłyszeć o wszystkich aspektach ciąży, o tym co ją czeka. Jest to również doskonała okazja do zadawania pytań, wyrażania swoich obaw, wątpliwości oraz dzielenia się z innymi kobietami swoim doświadczeniem. Wiedza na ten temat pozwala przyszłej mamie poczuć się pewniej, łagodzi lęk i zapewnia pożądany w tym okresie komfort psychiczny.

Trafny wybór szkoły rodzenia

Szkoły rodzenia różnią się między sobą m.in. doborem tematów oraz sposobem ich realizacji. Generalnie w każdej z nich można uzyskać wiedzę na temat rozwoju dziecka, przebiegu ciąży, porodu i połogu. Poznaje się zasady opieki i pielęgnacji maluszka oraz wskazówki, jak karmić naturalnie. Niektóre szkoły oferują także możliwość zwiedzenia oddziału położniczego.

Wybierając szkołę rodzenia sprawdź:

  • czy odpowiada twoim oczekiwaniom kto ją prowadzi (kompetencje, uprawnienia prowadzących),
  • opinie innych kobiet, które korzystały ze szkoły rodzenia, możliwość kontaktu z parami, które są już po porodzie (zmniejsza poczucie lęku),
  • odległość placówki od miejsca twojego zamieszkania,
  • wielkość grup (czy istnieje możliwość zajęć indywidualnych),
  • kiedy odbywają się zajęcia (wieczorem, weekendy),
  • czy istnieje możliwość zaangażowania ojca (o ile tego chcesz),
  • cenę (czasami samorządy refundują szkoły rodzenia, NFZ - nie),
  • możliwość zwiedzenia sali porodowej i rozmowy z personelem szpitala (w ramach przygotowań do porodu),
  • czy można wypożyczyć sprzęt przydatny na sali porodowej i po porodzie (np. laktator),
  • czy jest oferta dla młodych rodziców (np. kurs masażu noworodka).

Ile kosztuje szkoła rodzenia

Ceny zajęć w szkołach rodzenia są zróżnicowane. Generalnie zależą od rodzaju wybranej metody, liczby spotkań, typu kursu (indywidualny, grupowy). Przeciętnie za uczestnictwo w zajęciach teoretycznych i praktycznych trzeba zapłacić kilkaset złotych. Bywają też szkoły finansowane na przykład przez fundację, ale jest ich niewiele. W niektórych placówkach można liczyć na zniżki lub atrakcyjne raty.

Przed kursem

Zanim wybierzesz się na pierwsze zajęcia zjedz lekki posiłek, ubierz się w luźny strój (zwłaszcza spodnie), zapakuj antypoślizgowe skarpetki i butelkę wody mineralnej. Po zajęciach najlepiej zarezerwuj sobie chwilę na odpoczynek.

Materiały źródłowe: "Ciąża dziewięć szczęśliwych miesięcy", red. A. Jackowska, Larousse, Warszawa 2010.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Aktywność fizyczna w ciąży. Co wolno, a z czego należy zrezygnować?

Nasze 9 miesięcy

Dziewięć miesięcy ciąży to nie tylko radosny czas oczekiwania na dziecko, planowania i przygotowywania się na jego przyjście na świat. To też doskonały okres do tego, aby zadbać o swoje ciało, by po porodzie i okresie połogu szybciej wrócić do formy i być pełną energii młodą mamą. Jak to zrobić? Radzi fizjoterapeutka z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT - Agata Madaj-Goldman.

Czytaj dalej
Mobilna Szkoła Rodzenia - uczymy celebrować macierzyństwo

Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia zazwyczaj kojarzy się z nauką i odpowiadaniem na pytanie, jak rodzić. Nazwa ta jednak bywa myląca, gdyż szkoła rodzenia ma przygotować kobietę, oraz jej partnera, nie tylko do porodu, ale również, a może przede wszystkim, do wzmocnienia u przyszłych rodziców ich własnego poczucia wartości, uświadomienia siły, jaka w nich drzemie, oswojenia z tym, co już wkrótce się stanie. Ogólnie rzecz biorąc - powinna przygotować do nowej roli życiowej.

Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem rzeczy potrzebnych w szpitalu do ostatniej chwili. Gdy poród się zacznie, może być trudno zebrać myśli i skupić się na pakowaniu. Ale jest też druga szkoła, która radzi, by spakować się tylko z grubsza, a gdy zaczną się pierwsze skurcze zająć myśli dopakowywaniem.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jaki wybrać materac do łóżka dziecka?

Kącik dla noworodka

Zastanawiając się nad tym, jaki materac dla dziecka jest najbardziej odpowiedni, ... Czytaj dalej
Domki dla lalek - idealny prezent gwiazdkowy

Rozwój i edukacja

Nie ma prezentów idealnych, ale są bliskie ideału. Za taki można uznać różne ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie