Poradnik - Ciąża - Nasze 9 miesięcy

Mobilna Szkoła Rodzenia - uczymy celebrować macierzyństwo

Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia zazwyczaj kojarzy się z nauką i odpowiadaniem na pytanie, jak rodzić. Nazwa ta jednak bywa myląca, gdyż szkoła rodzenia ma przygotować kobietę, oraz jej partnera, nie tylko do porodu, ale również, a może przede wszystkim, do wzmocnienia u przyszłych rodziców ich własnego poczucia wartości, uświadomienia siły, jaka w nich drzemie, oswojenia z tym, co już wkrótce się stanie. Ogólnie rzecz biorąc - powinna przygotować do nowej roli życiowej.

Zwykle trudno skupić się na własnych emocjach i świadomości ciała, szczególnie gdy na zajęcia szkoły rodzenia w tym samym czasie uczęszcza wiele par. Kobieta często nie jest w stanie odprężyć się na tyle, aby pokazać własne emocje i poczuć sygnały płynące z ciała, mężczyzna nie chce wyjść na uległego. Być może dlatego statystyki pokazują, że tylko 2% kobiet korzysta z takich usług. To mało optymistyczne, ponieważ dobre przygotowanie do całego okresu okołoporodowego jest bardzo potrzebne, nie tylko podczas pierwszej ciąży, ale również przy każdej kolejnej, gdyż każda ciąża, poród czy droga mleczna mogą przebiegać inaczej.

Jak w takim razie zachęcić przyszłych rodziców do uczęszczania na zajęcia przygotowujące do nowego etapu w ich życiu?

Alternatywą stacjonarnych szkół rodzenia jest Mobilna Szkoła Rodzenia stworzona przez Okołoporodowo Mobilne Centrum Edukacji należące do Katarzyny Szmurło. Obecnie działa w Warszawie i okolicach. Wykwalifikowane osoby prowadzące zajęcia przyjeżdżają do domu ciężarnej lub innego miejsca, które ona wskaże. We własnym domu kobieta może czuć się sobą, ubrać się w wygodny dres, może zrobić sobie przerwę na posiłek czy toaletę - wszystko to bez utraty ważnych informacji. Może usiąść w swoim ulubionym fotelu, który być  może posłuży w przyszłości do karmienia maluszka. W takich okolicznościach kobieta skupia się na sobie, na celebrowaniu, czyli radosnym przeżywaniu całego okresu, w którym się znajduje. Zajęcia mogą być indywidualnie dostosowane do potrzeb i oczekiwań przyszłych rodziców. W tej kwestii warto jednak zaufać instruktorom szkoły rodzenia. Coś, co dla rodziców jest nieistotnym tematem na chwilę obecną, może w przyszłości okazać się bardzo pożądaną wiedzą. Statystyki pokazują, że kobiety przed porodem najbardziej boją się samego porodu i bólu z nim związanego. Nie wszystkie miejsca przygotowujące do porodu wspominają o istocie bólu porodowego i niefarmakologicznych metodach łagodzenia go. Pamiętajmy, że właśnie dzięki temu bólowi kobieta wie, kiedy przeć, uruchamia on m.in. wydzielanie endorfin, które w porodzie pełnią rolę znieczulającą. W trakcie spotkania z Mobilną Szkołą Rodzenia przyszła mama i tata dowiedzą się m.in. o niefarmakologicznych metodach łagodzenia bólu, które są bezpieczne dla mamy oraz dziecka.

Te same statystyki pokazują także, że kobietom po porodzie brakuje wystarczającej wiedzy w temacie laktacji. Dlatego już na etapie ciąży warto zadbać o specjalistyczne i profesjonalne przygotowanie nie tylko do porodu, ale również do tego, co będzie po nim. Bo przecież warto nauczyć się celebrować macierzyństwo już dziś!

 http://okoloporodowo.pl

Zobacz też:

Pozostałe porady

Aktywność fizyczna w ciąży. Co wolno, a z czego należy zrezygnować?

Nasze 9 miesięcy

Dziewięć miesięcy ciąży to nie tylko radosny czas oczekiwania na dziecko, planowania i przygotowywania się na jego przyjście na świat. To też doskonały okres do tego, aby zadbać o swoje ciało, by po porodzie i okresie połogu szybciej wrócić do formy i być pełną energii młodą mamą. Jak to zrobić? Radzi fizjoterapeutka z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT - Agata Madaj-Goldman.

Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem rzeczy potrzebnych w szpitalu do ostatniej chwili. Gdy poród się zacznie, może być trudno zebrać myśli i skupić się na pakowaniu. Ale jest też druga szkoła, która radzi, by spakować się tylko z grubsza, a gdy zaczną się pierwsze skurcze zająć myśli dopakowywaniem.

Czytaj dalej
Pierwsze zakupy dla malucha

Nasze 9 miesięcy

Przeglądając asortyment dla maluszków, trudno oprzeć się pokusie kupowania. Uginające się półki od kolorowych śpioszków, kaftaników, grających zabawek, milusińskich przytulanek, grzechotek...

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Zapiekane papryczki faszerowane twarożkiem kanapkowo-sernikowym Mój Ulubiony

Zdrowie i odżywianie

Te apetyczne faszerowane papryczki najlepiej smakują na ciepło, bez dodatków. ... Czytaj dalej
Czy każdy z nas powinien pić tyle samo?

Odżywianie w ciąży

Woda jest niezbędnym elementem naszego codziennego jadłospisu, bez względu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie