Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia - kiedy zacząć i czy warto?

Nasze 9 miesięcy

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Narodziny dziecka to bez wątpienia wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej kobiety oraz prawdziwa "rewolucja" również z fizycznego punktu widzenia. Trzeba zatem dobrze się do tego przygotować, a najlepiej w szkole rodzenia.

Szkoła rodzenia - dlaczego i czy warto?

Zajęcia prowadzone w szkołach rodzenia opierają się na wiedzy teoretycznej, ćwiczeniach relaksacyjnych i określonych technikach oddychania. Ich celem jest ograniczenie napięcia i stresu rodzącej. Zdarzają się sytuacje, gdy lęk przed bólem w czasie porodu jest tak wielki, że odbiera kobiecie całą radość z macierzyństwa.

W trakcie zajęć kobieta ma okazję usłyszeć o wszystkich aspektach ciąży, o tym co ją czeka. Jest to również doskonała okazja do zadawania pytań, wyrażania swoich obaw, wątpliwości oraz dzielenia się z innymi kobietami swoim doświadczeniem. Wiedza na ten temat pozwala przyszłej mamie poczuć się pewniej, łagodzi lęk i zapewnia pożądany w tym okresie komfort psychiczny.

Trafny wybór szkoły rodzenia

Szkoły rodzenia różnią się między sobą m.in. doborem tematów oraz sposobem ich realizacji. Generalnie w każdej z nich można uzyskać wiedzę na temat rozwoju dziecka, przebiegu ciąży, porodu i połogu. Poznaje się zasady opieki i pielęgnacji maluszka oraz wskazówki, jak karmić naturalnie. Niektóre szkoły oferują także możliwość zwiedzenia oddziału położniczego.

Wybierając szkołę rodzenia sprawdź:

  • czy odpowiada twoim oczekiwaniom kto ją prowadzi (kompetencje, uprawnienia prowadzących),
  • opinie innych kobiet, które korzystały ze szkoły rodzenia, możliwość kontaktu z parami, które są już po porodzie (zmniejsza poczucie lęku),
  • odległość placówki od miejsca twojego zamieszkania,
  • wielkość grup (czy istnieje możliwość zajęć indywidualnych),
  • kiedy odbywają się zajęcia (wieczorem, weekendy),
  • czy istnieje możliwość zaangażowania ojca (o ile tego chcesz),
  • cenę (czasami samorządy refundują szkoły rodzenia, NFZ - nie),
  • możliwość zwiedzenia sali porodowej i rozmowy z personelem szpitala (w ramach przygotowań do porodu),
  • czy można wypożyczyć sprzęt przydatny na sali porodowej i po porodzie (np. laktator),
  • czy jest oferta dla młodych rodziców (np. kurs masażu noworodka).

Ile kosztuje szkoła rodzenia

Ceny zajęć w szkołach rodzenia są zróżnicowane. Generalnie zależą od rodzaju wybranej metody, liczby spotkań, typu kursu (indywidualny, grupowy). Przeciętnie za uczestnictwo w zajęciach teoretycznych i praktycznych trzeba zapłacić kilkaset złotych. Bywają też szkoły finansowane na przykład przez fundację, ale jest ich niewiele. W niektórych placówkach można liczyć na zniżki lub atrakcyjne raty.

Przed kursem

Zanim wybierzesz się na pierwsze zajęcia zjedz lekki posiłek, ubierz się w luźny strój (zwłaszcza spodnie), zapakuj antypoślizgowe skarpetki i butelkę wody mineralnej. Po zajęciach najlepiej zarezerwuj sobie chwilę na odpoczynek.

Materiały źródłowe: "Ciąża dziewięć szczęśliwych miesięcy", red. A. Jackowska, Larousse, Warszawa 2010.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów garderoby. Noszą je kobiety w każdym wieku, jak również ciężarne, które w tym okresie, często wolą ubierać się w wygodne sukienki i spódnice, a do nich zakładać rajstopy. Jakie wybrać, tak by ciężarna czuła się w nich wygodnie i bezpiecznie? Podpowiadamy.

Czytaj dalej
Ciążowe dolegliwości? Poznaj największe mity

Nasze 9 miesięcy

Kiedyś wierzono, że przejście w ciąży pod drabiną sprawi, że dziecko będzie za małe. Z kolei nasze babcie nie nosiły korali na szyi w obawie, by maluch nie owinął się pępowiną. Choć dzisiaj mitów wokół ciąży i dolegliwości z nią zwianych, jest znacznie mniej, to wciąż istnieją. Które z nich są prawdziwe, a które może włożyć między bajki? Podpowiadamy.

Czytaj dalej
Aktywność fizyczna w ciąży. Co wolno, a z czego należy zrezygnować?

Nasze 9 miesięcy

Dziewięć miesięcy ciąży to nie tylko radosny czas oczekiwania na dziecko, planowania i przygotowywania się na jego przyjście na świat. To też doskonały okres do tego, aby zadbać o swoje ciało, by po porodzie i okresie połogu szybciej wrócić do formy i być pełną energii młodą mamą. Jak to zrobić? Radzi fizjoterapeutka z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT - Agata Madaj-Goldman.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie