Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia - kiedy zacząć i czy warto?

Nasze 9 miesięcy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Narodziny dziecka to bez wątpienia wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej kobiety oraz prawdziwa "rewolucja" również z fizycznego punktu widzenia. Trzeba zatem dobrze się do tego przygotować, a najlepiej w szkole rodzenia.

Szkoła rodzenia - dlaczego i czy warto?

Zajęcia prowadzone w szkołach rodzenia opierają się na wiedzy teoretycznej, ćwiczeniach relaksacyjnych i określonych technikach oddychania. Ich celem jest ograniczenie napięcia i stresu rodzącej. Zdarzają się sytuacje, gdy lęk przed bólem w czasie porodu jest tak wielki, że odbiera kobiecie całą radość z macierzyństwa.

W trakcie zajęć kobieta ma okazję usłyszeć o wszystkich aspektach ciąży, o tym co ją czeka. Jest to również doskonała okazja do zadawania pytań, wyrażania swoich obaw, wątpliwości oraz dzielenia się z innymi kobietami swoim doświadczeniem. Wiedza na ten temat pozwala przyszłej mamie poczuć się pewniej, łagodzi lęk i zapewnia pożądany w tym okresie komfort psychiczny.

Trafny wybór szkoły rodzenia

Szkoły rodzenia różnią się między sobą m.in. doborem tematów oraz sposobem ich realizacji. Generalnie w każdej z nich można uzyskać wiedzę na temat rozwoju dziecka, przebiegu ciąży, porodu i połogu. Poznaje się zasady opieki i pielęgnacji maluszka oraz wskazówki, jak karmić naturalnie. Niektóre szkoły oferują także możliwość zwiedzenia oddziału położniczego.

Wybierając szkołę rodzenia sprawdź:

  • czy odpowiada twoim oczekiwaniom kto ją prowadzi (kompetencje, uprawnienia prowadzących),
  • opinie innych kobiet, które korzystały ze szkoły rodzenia, możliwość kontaktu z parami, które są już po porodzie (zmniejsza poczucie lęku),
  • odległość placówki od miejsca twojego zamieszkania,
  • wielkość grup (czy istnieje możliwość zajęć indywidualnych),
  • kiedy odbywają się zajęcia (wieczorem, weekendy),
  • czy istnieje możliwość zaangażowania ojca (o ile tego chcesz),
  • cenę (czasami samorządy refundują szkoły rodzenia, NFZ - nie),
  • możliwość zwiedzenia sali porodowej i rozmowy z personelem szpitala (w ramach przygotowań do porodu),
  • czy można wypożyczyć sprzęt przydatny na sali porodowej i po porodzie (np. laktator),
  • czy jest oferta dla młodych rodziców (np. kurs masażu noworodka).

Ile kosztuje szkoła rodzenia

Ceny zajęć w szkołach rodzenia są zróżnicowane. Generalnie zależą od rodzaju wybranej metody, liczby spotkań, typu kursu (indywidualny, grupowy). Przeciętnie za uczestnictwo w zajęciach teoretycznych i praktycznych trzeba zapłacić kilkaset złotych. Bywają też szkoły finansowane na przykład przez fundację, ale jest ich niewiele. W niektórych placówkach można liczyć na zniżki lub atrakcyjne raty.

Przed kursem

Zanim wybierzesz się na pierwsze zajęcia zjedz lekki posiłek, ubierz się w luźny strój (zwłaszcza spodnie), zapakuj antypoślizgowe skarpetki i butelkę wody mineralnej. Po zajęciach najlepiej zarezerwuj sobie chwilę na odpoczynek.

Materiały źródłowe: "Ciąża dziewięć szczęśliwych miesięcy", red. A. Jackowska, Larousse, Warszawa 2010.

Pozostałe porady

Pierwsze zakupy dla malucha

Nasze 9 miesięcy

Przeglądając asortyment dla maluszków, trudno oprzeć się pokusie kupowania. Uginające się półki od kolorowych śpioszków, kaftaników, grających zabawek, milusińskich przytulanek, grzechotek...

Czytaj dalej
Ekologiczny strój ciążowy

Nasze 9 miesięcy

Częste zakupy są nieodłącznym elementem ciąży. Uzupełniamy garderobę, próbując nadążyć za zmieniającą się figurą, i przygotowujemy wyprawkę dla maluszka. Dzięki szerokiej ofercie dla przyszłych mam, bez trudu podążamy za trendami i wyglądamy świetnie bez względu na wielkość ciążowego brzuszka.

Czytaj dalej
Fitness w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Prawidłowa, niezagrożona ciąża jest fizjologicznym okresem w życiu kobiety i nie ma potrzeby w specjalny sposób zmieniać trybu życia. Każda przyszła mama podświadomie zaczyna zdrowiej się odżywiać, stara się również więcej czasu poświęcać na relaks, zarówno psychiczny, jaki fizyczny. Coraz więcej mam decyduje się też na gimnastykę lub fitness w ciąży.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

Poradnik

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój ... Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie