Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia - kiedy zacząć i czy warto?

Nasze 9 miesięcy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Narodziny dziecka to bez wątpienia wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej kobiety oraz prawdziwa "rewolucja" również z fizycznego punktu widzenia. Trzeba zatem dobrze się do tego przygotować, a najlepiej w szkole rodzenia.

Szkoła rodzenia - dlaczego i czy warto?

Zajęcia prowadzone w szkołach rodzenia opierają się na wiedzy teoretycznej, ćwiczeniach relaksacyjnych i określonych technikach oddychania. Ich celem jest ograniczenie napięcia i stresu rodzącej. Zdarzają się sytuacje, gdy lęk przed bólem w czasie porodu jest tak wielki, że odbiera kobiecie całą radość z macierzyństwa.

W trakcie zajęć kobieta ma okazję usłyszeć o wszystkich aspektach ciąży, o tym co ją czeka. Jest to również doskonała okazja do zadawania pytań, wyrażania swoich obaw, wątpliwości oraz dzielenia się z innymi kobietami swoim doświadczeniem. Wiedza na ten temat pozwala przyszłej mamie poczuć się pewniej, łagodzi lęk i zapewnia pożądany w tym okresie komfort psychiczny.

Trafny wybór szkoły rodzenia

Szkoły rodzenia różnią się między sobą m.in. doborem tematów oraz sposobem ich realizacji. Generalnie w każdej z nich można uzyskać wiedzę na temat rozwoju dziecka, przebiegu ciąży, porodu i połogu. Poznaje się zasady opieki i pielęgnacji maluszka oraz wskazówki, jak karmić naturalnie. Niektóre szkoły oferują także możliwość zwiedzenia oddziału położniczego.

Wybierając szkołę rodzenia sprawdź:

  • czy odpowiada twoim oczekiwaniom kto ją prowadzi (kompetencje, uprawnienia prowadzących),
  • opinie innych kobiet, które korzystały ze szkoły rodzenia, możliwość kontaktu z parami, które są już po porodzie (zmniejsza poczucie lęku),
  • odległość placówki od miejsca twojego zamieszkania,
  • wielkość grup (czy istnieje możliwość zajęć indywidualnych),
  • kiedy odbywają się zajęcia (wieczorem, weekendy),
  • czy istnieje możliwość zaangażowania ojca (o ile tego chcesz),
  • cenę (czasami samorządy refundują szkoły rodzenia, NFZ - nie),
  • możliwość zwiedzenia sali porodowej i rozmowy z personelem szpitala (w ramach przygotowań do porodu),
  • czy można wypożyczyć sprzęt przydatny na sali porodowej i po porodzie (np. laktator),
  • czy jest oferta dla młodych rodziców (np. kurs masażu noworodka).

Ile kosztuje szkoła rodzenia

Ceny zajęć w szkołach rodzenia są zróżnicowane. Generalnie zależą od rodzaju wybranej metody, liczby spotkań, typu kursu (indywidualny, grupowy). Przeciętnie za uczestnictwo w zajęciach teoretycznych i praktycznych trzeba zapłacić kilkaset złotych. Bywają też szkoły finansowane na przykład przez fundację, ale jest ich niewiele. W niektórych placówkach można liczyć na zniżki lub atrakcyjne raty.

Przed kursem

Zanim wybierzesz się na pierwsze zajęcia zjedz lekki posiłek, ubierz się w luźny strój (zwłaszcza spodnie), zapakuj antypoślizgowe skarpetki i butelkę wody mineralnej. Po zajęciach najlepiej zarezerwuj sobie chwilę na odpoczynek.

Materiały źródłowe: "Ciąża dziewięć szczęśliwych miesięcy", red. A. Jackowska, Larousse, Warszawa 2010.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem rzeczy potrzebnych w szpitalu do ostatniej chwili. Gdy poród się zacznie, może być trudno zebrać myśli i skupić się na pakowaniu. Ale jest też druga szkoła, która radzi, by spakować się tylko z grubsza, a gdy zaczną się pierwsze skurcze zająć myśli dopakowywaniem.

Czytaj dalej
Pierwsze zakupy dla malucha

Nasze 9 miesięcy

Przeglądając asortyment dla maluszków, trudno oprzeć się pokusie kupowania. Uginające się półki od kolorowych śpioszków, kaftaników, grających zabawek, milusińskich przytulanek, grzechotek...

Czytaj dalej
Ekologiczny strój ciążowy

Nasze 9 miesięcy

Częste zakupy są nieodłącznym elementem ciąży. Uzupełniamy garderobę, próbując nadążyć za zmieniającą się figurą, i przygotowujemy wyprawkę dla maluszka. Dzięki szerokiej ofercie dla przyszłych mam, bez trudu podążamy za trendami i wyglądamy świetnie bez względu na wielkość ciążowego brzuszka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie